Ostatnia szansa na pakiet kursów z 60% zniżką

Ostatnia szansa na pakiet kursów z 60% zniżką

Sprawdź

Moja biblioteczka

W prywatnych wiadomościach najczęściej pytacie mnie o książki, które polecam. Postanowiłem spisać w jednym miejscu moje rekomendacje i tak powstała wirtualna biblioteczka, którą właśnie oglądasz. Będę dodawał tutaj recenzje książek, które przeczytałem i które z różnych powodów polecam. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj trochę inspiracji. Jak pewnie wiesz, osobiście uważam czytanie za jedną z najważniejszych rzeczy w ogólnie rozumianym […]


W prywatnych wiadomościach najczęściej pytacie mnie o książki, które polecam. Postanowiłem spisać w jednym miejscu moje rekomendacje i tak powstała wirtualna biblioteczka, którą właśnie oglądasz.

Będę dodawał tutaj recenzje książek, które przeczytałem i które z różnych powodów polecam. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj trochę inspiracji. Jak pewnie wiesz, osobiście uważam czytanie za jedną z najważniejszych rzeczy w ogólnie rozumianym rozwoju. Mogę śmiało powiedzieć, że właśnie książki w znacznym stopniu ukształtowały to, kim jestem. Wiem, że jeśli przestałbym czytać, zatrzymałbym się w miejscu.

Szerzej ten temat poruszam we wpisie o tym jak czytać więcej.

Zasady recenzji

Zanim zapoznasz się z rekomendacjami, przeczytaj proszę kilka prostych zasad, którymi tutaj się kieruję.

  1. Opisuję tylko te książki, które polecam i uważam za wartościowe. Jeśli przeczytałem coś, czym nie warto zawracać sobie głowy, to po prostu tego tutaj nie umieszczę. Dzięki temu wszystkie recenzje, które znajdziesz na tej stronie mają pozytywny wydźwięk.
  2. Nie leję wody, rekomendacje są krótkie. Wyznaczyłem sobie absolutnie maksymalną granicę objętości każdej recenzji na 1000 znaków.
  3. Są to oczywiście moje subiektywne odczucia. Nie gwarantuję, że po zakupie książki podzielisz moją opinię.
[separator]

Pod wpisem zamieszczam też kilka linków do sklepów, w których można kupić opisywaną książkę. Są to linki afiliacyjne — jeśli zdecydujesz się na zakup w danej księgarni, otrzymam niewielki procent z takiej sprzedaży. Dla Ciebie nie ma tutaj dodatkowych kosztów. Będzie mi bardzo miło jeśli zechcesz w ten sposób wspomóc rozwój bloga i z góry Ci za to dziękuję.

Pamiętaj jednak, że zysk nie jest powodem, dla którego tworzę tę listę. Umieszczam tutaj tylko te propozycje, które uznaję za warte zakupu i które osobiście rekomenduję. To, czy dokonasz zakupu i na jakiego sprzedawcę się zdecydujesz zależy wyłącznie od Ciebie.

Lista recenzji

 

Kolejne wkrótce.
[separator]

 

[offset]

Austin Kleon

Steal Like An Artist

To w moim prywatnym rankingu najlepsza książka jaką przeczytałem w 2015 roku. Uwielbiam w niej świeżość i nietypowość. Jest bardzo krótka, można przeczytać ją w jeden wieczór, ale daje do myślenia na długo. Kleon w krótkich, ozdobionych własnoręcznymi rysunkami rozdziałach, prowadzi nas przez 10 przykazań kreatywności. To tak naprawdę uniwersalne wskazówki dla różnego rodzaju twórców. Jak sam określa we wstępie, to główne przemyślenia, które spisał na podstawie 10 lat swojej kariery. Prosty język, sporo cytatów i prawdziwa pasja, którą czuć w słowach autora tworzą unikalny klimat, dzięki czemu treść się dosłownie połyka. Polecam każdemu kreatywnemu, bez względu na specjalizację i na dowolnym etapie kariery.

Kup tę książkę:

[/offset] [separator]

 

[offset]

Scott Belsky

Realizacja genialnych pomysłów

Ducha tej książki idealnie opisuje zawarty w niej cytat: „Pomysły są jak dzieci – nie wystarczy wpaść, trzeba je jeszcze wychować.”. Autor (założyciel Behance) pokazuje jak ważna jest realizacja pomysłu i przedstawia sposoby na to jak on i jego zespół starają się o doprowadzenie własnych idei do szczęśliwego finału. Nie znajdziesz tutaj technik kreatywnych i metod na zwiększenie innowacji. To raczej poradnik dla tych, którzy dobrych pomysłów mają aż za dużo, ale zbyt często lądują one niezrealizowane na dnie szuflady. Opisane są tam rady zarówno dla niezależny twórców, jak i całych zespołów i kreatywnych organizacji. Nie są to być może sugestie bardzo odkrywcze i przełomowe, ale na pewno mocno inspirują do tego, żeby znowu nie skończyło się tylko na gadaniu.

Kup tę książkę:

[/offset] [separator]

 

[offset]

Tim Brown

Zmiana przez design

Tim Brown to jeden z założycieli IDEO, firmy legendy, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do powstania tego, co dziś określamy jako Design Thinking. I właśnie o tym jest ta książka. Autor opisuje ideę Design Thinking i podaje masę przykładów zastosowania tego podejścia w praktyce. Jest to jednak zdecydowanie wstęp do tematu. Nie znajdziesz tutaj dokładnych metod, czy narzędzi. Książka jest dla osób początkujących, które chciałby dowiedzieć się czegokolwiek na temat Design Thinking i zrobić pierwszy krok do zrozumienia tego zagadnienia. Dostaną wtedy wiedzę z pierwszej ręki, ale na pewno będą musiały sięgnąć po więcej, jeśli marzy im się zastosowanie tego podejścia w praktyce.

[/offset] [separator]

 

[offset]

Chris Guillebeau

Niskobudżetowy startup

Tytuł tej książki (a szczególnie oryginalny $100 Startup) może powodować wrażenie, że jest to kolejny poradnik o tym jak z pustym portfelem stać się milionerem. Nic bardziej mylnego. To raczej książka o szukaniu szczęścia zawodowego w realizacji własnej pasji. Autor przekonuje, że zarabianie na tym co kochamy i cieszenie się wolnością jest możliwe. Na poparcie swojej tezy podaje masę przykładów, a sam jest największym z nich. Odwiedził wszystkie kraje na świecie, prowadząc w tym czasie z powodzeniem swojego bloga The Art of Non-Conformity. Ciekawe podejście do życia, pracy i szukania szczęścia. Jeśli wkurza cię szef, zarobki, nuda albo nadal szukasz własnego miejsca, koniecznie przeczytaj.

Kup tę książkę:

[/offset] [separator]

 

[offset]

Tim Ferriss

4-godzinny tydzień pracy

Tim Ferriss to spory cwaniak (i nie mam tutaj niczego złego na myśli). To ten typ osobowości, która ciągle kombinuje i szuka nowych okazji. Jego książka bardzo oddaje tego ducha. Jej główne motto mówi o tym, że powinniśmy pracować sprytniej, a nie ciężej. Dla Tima absolutnym priorytetem jest wolność i taka organizacja własnego czasu, która pozwoli nam na maksymalizację efektywności. Zdaniem autora im bardziej jesteśmy produktywni, tym mniej musimy pracować, a więcej czasu możemy przeznaczać na szeroko rozumiane przyjemności. W książce znajdziesz masę rad na to jak zbliżyć się do ideału 4- godzinnego tygodnia pracy. Nie wszystkim będzie odpowiadał nieco arogancki styl autora albo niektóre bardzo radykalne propozycje (np. zatrudnienie wirtualnego asystenta z Indii), ale sposób myślenia Ferrissa jest na pewno inspirujący.

Kup tę książkę:

[/offset] [separator]

 

[offset]

Dale Carnegie

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Patrząc na tytuł tej książki można odnieść wrażenie, że to kolejny żałosny poradnik manipulowania ludźmi albo ostatnia deska ratunku dla tych, którzy nie mają życia towarzyskiego. Obie interpretacje byłyby mocno przestrzelone. Tak naprawdę jest to książka o relacjach międzyludzkich i uniwersalnych regułach, które nimi rządzą. Daje przepis na to jak zrozumieć innych i godzić swoje interesy potrzebami drugiej strony. Mimo, że jej pierwsze wydanie powstało w 1936, to jest absolutnie ponadczasowa i uniwersalna. Gdyby takich rzeczy uczyli w szkole, świat byłby lepszym miejscem.

Kup tę książkę:

[/offset] [separator]

 

[offset]

Joanna Wrycza-Bekier

Magia słów

Kupiłem tę książkę głównie dlatego, że chciałem pisać szybciej i sprawniej. Po jej przeczytaniu skończyło się na tym, że nad każdym wyrazem zastanawiam się dwa razy dłużej niż wcześniej. I to nie jest, wbrew pozorom, negatywna recenzja. Wprost przeciwnie. Książka otwiera oczy i zwraca uwagę na aspekty, o których często w trakcie pisania się nie myśli. Uczy podejścia traktującego redagowanie tekstu jako sztukę, w której każdy detal ma znaczenie. Warto przeczytać, jeśli zależy ci na tworzeniu treści, które nie tylko niosą informację, ale mają też wartość językową.

Kup tę książkę:

[/offset] [separator]

 

[offset]

Gary Vaynerchuk

#ZapytajGarego

#ZapytajGarego znalazłaby się na pewno w czołówce najbardziej motywujących książek jakie kiedykolwiek czytałem. Nie jestem zbytnim fanem hiper ekspresyjnego i pewnego siebie stylu Vaynerchaka, ale to w jaki sposób podchodzi on do pracy jest niesamowicie inspirujące. Gary nie próbuje nikomu wmówić, że istnieją drogi na skróty, czy uniwersalne metody na sukces. Jego zdaniem, jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz przestawić się w tryb ekstremalnie ciężkiej pracy. Ta książka nie tylko stara się tę tezę udowodnić, ale daje też gigantycznego kopa do działania. Już po kilku pierwszych rozdziałach masz ochotę wstać, cisnąć i przeć do przodu. Polecam, szczególnie przedsiębiorcom i/lub osobom czującym lekkie wypalenie.

Kup tę książkę:

[/offset] [separator]

 

Nie przegap kolejnych recenzji. Zapisz się do newslettera.

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę