fbpx

Palety kolorystyczne wielu znanych marek.

Jakie kolory dominują w identyfikacji wizualnej firm z całego świata? Na jaki dokładnie odcień błękitu postawiło Behance? Jaką czerwienią jest pasek w logo agencji prasowej Associated Press? Na takie pytania stara się odpowiedzieć BrandColors.

Założenia witryny są proste: otrzymujemy długą listę uporządkowanych alfabetycznie marek, firm i serwisów internetowych wraz z korespondującymi kolorami, a także możliwość szybkiego pobrania szczegółowych informacji na temat wybranych wpisów.

BrandColors może obecnie pochwalić się zestawem około 600 marek, reprezentowanych przez 1500 skrupulatnie przebadanych kolorów.

„Skrupulatnie przebadanych” – brzmi dziwnie. Warto jednak wyjaśnić, że witryna nie jest zbiorem subiektywnie wskazanych barw, lecz autorzy bazują na oficjalnych informacjach na temat identyfikacji wizualnej danej firmy czy strony. To pozwala podać dokładne odcienie, najczęściej wraz z kodem HEX, jeśli chcemy sprawnie odtworzyć barwę w CSS lub w programie graficznym.

Amerykański Czerwony Krzyż stosuje zaskakująco dużo kolorów

Co więcej, BrandColors pozwala zaznaczyć dowolną liczbę marek, a następnie pobrać gotowy kod kolorów w kilku formatach: ASE, CSS, SCSS czy LESS. Przydatne jest też kopiowanie kodu pojedynczych kolorów – wystarczy kliknąć na prostokąt.

Główne zastrzeżenie pod adresem narzędzia związane jest bez wątpienia z aktualnością prezentowanych informacji. Strona powstała w 2012 roku jako poboczny projekt Galena Gidmana, lecz od tego czasu ogromnie się rozrosła. Identyfikacje wizualne stale się zmieniają, lecz aktualizowanie każdego z ponad 600 wpisów wydaje się być poza zasięgiem dwójki autorów.

Uwaga: dlatego też wiele z linków przenoszących do źródła informacji na temat kolorów pozostaje obecnie nieaktywnych. Niektóre wpisy są po prostu nieaktualne, zwłaszcza te dotyczące mniej znanych i popularnych marek.

BrandColors za darmo

Wszystkie funkcje serwisu dostępne bez żadnych opłat.

Podsumowanie

Z powodu wymienionych powyżej zastrzeżeń nie warto traktować BrandColors jako ostatecznej wykładni na temat oficjalnych kolorów marek. Strona pozostaje jednak użytecznym narzędziem do – na przykład – badania trendów czy podczas poszukiwania inspiracji.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)