Minimalizm i prostota – jak to zrobić?
Minimalizm jest na topie – nie tylko dlatego, że taka panuje moda, ale też dlatego, że po prostu ułatwia ogarnięcie świata, w którym żyjemy.
Mówi się, że współczesny człowiek w ciągu jednego dnia trafia na tyle bodźców i informacji, co ludzie w średniowieczu przez całe swoje życie. Żeby w tym wszystkim się połapać, potrzebujemy prostych i przejrzystych komunikatów. Na skomplikowany przekaz coraz mniej osób ma czas i ochotę.
Prostota jest więc ważnym tematem, o którym warto rozmawiać w kontekście kreatywnej pracy.
Tylko jak ją osiągnąć? Jak tworzy się „prostotę”?
Dr BJ Fogg z Uniwersytetu Stanforda opracował listę 6 czynników, które sprawiają, że odbiorca potraktuje daną usługę, produkt albo komunikat za prosty.
Minimalizm a czas
Ile zajmuje zrozumienie produktu albo informacji? Im więcej czasu musimy na coś poświęcić, tym bardziej skomplikowane to się wydaje.
- Jak możesz coś skrócić albo przyśpieszyć?
Prostota a pieniądze
Im taniej, tym prościej. Za proste usługi nie chcemy dużo płacić, bo wydają nam się mniej wartościowe.
- Czy Twoje ceny pasują do poziomu skomplikowania Twojej oferty?
Minimalizm a nakład pracy
Im bardziej musimy się nad czymś wysilić, tym mniej chętnie uznamy coś za proste. Zrzucenie kilograma jest łatwiejsze niż pozbycie się dwudziestu, właśnie przez wysiłek, który się z tym wiąże.
- Jak możesz zmniejszyć ilość pracy, którą musi wykonać Twój odbiorca?
Prostota a wysiłek intelektualny
Im bardziej zmuszasz odbiorcę do myślenia, tym bardziej skomplikowany wydaje mu się Twój przekaz lub oferta. Infografiki i ikony to coraz popularniejszy rodzaj komunikacji, bo zrozumienie treści nie potrzeba tak dużego wysiłku, jak przeczytanie długiego tekstu.
- Czy Twój przekaz nie jest zbyt wymagający?
Prostota a normy społeczne
Czyli jak bardzo Twój odbiorca musi wyjść ze strefy komfortu. A może presja społeczna będzie za duża, bo Twój produkt wymaga zbyt dużego wyjścia przed szereg? Większość ludzi nie lubi się wychylać, a najprostsze jest wtopienie się w tłum.
- Czy nie wymagasz czegoś sprzecznego z zasadami albo wartościami Twoich odbiorców?
Zgodność z przyzwyczajeniami
Czyli jak bardzo Twój odbiorca musi zmienić swoje nawyki. Jeśli uwielbia rozmawiać, a Ty zmuszasz go do wypełniania formularzy, to Twoja oferta wyda mu się skomplikowana. Warto poznać przyzwyczajenia swoich odbiorców i spróbować się do nich dopasować.
- Czy Twoja oferta pasuje do sposobu działania odbiorców?
Oczywiście nie wszystkie z tych punktów trzeba uwzględniać, a skrajna prostota nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Niekoniecznie musimy traktować też naszych odbiorców jak totalnych leni, którym kompletnie nic się nie chce.
Moim zdaniem ta lista to po prostu dobra inspiracja do ulepszeń i mam nadzieję, że dzięki niej wpadniecie na kilka dobrych pomysłów. 🙂
co o tym myślisz?
komentarze