Chcesz uporządkować swój marketing?

Chcesz uporządkować swój marketing?

Sprawdź
Rozpoczynanie, Marketing

Minimalizm – 6 sposobów na prostotę

We współczesnym świecie wygrywają produkty, usługi i informacje, które są prostsze, szybsze, bardziej zrozumiałe i dostępne. Oszczędna forma to silna przewaga, ale jak ją osiągnąć?


Minimalizm i prostota – jak to zrobić?

Minimalizm jest na topie – nie tylko dlatego, że taka panuje moda, ale też dlatego, że po prostu ułatwia ogarnięcie świata, w którym żyjemy.

Mówi się, że współczesny człowiek w ciągu jednego dnia trafia na tyle bodźców i informacji, co ludzie w średniowieczu przez całe swoje życie. Żeby w tym wszystkim się połapać, potrzebujemy prostych i przejrzystych komunikatów. Na skomplikowany przekaz coraz mniej osób ma czas i ochotę.

Prostota jest więc ważnym tematem, o którym warto rozmawiać w kontekście kreatywnej pracy.

Tylko jak ją osiągnąć? Jak tworzy się „prostotę”?

Dr BJ Fogg z Uniwersytetu Stanforda opracował listę 6 czynników, które sprawiają, że odbiorca potraktuje daną usługę, produkt albo komunikat za prosty.

Minimalizm a czas

Ile zajmuje zrozumienie produktu albo informacji? Im więcej czasu musimy na coś poświęcić, tym bardziej skomplikowane to się wydaje.

  • Jak możesz coś skrócić albo przyśpieszyć?
Sposoby na minimalizm i prostotę

Prostota a pieniądze

Im taniej, tym prościej. Za proste usługi nie chcemy dużo płacić, bo wydają nam się mniej wartościowe.

  • Czy Twoje ceny pasują do poziomu skomplikowania Twojej oferty?

Minimalizm a nakład pracy

Im bardziej musimy się nad czymś wysilić, tym mniej chętnie uznamy coś za proste. Zrzucenie kilograma jest łatwiejsze niż pozbycie się dwudziestu, właśnie przez wysiłek, który się z tym wiąże.

  • Jak możesz zmniejszyć ilość pracy, którą musi wykonać Twój odbiorca?

Prostota a wysiłek intelektualny

Im bardziej zmuszasz odbiorcę do myślenia, tym bardziej skomplikowany wydaje mu się Twój przekaz lub oferta. Infografiki i ikony to coraz popularniejszy rodzaj komunikacji, bo zrozumienie treści nie potrzeba tak dużego wysiłku, jak przeczytanie długiego tekstu.

  • Czy Twój przekaz nie jest zbyt wymagający?

Prostota a normy społeczne

Czyli jak bardzo Twój odbiorca musi wyjść ze strefy komfortu. A może presja społeczna będzie za duża, bo Twój produkt wymaga zbyt dużego wyjścia przed szereg? Większość ludzi nie lubi się wychylać, a najprostsze jest wtopienie się w tłum.

  • Czy nie wymagasz czegoś sprzecznego z zasadami albo wartościami Twoich odbiorców?

Zgodność z przyzwyczajeniami

Czyli jak bardzo Twój odbiorca musi zmienić swoje nawyki. Jeśli uwielbia rozmawiać, a Ty zmuszasz go do wypełniania formularzy, to Twoja oferta wyda mu się skomplikowana. Warto poznać przyzwyczajenia swoich odbiorców i spróbować się do nich dopasować.

  • Czy Twoja oferta pasuje do sposobu działania odbiorców?

Oczywiście nie wszystkie z tych punktów trzeba uwzględniać, a skrajna prostota nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Niekoniecznie musimy traktować też naszych odbiorców jak totalnych leni, którym kompletnie nic się nie chce.

Moim zdaniem ta lista to po prostu dobra inspiracja do ulepszeń i mam nadzieję, że dzięki niej wpadniecie na kilka dobrych pomysłów. 🙂

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę