Książki po prostu uwielbiam. Na blogu pisałem już m.in. o tym jak czytać więcej oraz jak wynieść z takiej lektury tyle, ile się da. Dziś podpowiem gdzie szukać tych książek, które są warte naszej uwagi. Z pomocą przyjdzie nam Internet i technologia. Znajdziesz tutaj opis kilku narzędzi, które przebadają Twój gust i polecą takie pozycje, które będą do niego pasować.
Ale uwaga! Ci z Was, którzy – tak jak ja – są uzależnieni od kupowania książek, czytają dalej na własną odpowiedzialność. ;)
Dobre książki biznesowe – Book Authority
Book Authority to serwis, dzięki któremu odkryjesz najlepsze książki biznesowe polecane przez branżowych liderów. Mark Zuckerberg (Facebook), Jeff Bezos (Amazon), Bill Gates (Microsoft), Steve Jobs (Apple) – to tylko kilka z kilkudziesięciu osób, których rekomendacje tutaj znajdziesz.
Możesz też przeglądać na podstawie kategorii, takich jak startup, biznes, przywództwo, zarządzanie produktem, design, marketing, reklama, sprzedaż, finanse, kariera i kilka innych.
Serwis nie opiera się na jakimś rozbudowanym algorytmie. Autorzy stawiają raczej na siłę autorytetu znanych osób.
Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć rekomendacje? Musisz założyć konto w serwisie (przez Facebooka) i wybrać interesujące Cię kategorie.
Po wyborze otrzymamy ranking polecanych książek uszeregowanych na podstawie tzw. Authority Rating, czyli wskaźnika uwzględniającego m.in. rekomendacje liderów, opinie czytelników i dane dotyczące sprzedaży.
Najlepsze książki – światowa społecznościówka Goodreads
Goodreads to chyba najpopularniejsza strona poświęcona książkom. Posiada ogromną bazę lektur z całego świata i pełni rolę czytelniczego serwisu społecznościowego. Użytkownicy mogą w nim nie tylko odnajdywać ciekawe książki za pomocą wyszukiwarki, ale również korzystać z spersonalizowanej rekomendacji stworzonej na podstawie dotychczas przeczytanych pozycji.
Żeby otrzymać pierwsze rekomendacje trzeba założyć konto w serwisie. Już na tym etapie, poza standardowym podaniem nazwy użytkownika, maila i hasła, dostajemy możliwość określenia tego, jakie książki nas najbardziej interesują. Jednym z kroków jest wybór ulubionych kategorii.
Kolejny krok to wybór i ocena minimum 20 książek, które dotychczas udało nam się przeczytać. Pozwoli to algorytmowi poznać nasz gust.
Pierwsze polecane pozycje pojawią się tuż po zakończeniu procesu rejestracji. Nowi użytkownicy zostają przeniesieni do działu Recommendations, który od teraz pokazywać będzie polecane książki z wybranych kategorii, wyselekcjonowane w oparciu o to co dotychczas przeczytaliśmy. Co ważne, lista rekomendowanych książek jest stale aktualizowana uwzględniając nie tylko nowości na rynku, ale także kolejne przeczytane i ocenione przez nas książki, dodane do naszej wirtualnej biblioteczki.
Lubimyczytać.pl – polski serwis dla czytających
Lubimyczytać.pl to polski odpowiednik Goodreads. W przeciwieństwie do swojego amerykańskiego brata serwis ten nie prowadzi swoich nowych użytkowników za rękę. Nie oznacza to jednak, że proces zdobycia książkowych rekomendacji jest trudny. Po standardowej rejestracji trzeba po prostu w menu serwisu odszukać odpowiedni dział.
Tam znajdziemy informację, że rekomendacje pojawią się na naszym koncie, jeśli dodamy do swojej biblioteczki i ocenimy przynajmniej 30 książek. Kiedy już to zrobimy, lista książek pojawi się następnego dnia od momentu dodania trzydziestej pozycji.
System jednorazowo poleci tyle książek, ile będzie w stanie wygenerować na podstawie danych o naszych upodobaniach. Wszystkimi polecanymi książkami będziemy mogli w wygodny sposób zarządzać: dodawać je do biblioteczki albo usuwać z rekomendacji, żeby zrobić miejsce dla kolejnych tytułów. Aktualizacja listy odbywa się każdego dnia w nocy.
Jeśli proponowany tytuł nie odpowiada Twojemu gustowi, kliknij w „usuń z rekomendacji” i zdecyduj czy chcesz usunąć tylko tę jedną książkę, czy wszystkie książki tego autora/autorki.
Dobre książki taniej, czyli BookBub
BookBub to ciekawe narzędzie informujące za pomocą maila o zniżkach na interesujące nas e-booki. Żeby z niego skorzystać trzeba podać swój adres e-mail na głównej stronie serwisu i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w otrzymanej wiadomości.
Żeby oferty były w jak najlepszym stopniu spersonalizowane trzeba wybrać swoje ulubione kategorie i autorów oraz określić z których krajów sprzedawcy nas interesują (niestety w tej chwili serwis nie proponuje książek z polskich sklepów). Dane te możemy wprowadzić kierując się wskazówkami otrzymanymi w pierwszym e-mailu oraz edytować w swoim profilu na stronie.
Informacje o polecanych nam przecenionych e-bookach otrzymamy codziennie we wiadomości e-mail oraz po zalogowaniu na stronie BookBub.
What Should I Read Next?
What Should I Read Next? , czyli serwis którego nazwa mówi wszystko (co powinienem przeczytać dalej). Wpisz książkę, która Ci się podobała, a algorytm podpowie co powinno być następne. Działa to naprawdę świetnie i jest źródłem inspiracji.
Polecane książki wyświetlą się zaraz po wybraniu odpowiedniej pozycji z listy.
Żeby móc korzystać z serwisu, nie musimy się w nim rejestrować. Założenie konta ułatwi nam jednak zarządzanie interesującymi nas książkami.
Riffle – odpowiada, jakie książki trafią w Twój gust
Riffle to kolejne narzędzie do odkrywania książek i zarazem serwis społecznościowy.
Wizytę na stronie zaczynamy od rejestracji i określenia w kilku krokach naszych preferencji. Podobnie do omówionych wcześniej serwisów, na początku wybieramy interesujące nas kategorie. Kolejny etap to podanie informacji o książce, którą aktualnie czytamy, następnie wybieramy trzy książki, które przypadły nam do gustu i wskazujemy ulubionych autorów.
Po zakończonym procesie rejestracji otrzymamy pełny dostęp do serwisu, a w nim podstronę z rekomendowanymi książkami. Początkowo będą tam wyłącznie książki polecane na podstawie trzech tytułów podanych podczas rejestracji.
Żeby otrzymać bogatszą listę trzeba trochę pokilkać i oznaczyć dodatkowe książki, które przeczytaliśmy i polecamy (symbol serduszka).
Founder Books – dobre książki dla startupów i przedsiębiorców
Founder Books, podobnie jak Book Authority, dotyczy książek biznesowych rekomendowanych przez przedsiębiorców.
Nie jest to mocno rozbudowane narzędzie, które wskaże książki odpowiadające nam w 100% (serwis nie prowadzi rejestracji i nie pyta o nasz gust), ale – jak zapewniają twórcy – nie znajdują się tam tytuły przypadkowe.
„Wiele osób, które odniosły sukces w biznesie wielokrotnie przyznaje, że czytanie książek znacząco i pozytywnie wpłynęło na ich życie” – tym inspirowali się założyciele serwisu, którzy zamierzają gromadzić w jednym miejscu tytuły polecane przez takie osoby jak np. Elon Musk.
Rzuć okiem na moją książkę
Metoda Tęczówki
Pomogę CI sprawniej działać. Razem stworzymy system pracy, dopasowany do Ciebie.
zobacz też
Inne sposoby
-
Znasz jeszcze inne pomysły na szukanie dobrych książek? Podziel się w komentarzu. :)
- Skomentuj
co o tym myślisz?
komentarze