Kurs o podstawach grafiki. W niższej cenie tylko do środy

Kurs o podstawach grafiki. W niższej cenie tylko do środy

Sprawdź
Organizacja pracy

Jak się skupić na jednym zadaniu? 6 sposobów na koncentrację

Nie możesz się skoncentrować, masz na głowie masę tematów i wszystko Cię rozprasza? Zobacz co zrobić, żeby skupić się na jednej najważniejszej rzeczy.


Na pewno znasz to uczucie kiedy siadasz do pracy, ale co chwilę rozprasza Cię jakieś powiadomienie, hałas albo kolega z biurka obok. Jak się skupić w tej sytuacji?

Efekt? Niby pracujesz od godziny, ale jedyne co udało Ci się zrobić, to obejrzenie filmiku z tańczącym kotem, przeczytanie maila od mamy i skomentowanie z kumplami wczorajszego meczu.

jak się skupić koncentracja sposoby

Brzmi sympatycznie, ale zadania, które były dla Ciebie priorytetem stoją w miejscu.

No właśnie – wszyscy wiemy co oznacza wyraz „priorytet”, ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że problemy z koncentracją wynikają po części właśnie z historii tego słowa.

Jak się skupić, jeśli nie wiesz co jest ważne

Greg McKeown w swojej książce Essentialism wspomina, że słowo priorytet pojawiło się w potocznym języku w okolicach XV wieku. Co zabawne, nie występowało wtedy w liczbie mnogiej. Po prostu nikt nie dopuszczał możliwości istnienia kilku priorytetów. Chodziło o jedną, najważniejszą rzecz.

Rozpoczął się jednak XX wiek, który przyniósł rewolucję przemysłową, a tempo życia przyśpieszyło. Musieliśmy nauczyć się skupiać na wielu rzeczach jednocześnie. Nagle wszystko stało się ważne i priorytetów mogło być wiele.

Tak zostało do dziś. Komfort pracy nad jednym, konkretnym zadaniem – bez rozproszeń, powiadomień, zaczepek – to rzadki wyjątek, a nie reguła.

Dzięki technologii możemy być wszędzie i w kilku miejscach jednocześnie. Daje to masę korzyści, ale odbija się też na produktywności.

  • Masz problem z określeniem tego, co ważne? Napisałem potężny wpis o tym jak ustalać priorytety . Opisałem aż 6 różnych metod, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ile kosztuje nas multitasking?

Naukowcy pracujący dla Microsoftu postanowili sprawdzić, jaki wpływ na jakość pracy ma zajmowanie się kilkoma zadaniami jednocześnie.

Wyniki przeprowadzonego przez nich badania pokazały, że po każdej, nawet krótkiej przerwie w pracy, powrót do pełnego skupienia zajmuje średnio 23 minuty i 15 sekund.


Tak, to nie literówka – wejście na Facebooka, przeczytanie SMSa albo sprawdzenie poczty powoduje, że prawie na pół godziny tracisz koncentrację!


Nie wierzysz? Uczestnicy badania też nie zdawali sobie sprawy ile marnują w ten sposób czasu, a ich szacunki były zdecydowanie zaniżone. Mimo, że wydawało im się, że odrywają się „tylko na chwilkę”, tracili w rzeczywistości nawet kilka godzin w ciągu dnia.

To właśnie dlatego czasami nie idzie Ci robota – po prostu za często się od niej odrywasz. Zanim tak naprawdę wejdziesz w odpowiedni rytm, przeskakujesz na inne zajęcie i musisz zaczynać od nowa. W skrajnych przypadkach możesz w ten sposób pracować cały dzień i ani na chwilę nie osiągnąć pełnej koncentracji.

Jak sobie z tym radzić i jak się skupić?

Problem polega na tym, że do wykonania większość skomplikowanych i wymagających zadań potrzebujemy skupienia. Bez niego efekty są po prostu znacznie gorsze.

jak się skupić sposoby na koncentrację

Opowiem Ci o kilku moich sposobach na koncentrację. Nie odkryłem złotej zasady, która pozwala mi w każdej sytuacji osiągnąć tzw. flow, ale jest kilka rzeczy, które w tym na pewno pomogą.

Mierz czas

Jednym z moich skuteczniejszych sposobów na większą produktywność jest mierzenie czasu. Przyzwyczaiłem się do tego tak bardzo, że nie wyobrażam już sobie pracy bez tykającego licznika.

Kiedy siadam przed komputerem i chcę się na czymś skupić, uruchomienie czasomierza jest dla mnie sygnałem startu. Muszę wybrać jedną konkretną rzecz, dla której odmierzam czas i na niej się skoncentrować.

Nie mam ochoty odrywać się od pracy, bo wtedy muszę zatrzymać licznik albo będę zaburzał jego wynik. To może brzmieć dziwnie, ale na mnie działa.

Dziel pracę na bloki

Kontrolowanie czasu wiąże się też z inną podstawową metodą ułatwiającą koncentrację, czyli dzieleniem pracy na kilka bloków.

Przykład:

Zamiast na bieżąco sprawdzać przychodzące maile i rozpraszać się powiadomieniami, rezerwuję sobie na pocztę 2-3 krótkie bloki.

Kiedy danego dnia chcę zabrać się za kilka rzeczy – np. napisać coś na bloga i przygotować do szkolenia, to nie mieszam ze sobą tych dwóch rzeczy. Staram się najpierw skończyć jedno zadanie, a dopiero później zabrać za kolejne.

Kiedy się zatniemy, pojawia się ochota do przeskakiwania między zadaniami, projektami itp., ale takie zmiany tylko pogarszają sytuację. Robimy po trochu w każdym z tematów, ale żadnego z nich porządnie i do końca.

Planuj dzień

Pracy nie da się podzielić na bloki, kiedy nie wiemy co chcemy zrobić. Próbujemy trochę tu, trochę tam, gasimy kilka pożarów, odpisujemy na kilka maili, ale ciągle nie mamy poczucia, że cokolwiek posuwa się do przodu.

Warto wybrać jedną, najważniejszą rzecz, której zrobienie pozwoli nam wieczorem powiedzieć, że dzień był produktywny i za nią zabrać się w pierwszej kolejności. Wszytko inne będzie miłym dodatkiem. ;)

Taki plan najlepiej przygotować dzień wcześniej, po to żeby rano usiąść od razu do pracy z jasną wizją tego, co chcemy zrobić.

Blokuj powiadomienia

W tym tekście sporo obrywa się mediom społecznościowym i mailom bo to dwa główne źródła „zaczepek”. Nawet jeśli wyznaczysz osobny blok przeznaczony na tego typu zajęcia, w międzyczasie warto na wszelki wypadek zablokować powiadomienia.

Można zrobić to ręcznie, albo skorzystać z takich programów jak SelfControl lub Kill News Feed, które odcinają nas od wszelkich rozpraszaczy.

Odpoczywaj

Efekty mojej pracy bardzo poprawiło zrozumienie tego, że siła woli działa jak mięsień. Jeśli intensywnie z niej korzystamy, to słabnie i wymaga regeneracji. Koncentracja przez długi okres czasu jest niemożliwa. Im bardziej jesteś zmęczony, tym większa podatność na różne bodźce i trudniej o skupienie.

Zdecydowanie lepiej jest się wyspać albo zrobić krótką przerwę niż urządzać długie maratony pracy, na skraju wyczerpania. Jakość jest w większości wypadków ważniejsza niż ilość.

Odetnij się

Wyobraź sobie, że na środku ściany jest mała plamka. Jeśli chcesz się skupić tylko na tym punkcie i patrzeć dokładnie na niego, to przestajesz zauważać resztę pokoju.

Tak samo działa koncentracja na pracy. Jeśli chcesz się skupić na jednej rzeczy, musisz przestać zauważać wszystko inne.

Dla mnie najlepszym sposobem na odcięcie się jest muzyka. Usuwam z pola widzenia wszelkie rozpraszacze (np. telefon), ubieram słuchawki i zabieram się do pracy. Im mniej niepotrzebnych rzeczy widzę i słyszę, tym lepiej.

  • Powstały nawet specjalne strony z dźwiękami ułatwiającymi skupienie. Najpopularniejszą jest Noisli, ale podobnych rozwiązań jest masa, np. Coffitivity albo Soft Murmur.

Kiedy więcej znaczy lepiej?

Oczywiście multitasking nie zawsze jest zły. Słuchanie podcastów w trakcie rozwieszania prania brzmi wręcz jak świetny pomysł. ;)

W przypadku większości zadań wygrywa jednak minimalizm i koncentracja na jednej, najważniejszej rzeczy. Im więcej różnych zadań będziemy starali się wykonać jednocześnie, tym trudniej o dobre efekty.

Jak się skupić? Dodatkowe materiały

Metoda Tęczówki – moja książka

Chciałem, żeby ten wpis był krótki i konkretny. Kilka rad w formie wpisu instant, szybka pomoc w potrzebie. Jednak każdy z tych punktów można byłoby rozwinąć do rozmiarów dobrej książki.

W Metodzie Tęczówki na pracę w skupieniu poświęciłem cały konkretny rozdział. Opisałem kilkanaście sposobów jak radzić sobie z rozpraszaczami i pracować nad koncentracją. Jeśli masz ochotę rozszerzyć ten temat, zerknij na stronę książki. Nie jest dostępna w księgarniach, możesz ją zamówić tylko na tej stronie.

METODA TĘCZÓWKI

Opisałem aż 40 narzędzi ułatwiających pracę i organizację czasu. Podpowiadam jak wybrać te najlepsze i dostosować je do siebie.

Zobacz książkę
dobra ksiażka o produktywnosci

Czy Twój smartfon kradnie Ci czas?

Przed telefonem spędzasz dziennie nawet kilka godzin. Niesamowicie ułatwia życie, ale rozprasza i zabiera cenne minuty. Mam dla Ciebie proste wyzwanie, które podpowie Ci jak korzystać z niego bardziej świadomie. Szczegóły w video poniżej lub w tym wpisie na blogu.

ZOBACZ VIDEO

I sprawdź ile czasu kradnie Ci Twój smartfon

SUBSKRYBUJ

A może zamiast się skupić, ciągle odkładasz i nie możesz zabrać się za pracę?

Takie odkładanie na później to prokrastynacja. Nie tylko Ty tak masz. Różne badania wskazują, że ten problem dotyczy aż 60% z nas. Zerknij na ten wpis lub video poniżej. Pomoże Ci ruszyć z miejsca. :)

ZOBACZ VIDEO

9 sposobów na walkę z prokrastynacją

SUBSKRYBUJ
Znasz inne skuteczne sposoby na koncentrację?
Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę