Ostatnia szansa na pakiet kursów z 60% zniżką

Ostatnia szansa na pakiet kursów z 60% zniżką

Sprawdź
Rozpoczynanie, Organizacja pracy

Jak wykorzystać strategię małych kroków

Małe kroki są często ważniejsze niż wielkie przełomy. Zobacz co możesz osiągnąć dzięki skupieniu się na detalach i mikro zmianach.


W trakcie II Wojny Światowej, inżynierowie pracujący w amerykańskim lotnictwie mieli do rozwiązania dziwną zagadkę. Bombowce B-17, znacznie częściej niż jakiekolwiek inne samoloty, padały ofiarą trudnych do wytłumaczenia katastrof.

Nie chodziło o działania wroga, typu zestrzelenia z lądu, czy powietrza. Problemem było lądowanie. Nawet te maszyny sprawdzane przed startem po kilka razy i w idealnym stanie technicznym, potrafiły roztrzaskać się niespodziewanie o ziemię.

Zdesperowane dowództwo, widząc że mechanicy są bezradni i nie potrafią znaleźć przyczyny, zatrudniło… psychologa. Być może odpowiedź siedziała w głowach pilotów?

Okazało się, że prawda leży po środku.

Dwie dźwignie do obsługi lądowania, znajdowały się zaraz obok siebie i były identyczne. W prawidłowej kolejności, pilot powinien najpierw wysunąć koła, a kiedy dotkną one podłoża, skierować klapy w skrzydłach do pozycji hamującej.

To był jednak okres wojny. Chaos pola bitwy powodował stres. Zdenerwowani piloci łatwo mylili dwa przełączniki i najpierw hamowali, a dopiero potem próbowali wysunąć podwozie. Samolot bez przygotowanych do lądowania kół rozbijał się o ziemię.

Alphonse Chapanis , bo tak nazywał się psycholog badający to zjawisko, zasugerował proste rozwiązanie. Dźwignię odpowiadającą za wysunięcie kół owinięto zwykłą gumką-recepturką, a na drugą wajchę przyklejono symbol klapy. Problem wypadków natychmiast zniknął.

Małe detale

Ta historia to nie tylko obiecujący początek nauki, którą dziś nazywamy ergonomią, ale także przykład tego jak małe i czasami z pozoru nieistotne zmiany, mogą wpłynąć na końcowy efekt.

Kiedy rozwijamy własną firmę, szukamy lepszej pracy, liczymy na awans, zdanie egzaminu albo po prostu chcemy ulepszać samego siebie, nastawiamy się często na duże i wyraźne zmiany.

Chcemy rewolucyjnych efektów i myślimy, że tylko rewolucja w podejściu może nam je przynieść.

Spalamy przez to masę energii i marnujemy czas na rzeczy, które wcale tego nie wymagają. Zapominamy, że skupienie się na detalach i małych krokach może przynieść dużo lepsze rezultaty.

W tym wpisie podpowiem Ci kilka sposobów na wykorzystanie tej strategii.

Sposób 1 – dobra zmiana

W Polsce zwrot „dobra zmiana” wzbudza masę kontrowersji, ale w Japonii od dawna kojarzy się wyłącznie pozytywnie. Kaizen, co dosłownie oznacza zmienianie czegoś na lepsze (z jap. Kai – zmiana, Zen – dobrze), to legendarne podejście do zarządzania, mające wielu zwolenników na całym świecie.

Filozofia Kaizen zachęca do nieustannego ulepszania, w każdym możliwym aspekcie. Skupia się na detalach, niuansach i powolnym dążeniu do doskonałości. Zamiast szukać rewolucji i drastycznych metod, robimy małe kroki i poprawiamy wszystko co się da, nawet o milimetr.

To właśnie suma tych małych ruchów, daje później duży efekt.

Punktem wyjścia jest więc potraktowanie rozwoju tak, jak zrobiliby to Japończycy. Skup się na szczegółach, konsekwencji i skali mikro. Nastaw się na ciągłe ulepszanie i cierpliwie czekaj na efekty.

Jak to wykorzystać?

Załóżmy, że Twoim celem jest zbudowanie popularnego bloga. Możesz stracić masę energii na staranie się o obecność w rankingach czy konkursach, udostępnienia przez uznane media i szukanie złotych sposobów na gwarantowany sukces.

Marnujesz w ten sposób czas, który można było poświęcić na dopracowanie bloga w najmniejszych detalach. Przez to nadal nikt Cię nie zauważa, a w rankingach lądują Ci, którzy… skupiają się udoskonalaniu i szczegółach. Ich jakość ciągle się podnosi bo zwracają uwagę nawet na najmniejsze detale. Robią pilnie swoje, a sukces jest tego „efektem ubocznym”.

Sposób 2 – pomiar i kontrola

Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej to jeden z pierwszych przykładów skutecznego wykorzystania Big Data w sporcie. Przygotowania do Mistrzostw Świata w 2014 rozpoczęli m.in. od pomiaru różnych danych dotyczących zawodników i ich zachowania na boisku.

Przy wykorzystaniu kamer i czujników biometrycznych umieszczonych na ciele, zbadali sposób poruszania się w trakcie treningu, indywidualne predyspozycje fizyczne (tętno, przyśpieszenie itp.), ale też współpracę i zależności między piłkarzami na różnych pozycjach.

Te dane zestawili później z analizą gry przeciwników. M.in. na tej podstawie dobierano taktykę i skład. Trener Joachim Loew przyznał, że te metody były jednym z kluczowych elementów decydujących o zdobyciu przez nich złotego medalu.

Sport jest dziedziną, w której niuanse zaczynają mieć coraz większe znaczenie. Na najwyższym poziomie rywalizacja bardzo się wyrównała, a o sukcesie decyduje jeden krok albo ułamek sekundy. Dokładny pomiar jest wręcz niezbędny.

Jak to wykorzystać?

Nie musisz trenować do startu na olimpiadzie, żeby przydało Ci się tego typu podejście. Im więcej elementów dla Ciebie istotnych mierzysz, tym bardziej je kontrolujesz i możesz poprawiać.

Dokładne zliczanie wszystkich wydatków pozwala mi lepiej zarządzać własnymi pieniędzmi. Dopiero kiedy wiem na co i ile wydaję, mogę wprowadzać rozsądne usprawnienia.

Nie zaczynam pracy bez włączonego narzędzia do mierzenia czasu . Dzięki temu mogę sprawdzać na co poświęciłem swoją uwagę w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca. Pozwala mi to nie tylko lepiej zarządzać swoimi zadaniami i priorytetami, ale też np. ułatwia wycenianie pracy. Stosuję też kilka programów, które analizują w tle moje korzystanie z komputera .

Określ swoje priorytety i zastanów się jak możesz je mierzyć. Na tej podstawie wyciągaj wnioski i wprowadzaj ulepszenia.

Sposób 3 – testuj

Skoro już opowiadam o analizie danych, nie wypada nie wspomnieć o Google. To gigant nie tylko w temacie zarządzania informacją, ale także w zakresie analizy i testów.

Każdego roku przeprowadzają około 12 000(!) różnego rodzaju eksperymentów, które mają sprawdzić jakie efekty przyniosą małe zmiany. Testują kolory linków, rozmieszczenie poszczególnych informacji, czy przycisków.

Biorąc pod uwagę to, że każdego dnia z ich usług korzystają miliony ludzi, zmiana nawet o ułamek procenta może przełożyć się na gigantyczną poprawę różnych parametrów.

Jak to wykorzystać?

Tam gdzie to możliwe sprawdzaj różne warianty. Tzw. testy A/B, czyli porównanie np. efektów dwóch rodzajów reklamy, to już absolutna marketingowa podstawa.

Możesz to wykorzystać praktycznie w każdym momencie. Testuj różne pory wstawania, diety, nagłówki, kolory, tematy artykułów itd. Szukaj takich rozwiązań, które działają najlepiej. A potem… testuj je dalej. Czasami nawet drobna modyfikacja drastycznie zmienia efekty.

Nie dowiesz się tego jednak, dopóki nie zrobisz eksperymentu.

Sposób 4 – rozbij

W sieci jest pełno informacji na temat zwyczajów ludzi, którzy odnieśli sukces. Kiedy przeglądam tego typu rzeczy, zawsze rzuca mi się w oczy gigantyczna liczba książek, które czytają.

Jak to w ogóle możliwe, że Bill Gates albo Barack Obama, przy tylu obowiązkach każdego dnia, znajdują czas na to, żeby czytać dwie książki tygodniowo? Za każdym razem kiedy próbowałem postawić sobie podobny cel, kończyło się na porażce.

Na szczęście tutaj też pomagają małe kroki.

Jak to wykorzystać?

Tak duży cel jak przeczytanie dwóch książek tygodniowo po prostu przytłacza. Jest zbyt trudny w realizacji. Podobnie jest np. z bieganiem, dietą, czy rzucaniem palenia. Jeśli od razu rzucimy się na głęboką wodę i postanowimy, że przebiegniemy codziennie 10 km, to prawie na pewno nam się nie uda. W takiej sytuacji małe kroki możemy wykorzystać na dwa sposoby.

  • Zacząć od małych obciążeń i wraz z postępami podnosić poprzeczkę. Np. nastawić się na to, że sukcesem będzie ubranie się w strój sportowy i przebiegnięcie każdego dnia 1 km. Dopiero kiedy to zacznie wychodzić, możemy podkręcać poziom trudności aż dojdziemy do docelowych 10 km.
  • Zrezygnować zupełnie z dużego celu i o nim nie myśleć. Zamiast tego postawić jakiś podobny, ale mały, łatwy do wykonania. U mnie działa to w przypadku czytania książek. Zamiast dużego celu kilku książek tygodniowo, staram się czytać przynajmniej 15 minut dziennie. Jeśli mi się to uda, zaznaczam sukces . Praktycznie zawsze czyta mi się tak dobrze, że siedzę nad książką dłużej niż 15 minut, a duży cel (kilka książek miesięcznie) realizuje się dzięki temu „przy okazji” (zob. też: jak czytać więcej ).

Zauważyłeś, że pizza jedzona rękami wydaje się smakować trochę inaczej niż taka jedzona nożem i widelcem? Czasami pozornie nieistotna zmiana powoduje wyraźną różnicę. Badania pokazują, że ścielenie łóżka rano podnosi naszą produktywność w ciągu dnia, a szklanka wody może dać tyle energii co szklanka kawy.

Szukaj, testuj i ulepszaj. Nawet jeśli nie lubisz panów z rogami, pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach.

Masz ochotę na więcej? Zerknij na moją książkę

Metoda Tęczówki to praktyczna i narzędziowa książka o organizacji pracy, zarządzaniu zadaniami i realizowaniu projektów.

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę