fbpx

Popularna strona dla grafików, na której możemy pokazać nad czym właśnie pracujemy.

Dribbble to miejsce przeznaczone do chwalenia się zrzutami z ekranu oraz zdjęciami prezentującymi to, nad czym aktualnie pracujemy. Po co? Powodów może być sporo: zaspokojenie własnego ego, promocja umiejętności, poszukiwanie inspiracji i tak dalej.

„Co robisz?” to pytanie, które projektanci stron internetowych, graficy, twórcy ikon, fontów, logo i wszystkie inne „kreatywny typy” słyszą dość często. Z pomocą przychodzi więc założony w 2009 roku serwis, w którym możemy po prostu umieści próbkę obecnego projektu.

Niektórzy nazywają Dribbble „Twitterem dla projektantów”, co bierze się z pewnych ograniczeń narzucanych przez twórców. Po pierwsze, publikowane obrazki mogą mieć maksymalny rozmiar 800 × 600 pikseli. Co więcej, każdy użytkownik może podzielić się maksymalnie 48 zrzutami miesięcznie oraz maksymalnie 5 dziennie.

Strona główna Dribbble

Większość dostępnych funkcji nazwano w zgodzie z koszykarską terminologią. Rebound jest więc pracą, którą „łączy” się z poprzednią. Dla przykładu, zdjęcie ukończonego projektu będzie idealnym reboundem dla zdjęcia pokazującego wczesną fazę prac.

Jeśli chcemy pokazać pracę w większych rozmiarach, możemy skorzystać z załącznika, choć ta opcja zarezerwowana jest dla posiadaczy kont Pro. Dodać możemy nie tylko PSD i większe obrazki, ale także paczki ZIP i inne dane.

Kolejną opcją jest tworzenie Bucketów, czyli kolekcji interesujących pozycji. Te mają często jakiś wspólny element, ale nie jest to koniecznością i możemy po prostu zebrać wszystko, co przypadnie do gustu.

Ciekawym miejscem jest podstrona z debiutami, gdzie znajdują się pierwsze prace wykonane przez nowo zarejestrowanych użytkowników. Wiele osób przygotowuje nawet specjalne prace z powitaniem, by wypaść jak najlepiej w nowej społeczności.

Wnętrze projektu

Jeśli o aspekcie społecznościowym mowa, to po kliknięciu na każdą z prac możemy nie tylko zapisać ją do Bucketa, ale także zostawić polubienie oraz komentarz, a także skorzystać z tagów, by zagłębić się dalej w przepastne zbiory serwisu.

Dribbble za darmo

Większość funkcji serwisu dostępnych jest za darmo. Aby założyć konto Pro, musimy otrzymać zaproszenie, a następnie uiścić opłatę w wysokości 36 dolarów. Dzięki temu będziemy mogli dodawać załączniki, konfigurować własny profil, sprzedawać swoje prace, czy przeglądać zaawansowane statystyki.

Podsumowanie

Bardzo bogate źródło inspiracji, idealne miejsce na to, by zmarnować trochę czasu i nie zająć się pracą, lecz przeglądaniem dokonań innych. Bazowe założenia serwisu nieco się zdewaluowały i dzisiaj Dribbble nie służy już raczej do dzielenia się tym, co aktualnie robimy, lecz do prezentowania gotowych projektów.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)