W dzisiejszej pracy grafika komputerowa i znajomość podstawowych zasad projektowania przydają się praktycznie na każdym kroku. Nawet jeśli nie jesteś zawodowym projektantem, na pewno od czasu do czasu musisz tworzyć różne materiały, takie jak np. raporty, prezentacje, grafiki do social media, ogłoszenia, CV itp.
Bardzo często czujesz pewnie, że brakuje Ci umiejętności, żeby robić to na wyższym poziomie. Być może nie masz też czasu albo budżetu, żeby zlecić te zadania komuś z zewnątrz. Nie każdy ma przecież własny dział graficzny, prawda?
Co z tym zrobić?
Doskonale znam te problemy, bo od kilku lat pomagam innym w nauce projektowania graficznego i słyszałem różne wersji tej historii. I wiesz co? Większość obaw i problemów związanych z projektowaniem da się bardzo szybko rozwiązać. To umiejętność dużo bardziej dostępna i łatwa w nauce niż się powszechnie wydaje. W tym wpisie będę chciał Cię przekonać do tego, że znajomość podstaw grafiki może dać Ci duże korzyści, a przy okazji wcale nie jest tak trudno zacząć tworzyć samodzielnie wartościowe materiały.
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Dlaczego warto poznać podstawy grafiki komputerowej i do czego to się przydaje?
- Jakie grafiki możesz tworzyć samodzielnie?
- W jakim momencie korzystać ze specjalisty?
- Czy darmowe programy graficzne naprawdę są realną opcją?
- Jakie są przykłady dobrych, darmowych programów graficznych?
- Jak wybrać darmowy program graficzny?
- Do czego przyda Ci się grafika komputerowa i znajomość podstawowych zasad?
Jak trzymanie się kilku prostych zasad może poprawić Twoje projekty? A na końcu znajdziesz mały BONUS – to DARMOWY EBOOK, w którym pokazuję 5 prostych sposobów na szybką poprawę Twoich pierwszych grafik. To sporo materiału, więc zrób sobie dobrą kawę. Będzie warto. 😉
Grafika komputerowa – czy naprawdę możesz tworzyć projekty samodzielnie?
Kiedy mówię, że grafika komputerowa na podstawowym poziomie jest w zasięgu każdego, często czuję sceptyczne podejście. Czy naprawdę da się obyć bez drogiego oprogramowania i talentu plastycznego?
Lubię wtedy pokazywać to zdjęcie poniżej. Jak myślisz, co się na nim dzieje?
Jakieś pomysły? Nie będę Cię męczył, bo to trudna zagadka. To zdjęcie pokazuje podobno przenoszenie 5MB danych w 1956 roku. Nieźle, co?
W czasach danych w chmurze i technologii, takich jak Wi-Fi, czy Bluetooth ta scenka wygląda śmiesznie. Ale ja ją uwielbiam, bo udowadnia, że zrobiliśmy niesamowite postępy.
Dziś mamy nie tylko świetny sprzęt, ale też oprogramowanie. I nie potrzebujemy ciężarówki, żeby przekopiować plik z piosenką. 😉
Co to ma wspólnego z grafiką komputerową?
Ta rewolucja dotyka wszystkich obszarów – grafika komputerowa nie jest tutaj wyjątkiem. Jeszcze kilka lat temu faktycznie trzeba było sporo się napocić, żeby coś zaprojektować.
Kiedy zaczynałem, oprogramowanie było drogie i trudne w obsłudze. Mało było też źródeł, które mogą nas tego nauczyć. Teraz wszystko wygląda zupełnie inaczej.
Mam wrażenie, że ta zmiana dzieje się jednak trochę po cichu. Wręcz zbyt cicho. Narzędzia graficzne i nauka projektowania to nadal temat zamknięty w środowisku grafików. Przyznaj, że to trochę dziwne, szczególnie w czasach, kiedy 80% przepustowości łącz Internetowych zajmują treści wizualne (wg raportu Cisco).
Grafika komputerowa to rewolucja w komunikacji
Świat wkoło nas coraz częściej komunikuje się obrazem. Najszybciej rosnące sieci społecznościowe są głównie wizualne (YouTube, Instagram Pinterest, Tumblr, Snapchat itd.). Wszędzie pełno infografik, emoji i gifów.
Grafika komputerowa nie jest to nie jest już wiedza wyłącznie specjalistyczna, zarezerwowana dla wybranych. Na pewnym poziomie powinien zainteresować się tym każdy.
Nie wierzysz w cuda?
Tu nie chodzi o rewolucyjne obietnice w stylu „zostań grafikiem w trzy dni”. Chodzi po prostu o to, że nie musisz być profesjonalnym projektantem (ani nawet mieć ambicje żeby nim zostać), żeby tworzyć materiały graficzne na przyzwoitym poziomie.
Porównałbym to do Instagrama i fotografii. Czy Instagram zabił branżę fotograficzną i puścił zawodowych fotografów z torbami? Absolutnie nie.
Czy dzięki Instagramowi przeciętny kowalski jest w stanie zrobić zdjęcie na poziomie, o którym jeszcze niedawno nie było mowy? Absolutnie tak.
Problem polega na tym, że o Instagramie mówi każdy i każdy radzi jak za jego pomocą tworzyć piękne zdjęcia. O łatwych w obsłudze i darmowych programach graficznych, podstawach kompozycji, czy zasadach dobierania kolorów mówi niewiele osób. A tymczasem te rzeczy są równie skomplikowane, co obsługa Instagrama.
Po prostu ta wiedza jest trudniej dostępna i mniej popularna. Postaram się więc to zmienić i spróbuję przekonać Cię do nauki projektowania.
Do czego przydaje się grafika komputerowa na co dzień?
Można powiedzieć, że komunikacja wizualna to dodatkowy język, którym możemy się posługiwać. Warto znać jego zasady i przynajmniej kilka podstawowych słówek, bo to czasami może zdziałać cuda. Świadomość tego, jak dobierać kolory, obrabiać materiały zdjęciowe, tworzyć ikony, czy aranżować typografię na pewno przyda Ci się w wielu momentach – zawodowo, ale też i prywatnie.
Ludzie to wzrokowcy, w naszych ocenach wygląd jest bardzo ważnym czynnikiem. Umiejętność opakowania informacji tak, żeby zostały lepiej odebrane to potężna broń. Przykładów wykorzystania znajomości podstaw grafiki może być cała masa:
- Szukasz nowej pracy i chcesz stworzyć ciekawe CV.
- Tworzysz prezentację i chcesz żeby została dobrze odebrana.
- Prowadzisz własny biznes i chcesz swój pomysł dobrze „opakować”.
- Masz do przekazania skomplikowane informacje i chcesz żeby były lepiej zrozumiane.
- Chcesz się wyróżnić, zrobić coś lepiej i inaczej niż konkurencja.
- Nie masz czasu albo pieniędzy, żeby zlecać prace graficzne.
A to tylko najpopularniejsze sytuacje. Taka lista mogłaby być dużo dłuższa.
Grafika komputerowa – co możesz projektować samodzielnie?
Znajomość podstaw wystarczy do pracy nad wieloma rodzajami materiałów, ale też oczywiście nie zaspokoi wszystkich potrzeb. Jakie materiały możesz tworzyć samodzielnie, a jakie wymagają pomocy specjalisty?
Kiedy podstawy grafiki wystarczą?
Znajomość podstaw projektowania graficznego wystarczy żeby tworzyć samodzielnie:
- prezentacje,
- reporty,
- infografiki,
- plakaty,
- ogłoszenia,
- dokumenty rekrutacyjne,
- bannery,
- grafiki do social media,
- zaproszenia,
- newslettery graficzne.
Czyli głównie mniej złożone, nastawione na użyteczność i czytelność materiały, stosowane przede wszystkim w mediach cyfrowych.
Kiedy podstawy grafiki to za mało?
Wiedza wykraczająca poza podstawy i zadania wymagające większego doświadczenia, to moim zdaniem:
- Branding – w szczególności projektowanie logo, tworzenie systemów identyfikacji wizualnej itp. Potrzeba tutaj sporo doświadczenia, ale też wiedzy np. z zakresu marketingu.
- Projekty do druku – skład większych materiałów (jak np. foldery, opakowania, publikacje itp.), przygotowanie plików do druku. Niezbędna jest tutaj znajomość technicznych procesów druku.
- Tworzenie stron internetowych – znając podstawy być może stworzysz prostą wizytówkę online, ale tworzenie layoutów stron www wymaga znajomości technologii Internetowych i uwzględnienia wielu niuansów.
- Ilustracja – tutaj duże znaczenie ma talent plastyczny. W moich oczach ilustracji zawsze było bliżej do sztuki niż do dziedziny stricte użytkowej.
Czyli te materiały, które wymagają łączenia wiedzy z różnych dziedzin (jak np. branding, webdesign, druk) albo w których kluczem do sukcesu jest talent plastyczny (jak np. ilustracja). Wszystkich tych rzeczy da się do pewnego stopnia nauczyć, ale nie jest to łatwe i wymaga znajomości bardziej zaawansowanych programów. Jest jednak duża szansa, że Twoje potrzeby nie są tak szerokie, a materiały, które najczęściej tworzysz znajdują się na liście tych, do których wystarczą podstawy. Wtedy proste programy i znajomość kilku zasad pozwolą Ci zrobić naprawdę duże postępy w krótkim czasie. Chcesz dowiedzieć się jak się tego nauczyć?
Grafika komputerowa – od czego zacząć i jak nauczyć się podstaw?
Moim zdaniem do opanowania podstaw projektowania graficznego potrzebne są dwie rzeczy:
- Znajomość prostych narzędzi.
- Znajomość podstaw kompozycji.
Te dwie rzeczy spróbuję teraz omówić. Pokażę Ci na przykładach, że opanowanie tych dwóch elementów nie jest trudne.
Programy graficzne – darmowe vs płatne
Cały czas opowiadam o łatwych w obsłudze programach. Ale czy one naprawdę wystarczą? Spróbujmy wytłumaczyć to na przykładzie. Załóżmy, że szukasz roweru. Na rynku jest masa opcji – od takich za kilkaset złotych do takich za kilkadziesiąt tysięcy. Jaki rower wybierzesz? Jeśli wychodzisz pojeździć raz w tygodniu, pewnie poszukasz czegoś w dolnych granicach tych widełek. Po co Ci coś więcej? Jeśli jesteś np. fanem triathlonu, a sport to Twoja największa pasja, której poświęcasz wiele godzin tygodniowo, wydasz pewnie przynajmniej kilka tysięcy. Z programami graficznymi jest identycznie. Jest masa rozwiązań darmowych (albo naprawdę bardzo tanich), ale też i zawodowe rozwiązania za grube pieniądze. Jeśli nie jesteś maniakiem albo zawodowcem, te tańsze opcje w zupełności Ci wystarczą.
Grafika komputerowa – jakie możliwości dają darmowe programy?
Nie wierzysz, że darmowe narzędzia mają wystarczające możliwości? Projektowania uczę już od kilku lat i przetestowałem praktycznie wszystkie łatwe w obsłudze i dostępne narzędzia graficzne. Wiele z nich jest beznadziejnych, ale niektóre to prawdziwe perełki. Dają duże możliwości, a przy tym nie wymagają wielu godzin nauki ich obsługi. Zobacz poniższy przykład:
Przykład: VISME, czyli darmowe narzędzie graficzne
Jednym z rozwiązań, które warto znać jest Visme. To łatwy w obsłudze edytor graficzny, który sprawdzi się szczególnie w przypadku tworzenia infografik. Z gotowych bloków można szybko poskładać tam ciekawy projekt.
Zobacz poniżej fragment mojego kursu online na temat podstaw projektowania. To wycinek jednej z lekcji lekcji, w której pokazuję jak szybko tworzę w programie Visme prosty projekt:
Gdzie szukać darmowych narzędzi?
Program, który przed chwilą Ci pokazałem, to nie jest wyjątek. Na rynku mamy małą rewolucję. Dosłownie co kilka tygodni pojawia się nowe rozwiązanie. Nawet mi czasami trudno za tym nadążyć. Jakie jest w takim razie najlepsze miejsce na poszukiwania? Na pewno nie Google. 😉 Zdradzę Ci mój ulubiony sposób. Korzystam z serwisu Product Hunt. To potężna baza zbierająca ciekawe produkty cyfrowe, w tym oczywiście różnego rodzaju narzędzia. Materiały te są podzielone na kategorie i jedną z nich są tzw. „design tools”. W momencie pisania tego tekstu jest tam prawie 2500 tysiąca (!) materiałów związanych z tym tematem, a codziennie pojawiają się kolejne. Przydatne jest też to, że na podstawie głosów użytkowników widzimy, które rozwiązania są najlepsze. Nie musimy przekopywać się przez wszystko. Każde narzędzie ma też masę recenzji i szczegółowy opis. To skarbnica wiedzy.
Na co zwrócić uwagę wybierając narzędzia i programy?
Jak widzisz, rozwiązań jest cała masa, a każde jest trochę inne. Na co zwrócić uwagę szukając tych najlepszych?
- Polska wersja – Niestety większość narzędzi jest anglojęzyczna. Sprawdź, czy narzędzia tekstowe zawierają przynajmniej fonty z polskimi znakami.
- Zasady licencji – „Darmowość” narzędzia czasami ma swoje zastrzeżenia. Niektóre programy dodają do Twojego projektu np. swój znak wodny albo nie pozwalają na zastosowania komercyjne.
- Pakiety – Czasami wersje darmowe są bardzo okrojone i są jedynie magnesem, który ma wabić do wersji płatnych. Sprawdź jakie są różnice pomiędzy rodzajami kont.
- Wymagania techniczne – Niektóre narzędzia mają swoje ograniczenia jeśli chodzi o technologię. Działają tylko w określonych przeglądarkach lub wymagają różnych pluginów, np. Flasha.
Mimo tych problemów, warto szukać. Możesz oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.
Mam narzędzia – i co dalej?
Programy bardzo pomagają, ale oczywiście same w sobie nie gwarantują tego, że nasz projekt będzie wartościowy. Czego jeszcze potrzebujesz? Musisz poznać też podstawy kompozycji – zrozumieć co decyduje o poprawnie dobranych kolorach, dobrze zaaranżowanej typografii, czy odpowiedniej hierarchii. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że o dobrym projekcie decyduje masa czynników, ale ucząc grafiki przez ostatnie lata zauważyłem, że można to sprowadzić do kilku prostych zasad. Ich opanowanie jest podobne do nauki gry na gitarze. Znając kilka akordów możesz zagrać setki piosenek. Tak samo jest w przypadku projektowania – kiedy poznasz kilka najważniejszych zasad, za ich pomocą „poskładasz” większość projektów, które przyjdą Ci do głowy. Musisz po prostu nauczyć się patrzeć w określony sposób. Jeśli wiesz, na które elementy zwrócić uwagę, łatwo wyłapiesz ewentualne błędy. To naprawdę nic trudnego. Nie wierzysz? Zobacz poniższy przykład:
Przykład: spójność, jedna z podstaw kompozycji
Jedną z najważniejszych cech dobrego projektu jest jego spójność. Jej wprowadzenie podnosi estetykę każdego projektu, a z kolei jej brak potrafi popsuć nawet najlepszą kreację.
Zobacz jak działa to w praktyce na poniższym filmie. To także fragment mojego kursu i wycinek z lekcji dotyczącej spójności
To nie takie trudne prawda? Jeśli wiesz, w które miejsce patrzeć i na co zwracać uwagę, nagle zaczynasz rozumieć co decyduje o estetyce projektu. To nie kwestia przypadku, czy talentu. To do pewnego poziomu zasługa wiedzy i świadomości istnienia określonych reguł.
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do tego, że nauka podstaw projektowania daje wiele korzyści i wcale nie jest tak skomplikowana. Samodzielne projektowanie naprawdę jest w Twoim zasięgu!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Stworzyłem kurs grafiki od podstaw
Projektowaniem graficznym zajmuję się już 13 lat, a od 6 uczę także innych.
Opanowanie podstaw jest dzisiaj prostsze niż myślisz. Wystarczy znajomość darmowych i łatwych w obsłudze programów graficznych oraz trzymanie się kilku prostych zasad.
Całą tę wiedzę zebrałem teraz w formie kursu online. To 25 lekcji i ponad 7 godzin materiałów video.
Krok po kroku opowiem Ci jak korzystać z darmowych i łatwych w obsłudze narzędzia oraz jakich prostych reguł się trzymać, żeby Twoje projekty wyglądały po prostu dobrze.
Zobacz video
Interesują Cię szczegóły na temat kursu? Zobacz video, w którym opowiadam o najważniejszych informacjach.
Opowiadam o zasadach, ale nacisk kładę głównie na praktykę. Pokażę Ci dokładnie jak projektować takie materiały, jak np. infografiki, prezentacje, czy reklamy w social media.
Zaczynamy? :) Dostęp do kursu możesz kupić tylko na tej stronie: https://kursy.klosinski.net/projektowanie/
Obiecany bonus: ebook z 5 graficznymi trikami
Przygotowałem też darmowy ebook, który pomoże Ci tu i teraz. Pokazuję w nim 5 szybkich trików, które uratują niejedną grafikę.
Możesz go pobrać zupełnie za darmo tutaj:
zobacz też
Podobał Ci się ten wpis? A może masz dodatkowe pytania?
-
Koniecznie znać w komentarzu.
- Skomentuj
co o tym myślisz?
komentarze