fbpx

Tworzenie palet zgodnych z zasadami dostępności.

Projektowanie z myślą o osobach niepełnosprawnych nadal stanowi rzadkość, zwłaszcza w sieci. Color Safe stara się zmienić ten stan rzeczy, oferując narzędzie pomagające w dobieraniu kolorów o odpowiednim kontraście.

Uwaga: rodzajów niepełnosprawności jest wiele i choć opisywany serwis koncentruje się na ułatwieniach dla osób z zaburzeniami wzroku, warto pamiętać także o osobach, które mają problemy ze słuchem czy poruszaniem się. Wiele porad na ten temat oferuje WebAIM.

Wracając do Color Safe, narzędzie pozwala wybrać kolory zgodne z zaleceniami Web Content Accessibility Guidelines, a więc o kontraście 4.5:1 lub 7:1, w zależności od tego, jaki poziom zgodności z zasadami WCAG chcemy uzyskać.

Zaczynamy od wybrania koloru i rodziny fonta, rozmiaru i grubości tekstu oraz standardu, jaki chcemy osiągnąć.

Liczy się kontrast

„W większości przypadków AA w zupełności wystarcza, jednak niektóre firmy i instytucje muszą uzyskać zgodność z poziomem AAA” – tłumaczą twórcy.

Po ustawieniu odpowiednich opcji otrzymujemy listę kolorów, które zapewnią odpowiedni poziom kontrastu. Możemy filtrować według podstawowych barw, a także klikać, by na górze ekranu zobaczyć błyskawiczny podgląd.

Jeśli wybraliśmy już kolor tła i fontu dla projektu, za pomocą narzędzia możemy sprawdzić poziom kontrastu, wskazując odpowiednie wartości. Być może nie jesteśmy daleko od celu i nie musimy wprowadzać znaczących zmian.

Color Safe za darmo

Wszystkie funkcje serwisu dostępne są bez żadnych opłat.

Podsumowanie

Wartościowe narzędzie, pozwalające zadbać o potrzeby osób z niepełnosprawnością wzrokową. To tylko kontrast, a może ułatwić życie wielu osobom.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)