Narzędzie pozwalające automatyzować i integrować rozmaite aplikacje.
IFTTT to interesujące narzędzie sieciowe, które pozwala tworzyć łańcuchy powiązań i automatyzacji pomiędzy pozornie niezwiązanymi aplikacjami od przeróżnych producentów. Dla przykładu, jeśli ktoś otaguje nas na Facebooku, możemy automatycznie przesłać zdjęcie przez Gmail.
Rozwinięcie skrótu IFTTT – If This Then That – powinno być dobrze znane wszystkim, którzy w życiu liznęli choćby podstawy programowania. Instrukcja warunkowa idealnie opisuje działanie aplikacji: jeśli coś się dzieje, zrób to i to.
Twórcy korzystają najczęściej z bibliotek API przeróżnych programów i serwisów, choć nie ograniczają się do tych zapytań. Po zalogowaniu się na stworzone konto otrzymujemy błyskawiczny dostęp do kilku przygotowanych już „gotowców”.
Można bezpiecznie założyć, że jeśli nie wymyśliliśmy jakiegoś wyjątkowo skomplikowanego zadania do automatyzacji, to któryś z użytkowników IFTTT już je wcześniej przygotował.
Najpopularniejsze w ostatnim czasie wydają się być funkcje wyszukiwania zgubionej komórki. Możemy więc poprosić Alexę lub Google Home, by zadzwonić na nasz telefon. Są też inne możliwości: automatyczne wrzucanie na Twitter zdjęć dodawanych na Instagram i/lub na Pinterest, czy też dodawanie piosenek z YouTube prosto na playlistę w Spotify.
Bardziej kreatywne opcje obejmują otrzymywanie powiadomienia za każdym razem, gdy nad naszym domem przelatuje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, czy też otrzymywanie emaila, jeśli prognoza pogody sugeruje, że jutro będzie padać.
Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by stworzyć własne powiązanie aplikacji. Twórcy przygotowali w tym celu prosty edytor. Klikamy na poszczególne słowa w zdaniu „If this then that”. Najpierw wybieramy zdarzenie inicjujące. Nie tylko spośród setek aplikacji, ale także bardziej ogólne dane: czas i datę, pogodę, kursy akcji na giełdach, wskaźniki makroekonomiczne, wiadomości i tak dalej, i tym podobne.
Każda z aplikacji ma swoje „aktywatory”. Dla przykładu, w przypadku The New York Times możemy zrobić coś, gdy tylko pojawi się nowy artykuł w danej sekcji, recenzja filmowa, książka na liście bestsellerów i tak dalej.
Następnie wystarczy kliknąć na „that” i ustalić, co stanie się, gdy – kontynuując przykład – The New York Times opublikuje nowy popularny artykuł w dziale biznes. Opcje są niemal nieograniczone: możemy otrzymać powiadomienie w niemal każdym serwisie społecznościowym oferującym powiadomienia, wysłać sobie link na numer telefonu lub email i tak dalej.
Wszystkie funkcje aplikacji są dostępne za darmo.
Suchy, tekstowy opis IFTTT może brzmieć skomplikowanie i mało interesująco, ale to naprawdę sprytna i pomocna aplikacja do łączenia aplikacji.
Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!
Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.
Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.