Niezależnie od tego, czy tworzysz filmy, animacje, gry, strony internetowe, czy interfejsy aplikacji, może okazać się, że chcesz urozmaicić je o warstwę audio.
Jeśli budżet nie pozwala na stworzenie dedykowanej ścieżki dźwiękowej albo zakup gotowca, możesz sięgnąć po darmowe banki. Jest ich sporo i są tam tysiące ciekawych plików.
Uwaga na licencje
Zanim pobierzesz plik, weź pod uwagę typ licencji, na której jest udostępniany. Praktycznie w każdym darmowym banku dźwięków panują inne zasady.
Poniżej zebrałem kilkanaście najciekawszych źródeł, które znam. Dla każdego opisałem krótko warunki licencyjne.
Jeśli chcesz poczytać więcej o Creative Commons zajrzyj do mojego wpisu o darmowych bankach zdjęć.
Freesound
Spora baza dźwięków dostępnych na różnych zasadach. W prawym dolnym rogu każdego utworu widoczna jest ikonka pokazująca typ licencji. Ta ikonka oznacza, że możesz korzystać w pliku totalnie za darmo bez ograniczeń, a ta ikonka oznacza, że musisz podać kto jest jego autorem. Zaznaczyłem to na obrazku poniżej:

Octave
W pełni darmowa paczka z dźwiękami nadającymi się idealnie do zastosowania w interfejsach, np. jako efekty audio po dotknięciu palcem przycisku itp.
FindSounds
Trochę jak Google dla dźwięków, czyli wyszukiwarka przeczesująca cały Internet. Można znaleźć sporo, ale trzeba uważać na licencje, bo te są rozmaite.
PacDV
Sporo dźwięków do wykorzystania za darmo, na dowolny użytek, bez konieczności podawania źródła.
Sound Bible
Bardzo duża i często aktualizowana baza. Same darmowe pliki, ale większość wymaga podania źródła. Typ licencji wyraźnie zaznaczony jest w prawej kolumnie tabeli (zob. obrazek poniżej).

SoundJay
Dźwięki z tej strony możemy wykorzystywać za darmo. Nie możemy jedynie ich dalej odsprzedawać, ani umieszczać na swojej stronie do pobrania. Pełen regulamin znajdziesz tutaj.
Sound Archive
Dźwięki na użytek personalny lub edukacyjny. Ich użycie wymaga podania źródła. Szczegółowe warunki licencyjne opisane są tutaj.
Soundcloud
Soundcloud jest bardziej serwisem dla muzyków niż bazą dźwięków, ale sporo plików twórcy udostępniają tam za darmo, np. w tej grupie znajdziesz prawie 5500 bezpłatnych materiałów.
Freeplay music
Ponad 15 000 utworów do wykorzystania na cele niekomercyjne np. na YouTube.
YouTube
Nie wszyscy wiedzą, że YouTube udostępnia własną bazę darmowych dźwięków. Szkoda, że nie ma ich więcej.
Audiomicro
Kilkaset darmowych dźwięków. Do pobrania wymagane jest założenie konta.
Ode mnie tyle. Jeśli znasz inne, warte uwagi źródła, koniecznie daj znać w komentarzu.
co o tym myślisz?
komentarze