Chcesz lepiej zorganizować swoją pracę i mieć więcej czasu?

Chcesz lepiej zorganizować swoją pracę i mieć więcej czasu?

Sprawdź
Marketing, Narzędzia

4 mity związane z tworzeniem grafiki

Projektowanie graficzne wydaje Ci się czymś niedostępnym i trudnym? Wokół nauki tworzenia grafiki narosło sporo mitów. Rozprawiam się z nimi w tym wpisie i w najnowszym podcaście.


Przed Tobą dwudziesty odcinek mojego podcastu „Pomoc w kreatywnej Pracy”. Omawiam w nim 4 największe mity związane z samodzielną nauką projektowania i pokazuję, że tworzenie grafiki naprawdę nie jest takie trudne. Żeby go posłuchać, kliknij żółty przycisk powyżej.

Możesz też pobrać ten odcinek na swój dysk.

Tworzenie grafiki – moje początki

Projektowania zacząłem uczyć się kiedy miałem kilkanaście lat. Od początku dawało mi to ogromną satysfakcję. Z czasem nabierałem sprawności w obsłudze programów, a w liceum zacząłem interesować się węższym zakresem, jakim był webdesign. Tak wyglądał jeden z moich pierwszych projektów, stworzony kilkanaście lat temu:

tworzenie grafiki moje początki
Tak, jak też kiedyś zaczynałem. ;) Więcej o mojej historii dochodzenia do zostania projektantem graficznym znajdziesz na stronie o mnie

Przez ten czas przeszedłem długą drogę, aż do własnej agencji brandingowej.

Dlaczego o tym piszę? Mając za sobą te doświadczenia, muszę powiedzieć wprost – kilkanaście lat temu część z mitów, o których za chwilę Ci opowiem byłoby prawdą. Kiedyś mieliśmy do wyboru tylko kilka narzędzi – drogich i trudnych w obsłudze. Dostęp do wiedzy też nie był tak łatwy. Dzisiaj świat cyfrowego projektowania wygląda zupełnie inaczej.

MIT 1: Żeby tworzyć grafiki musisz być grafikiem

Zacznę od mitu, z którym spotykam się bardzo często. Oczywiście, są takie dziedziny i tematy, w których profesjonaliści są niezbędni (np. projektowanie identyfikacji wizualnej, stron internetowych, czy materiałów drukowanych). Jednak w praktyce, bardzo często umiejętność tworzenia grafik przydaje nam się także po prostu w codziennym życiu, prywatnym i biznesowym.

Znając podstawy kompozycji i w oparciu o darmowe narzędzia, będziesz w stanie samodzielnie zaprojektować zwalające z nóg CV, stworzyć świetną prezentację, czy zaproszenia na własny ślub czy parapetówkę. Wielu sytuacjom i okazjom przyda się dobra oprawa.

Nie musisz obierać sobie za cel zawodowstwa w dziedzinie grafiki, żeby zacząć się jej uczyć i czerpać z tego korzyści.

Oczywiście, podstawowa wiedza w wielu przypadkach nie zastąpi profesjonalistów. O tym, w jakich sytuacjach, lepiej postawić na nich napisałem szerzej w tym wpisie: Ty też możesz zacząć projektować

tworzenie grafiki zaproszenia ślubne
Nasze ślubne zaproszenia są świetnym przykładem tego, że projektowanie przydaje się nie tylko w życiu zawodowym.

MIT 2: Tworzenie grafiki na podstawowym poziomie wymaga talentu plastycznego

To chyba najpopularniejsze przekonanie, z którym się spotykam. Oczywiście, w wymiarze artystycznym talent jest niezbędny i bez niego trudno będzie o sukces w tej dziedzinie. Jeśli jednak chodzi o projektowanie użytkowe, a zwłaszcza projektowanie w świecie cyfrowym, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Żeby tworzyć dobre projekty, nie musisz wykazywać się dużymi zdolnościami manualnymi, rysunkowymi itp. Wyczucie estetyczne i sprawne oko są oczywiście ważne, ale w dużej mierze zdobywa się je poprzez doświadczenie i opatrzenie, a nie dzięki „dobrym genom”. 

Podobnie do nauki języków obcych, czy gry na gitarze, istnieje kilka uniwersalnych, podstawowych zasad, których zastosowanie wyraźnie poprawi Twoje efekty. Znając podstawy kompozycji, dużo prościej i szybciej osiągniesz efekt, na którym Ci zależy. Niektórym osobom bardziej naturalnie przychodzi rozumienie tych reguł, ale nie jest to wiedza wyłącznie dla wybranych.

Talent oczywiście się przydaje i wiele rzeczy ułatwia, ale nie jest niezbędny na podstawowym poziomie.

MIT 3: Tworzenie grafiki wymaga drogich narzędzi

To ten mit, który kiedyś był prawdą, ale już dawno przestał nią być. Rynek jest pełen narzędzi o różnym zastosowaniu, zwłaszcza takich, które sprawdzą się w „amatorskim” projektowaniu. Popularna Canva to tylko wierzchołek góry lodowej, dobry przykład, ale wcale nie najlepszy.

Jeśli nie wierzysz, że to może być bardzo proste, zobacz przykład tworzenia infografiki w programie VISME (fragment jednej z 25 lekcji mojego kursu online)

Kurs podstaw grafiki

Zobacz przykład tworzenia infografiki w programie VISME (fragment jeden z lekcji mojego kursu).

Sprawdź

MIT 4: Tworzenie grafiki wymaga formalnego wykształcenia

Dzisiaj podstawową wiedzę graficzną bardzo łatwo jest zdobyć. W Internecie znajdziemy bezpłatne lub stosunkowo niedrogie poradniki, tutoriale i e-booki. Owszem, wiele z nich jest dostępnych w języku angielskim, jednak nawet podstawowa jego znajomość otworzy przed nami wiele drzwi w tym temacie.

Jeśli chcesz nauczyć się projektować, nie musisz kończyć specjalistycznej szkoły. Niech nie przeraża Cię perspektywa kilku lat zajęć, dojazdów, czy zaliczeń. To nie jest niezbędne. Podstawy są szeroko dostępne, a o wejściu na wyższy poziom decyduje doświadczenie i praktyka, a nie kolejny dyplom.

Podsumowując

Moim zdaniem opanowanie podstaw grafiki jest w zasięgu każdego. Oczywiście nie chcę powiedzieć, że zawodowcem w tej dziedzinie może zostać każdy, ale też nie każdy ma takie ambicje. W codziennej pracy po prostu coraz częściej tworzymy różne materiały graficzne – niezależnie od tego, jaka jest nasza główna specjalizacja. Jeśli chcesz poszerzyć swoje kompetencje albo stać się mniej zależnym od innych, warto nauczyć się przynajmniej podstaw.

Mój kurs o podstawach grafiki

Przez ostatnie lata przeszkoliłem w tym zakresie setki osób. Przetestowałem masę programów i metod. Doskonale wiem jakie są najpopularniejsze problemy i najlepsze sposoby nauki. Jeśli chcesz żeby ktoś pokazał Ci sprawdzoną drogę nauki projektowania, rzuć okiem na mój nowy kurs on-line.

Kurs nie jest darmowy, ale gwarantuję Ci, że po jego ukończeniu nabierzesz samodzielności  i będziesz w stanie tworzyć proste grafiki, prezentacje i infografiki. To 7 godzin video, 25 lekcji (o obsłudze narzędzi i podstawach kompozycji) oraz mnóstwo materiałów dodatkowych i ćwiczeń.

Mój kurs

Zacznij samodzielnie tworzyć grafiki

Sprawdź kurs

Opowiadam o zasadach, ale nacisk kładę głównie na praktykę. Pokażę Ci dokładnie jak projektować takie materiały, jak np. infografiki, prezentacje, czy reklamy w social media.

5 prostych trików, które uratują Twoje grafiki [darmowy ebook]

Na zakończenie, mam dla Ciebie mały bonus. No może nie taki mały, bo to aż 62 strony z graficznymi wskazówkami.

Możesz go pobrać za darmo, klikając tutaj:

Zobacz też podobne artykuły

Nie przegap kolejnych odcinków podcastu:

Zachęcam też do zapisania się na newsletter.

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę