Premiera: Sprawdź poradnik, który pomoże Ci opanować marketing

Premiera: Sprawdź poradnik, który pomoże Ci opanować marketing

Sprawdź
Rozpoczynanie, Marketing, Narzędzia

Jak i czym nagrywać filmy na YouTube?

Nie sądziłem, że będę opowiadał o nagrywaniu filmów, ale... regularnie pytacie mnie m.in. o sprzęt. Jeśli chodzi o tworzenie video zdecydowanie zaliczam się do amatorów, ale mam nadzieję, że moje doświadczenia i wnioski z nauki będą przydatne.


W temacie video jestem totalnym samoukiem i daleko mi do eksperta. Jednak jestem też dowodem na to, że uczymy się szybciej niż myślimy. Oczywiście trzeba poświęcić na to trochę czasu, ale efekty nauki od zera (albo od prawie zera) możemy zobaczyć bardzo szybko.

W tym wpisie opowiem Ci jak wyglądają moje – chyba jeszcze wciąż mogę tak powiedzieć – początki, jakie błędy popełniłem i z jakich elementów składa się mój fotograficzny zestaw. Jest film i wersja testowa, którą znajdziesz poniżej.

Zobacz video

Sprzęt do vlogowania – czym nagrywam filmy

subskrybuj

Nagrywanie filmów – nie przeceniaj roli sprzętu

Obserwując najlepszych i czytając jakiego sprzętu używają, można szybko wpaść w zakupową pułapkę. Na sprzęt fotograficzny naprawdę łatwo wydać miliony i… profesjonaliści rzeczywiście wydają sporo. ? A to prowadzi do tego, że często przeceniamy rolę samego sprzętu.

nagrywanie filmów sprzęt aparat montaż
Podglądając profesjonalistów łatwo sprowadzić dobrą fotografię do dobrego sprzętu. Sprzęt pomaga, ale nie jest źródłem sukcesu.

Oczywiście, dobry aparat i wyposażenie pomagają, ale tylko do pewnego stopnia. Zdecydowanie więcej zależy od naszych umiejętności i znajomości podstaw kompozycji, oświetlenia czy choćby poznania wszystkich funkcji naszego aparatu. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że najlepszy aparat to taki, który potrafimy dobrze obsłużyć.

Jest pewne minimum sprzętowe, które musimy mieć, ale całą resztę – przynajmniej na poziomie amatorskim – jesteśmy w stanie nadrobić.

Rok temu sam bym się z tym nie zgodził i byłem przekonany, że mój aparat szybko dorobi się następcy. Wystarczyło jednak, że pooglądałem kilka tutoriali i trochę poczytałem o ekspozycji i świetle. Okazało się, że efekt może być zaskakująco dobry bez sięgania do portfela.

To nie jest materiał sponsorowany i nie uważam się za sprzętowego eksperta

Żeby było jasne – żaden z producentów nie zapłacił mi za recenzję i wpis. Dzielę się informacjami o sprzęcie, którego rzeczywiście używam lub używałem.

Nie jestem też ślepym fanatykiem i nie uważam, że mój sprzętowy zestaw to jedyne sensowne rozwiązanie. Mówiąc szczerze, niewiele marek miałem okazję przetestować i daleko mi do fotograficznego geeka. To zestawienie to wyłącznie mój subiektywny wybór, który po prostu sprawdza się do moich potrzeb.

Ok, koniec wstępu, zaczynajmy. ?

Dobry aparat do video – Panasonic Lumix G80 (G85)

Zacznijmy od tego, że Lumix G80 i G85 niczym się nie różnią, to te same aparaty. Nazywają się inaczej, bo są produkowane na różne rynki. W Stanach mamy G85, a w Europie G80. Na początku byłem tym trochę zdezorientowany, ale to chyba wcale nie tak rzadka praktyka.

Aparat lepiej radzi sobie z video, ale zdjęcia też nie są złe

W sieci dominują opinie, że to aparat, który jest rekomendowany do filmów, a trochę słabiej radzi sobie ze zdjęciami. I ja się pod tym podpisuję. W video, na moje potrzeby sprawdza się świetnie – ciągle odkrywam nowe funkcje i ustawienia związane z kręceniem filmów.

Z tego aparatu korzystam też do robienia zdjęć. I tutaj mogłoby być lepiej, ale do dokumentowania zdjęć z wycieczek (poniżej kilka próbek) jak na razie mi wystarcza. Jak na sprzęt za około 3,5 tysiąca możliwości video, jak i foto są przyzwoite.

nagrywanie filmów aparat
Wakacyjne zdjęcie – Lumix G80
nagrywanie filmów sprzęt
Kolejne wakacyjne zdjęcie, zrobione na tureckim bazarze – Lumix G80

Lumix G80 bardzo dobrze sprawdza się też do prostych zdjęć produktowych (zdjęcia N/T/S też robiłem tym aparatem). Bardzo zależało mi na tym, żeby oddać detale i chyba się udało.

Zdjęcia produktowe – notesy N/T/S. Grzbiet
Zdjęcia produktowe – notesy N/T/S. kartki
Zdjęcia produktowe – notesy N/T/S. okładka
Zdjęcia produktowe – notesy N/T/S. szycie

Lumix G80 ma swoje plusy i minusy

To, co znacznie ułatwia mi życie przy nagrywaniu, to możliwość sterowania aparatem przez aplikację w smartfonie. Niby drobiazg, a jednak bardzo się przydaje i korzystam z tej opcji bardzo często.

Największym minusem jest to, że na raz można nagrywać jedynie 30 minut materiału. Aparat mam ponad rok i tylko kilka razy to ograniczenie dało o sobie znać, jednak wyobrażam sobie, że przy dłuższych filmach lub np. wywiadach może to być sporym utrudnieniem.

Nie jest to też aparat, który zniesie długie, wielogodzinne nagrywanie filmów – kilka razy musiałem zrobić przerwę przy dłuższym kręceniu, bo zwyczajnie się przegrzewał. Domyślam się, że aparaty bardziej profesjonalne nie mają tego problemu. ?

Do nagrania prostego filmu czy zdjęcia czasem korzystam też z telefonu – iPhone 8 plus. 

Nagrywanie filmów: obiektywy

Większość materiałów na YouTube kręcę obiektywem Panasonic 25mm/1.4. To jasny i dający dobrą ostrość obiektyw, który świetnie sprawdza się przy portretach i video. Ogniskowa 25 mm daje mi też trochę ciaśniejszy kadr, co akurat w pomieszczeniu, w którym nagrywam bardzo się przydaje i znacznie ułatwia kompozycję.

nagrywanie filmów i zdjęcia z wakacji
Portret, który zrobiłem obiektywem Panasonic 15mm/1.7

Panasonic 15mm/1.7 to obiektyw bardziej uniwersalny, który sprawdza się w podróży, krajobrazach i architekturze. Jest bardzo solidnie wykonany. Oba obiektywy stosuję zamiennie i oba bardzo lubię.

Miałem też przez krótką chwilę obiektyw 25mm z przesłoną 1.7 (jest często polecany do tego aparatu). Był bardzo tani (kosztował chyba ok. 750 zł), ale niestety w tym przypadku przekładało się też to na jakość. Pamiętam, że bardzo mnie rozczarował. Był fatalnie wykonany i robił rozczarowujące zdjęcia. Szybko zastąpiłem go tymi 2 powyższymi.

Dźwięk w filmach, czyli mikrofony (krawatowy: Rode Smartlav+ i Blue Yeti do podcastów)

Kiedy zaczynałem, dźwięk był dla mnie bardzo ważny. Szybko zorientowałem się, że wpływa na niego mnóstwo różnych czynników (np. rodzaj pomieszczenia i jego wytłumienie), a sprzęt jest tylko jednym z nich.

Nagrywanie filmów mikrofon Rode Smartlav+
Rode Smartlav+ (mikrofon krawatowy.)

Do nagrywania filmów używam Rode Smartlav+. To mikrofon krawatowy za ok. 200 zł i jak na swoją cenę, jest naprawdę niezły. Pozwala mi zniwelować efekt pomieszczenia – nagrywam w domu, na antresoli, która ma dość niskie skosy i prawie gołe ściany i okna, od których wszystko się odbija. Rode Smartlav+ świetnie sprawdzi się też przy nagrywaniu smarfonem.

Pierwsze filmy na YouTube nagrywałem dużo droższym mikrofonem Rode Videomic Pro (niecałe 1000 zł z różnymi dodatkami). To fajny sprzęt, ale przez to, że to mikrofon karabinowy zupełnie się nie sprawdził w moim pomieszczeniu. Szybko go sprzedałem, a przesiadka na wersję krawatową zniwelowała większość trudności.

Do nagrywania podcastów i nagrań live korzystam z Blue Yeti. To bardzo dobry mikrofon i świetnie się sprawdzi na te potrzeby. Teraz skupiam się na video, więc korzystam z niego coraz rzadziej, ale z czystym sumieniem mogę go polecić.

Korzystam też z pop filtra (jedna z tańszych wersji na Allegro), który radzi sobie z tzw. wybuchowymi zgłoskami. To koszt kilkudziesięciu złotych, a różnica jest naprawdę zauważalna. W codziennej pracy przydają mi się też słuchawki – u mnie to Audio-Technica ATH M40X i bardzo je lubię.

Nagrywanie filmów a oświetlenie

Po tych kilku miesiącach dość intensywnego nagrywania wiem już, że trudno przecenić rolę dobrego światła i to właśnie w tej dziedzinie zrobiłem chyba największe postępy. Kosztowało mnie to kilka ładnych godzin googlowania i oglądania filmów instruktażowych na YouTube, ale niskim kosztem udało mi się ten element poprawić.

Do oświetlenia używam teraz lampy pierścieniowej LED 50W, którą wybrałem spośród wielu opcji na Allegro. Dzięki niej udało mi się uzyskać miękkie, w miarę naturalne światło. Bardzo przydaje się ściemniacz, czyli możliwość regulacji. Wcześniej korzystałem z softboxów (a właściwie jednego, bo drugi cały czas leżał w szafie i czekał na swoją kolej), ale dawały zbyt mocne, ostre światło i dzisiaj służą mi głównie jako elementy doświetlające.

Mam również bardzo podstawową blendę (również kupioną na allegro), która kontruje i odbija światło, rozkładając je dość równomiernie. Niektórzy sugerują, że w podobnej konfiguracji warto zainwestować w dodatkowe oświetlenie kierunkowe (kolejną lampę), ale ja nie mam takiej potrzeby.

Gdzie nagrywać video i jak ustawić światło
Tak zazwyczaj wygląda moje domowe studio nagrań. ;) Na Instagramie często dzielę się szczegółami z nagrywania.
Lampa pierścieniowa daje dobry poziom oświetlenia
Lampa pierścieniowa z bliska. Na Instagramie często dzielę się szczegółami z nagrywania.

Jako statyw zwykle służy mi VELBON Sherpa E4300D z głowicą PH-157Q. Jest stabilny i ma dobrą jakość. Mam też statyw przenośny – Joby Gorillapod 3K, który zabieram na wyjazdy. To fajny gadżet, ale nie jest niezbędny. :)

W czym montować filmy?

Do montażu korzystam głównie z Adobe Premiere Pro. Dźwięk poprawiam w Adobe Audition i w tym programie montuję też podcasty.

Obsługi tych programów (na poziomie, który zaspokaja moje potrzeby) nauczyłem się w tradycyjny dla mnie sposób – kupując jeden z kursów na lynda.com. Przerobiłem go w trakcie jednej podróży pociągiem do Warszawy. Wsiadłem do pociągu z zerową wiedzą o obsłudze Premiere Pro, wysiadłem potrafiąc już montować w podstawowym zakresie. Czułem się trochę jak Neo z Matrixa, któremu wszczepiono tajemną wiedzę. W jego przypadku było to Kung-fu, u mnie obsługa programu do montażu. ?

Nauka adobe premiere pro może być jak nauka Kung-fu w filmie Matrix.
Neo nauczył się Kung-fu, ja podstaw montażu. ;)

Nadal nie jestem w tym mistrzem, ale prosty color grading, kadrowanie, czy podstawowe animacje nie są już dla mnie tajemnicą. Na pewno pomogła mi w tym wszystkim znajomość pozostałych programów Adobe, jednak nadal nie jest to wiedza tajemna i łatwo jest ją zdobyć. Przynajmniej na podstawowym poziomie.

Adobe Audition wykorzystuję w minimalnym zakresie – lekko podkręcam dźwięk w filmach i montuję podcasty. Darmowych lub tańszych programów niestety nie testowałem. Jeśli jest coś, co możesz polecić, koniecznie daj znać w komentarzu.

Nagrywanie filmów – podsumujmy

Jak widzisz, sam staram się nie przeceniać wagi sprzętu i często bazuję na prostych rozwiązaniach i posiłkuję się zakupami na Allegro. Tak, jak zaznaczyłem na wstępie, nie jest to zestaw idealny i nie jest to też sprzęt moich marzeń, ale zanim pomyślę o jego wymianie, najpierw sprawdzę czy te niedostatki nie wynikają z braków w moich umiejętnościach. To trochę niewygodne, ale często tak właśnie bywa. ?

Podsumowując, korzystam z:

  • Aparat: Lumix g80
  • Obiektywy: Panasonic 25mm/1.4 oraz Panasonic 15mm/1.7
  • Mikrofon krawatowy: Rode Smartlav+
  • Mikrofon do podcastów: Blue Yeti (i tani pop filtr z Allegro)
  • Oświetlenie: Lampa pierścieniowa LED 50W (z Allegro)
  • Statyw: VELBON Sherpa E4300D Statyw + głowica PH-157Q
  • Statyw przenośny: Joby Gorillapod 3K
  • Dodatkowo: blenda do kontrowania światła i softbox do lekkiego podświetlenia tła (tańsze warianty na Allegro)
  • Montuję w Adobe Premiere Pro i Adobe Audition.

Wspominam też o obiektywie Panasonic 25mm/1.7 oraz mikrofonie Rode Mikrofon Videomic Pro Rycote, ale te sprzęty sprzedałem. Czasami niektóre ujęcia nagrywam też po prostu telefonem (iPhone 8 plus)

Podobne materiały na moim blogu

Co sądzisz o tym zestawieniu?
  • Co sądzisz o tym zestawieniu? Możesz masz dla mnie dobre rady, albo chcesz się pochwalić swoim sprzętem?

  • Skomentuj
Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę