Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Narzędzia

Jak rozpoznać font?

Rozmawiając ze znajomymi i obserwując dyskusje w sieci, trafiam regularnie na pytania w stylu „jaka to czcionka”, „jak nazywa się ten font” itp. Podpowiadam jak to sprawdzić.


Kiedy odwiedzamy stronę internetową, oglądamy grafikę w social media, czy jakiś materiał drukowany, często wpada nam w oko ciekawy krój pisma. Koniecznie chcemy poznać jego nazwę, żeby np. wykorzystać w jednym z naszych projektów. Sposobów na poznanie nazwy takiego kroju jest kilka.

Jak rozpoznać font na stronie internetowej?

Część osób jest w stanie poradzić sobie odnajdując taką informację w kodzie strony. Nie jest to jednak umiejętność znana wszystkim i nie należy do szczególnie wygodnych. Na szczęście mamy pod ręką narzędzia ułatwiające życie.

[separator]

Fontface Ninja

ffninja

Fontface Ninja to moje ulubione rozwiązanie. Wtyczka dostępna jest dla Firefoxa, Chrome i Safari. Po kliknięciu w ikonkę programu, wystarczy najechać na wybrany tekst żeby otrzymać informację o zastosowanym foncie, czy stopniu pisma. Po kliknięciu w tekst, u góry ekranu pojawia się okno, w którym możemy na żywo przetestować font na dowolnej treści. Fajny jest także tryb maski, który wyłącza wszystkie grafiki na stronie, żeby łatwiej było skupić się na tekstach.

Sprawdź!

[separator]

WhatFont

whatfont

WhatFont dostępny jest jako przycisk na pasku zakładek albo jako wtyczka do Chrome lub Safari. Program informuje nas nie tylko o nazwie fonta, ale także o zastosowanym kolorze, interlinii oraz ewentualnym zewnętrznym hostingu (typekit, google web fonts itp.). Jednym kliknięciem możemy też wrzucić informację na Twittera.

Sprawdź!

[separator]

Fount

To dodatek do przeglądarki, który działa w Safari, Chrome, Firefoksie i IE8+. Wystarczy dodać do paska zakładek specjalny przycisk dostępny na tej stronie i możemy zacząć identyfikację. Na witrynie z interesującym nas fontem aktywujemy przyciskiem tryb rozpoznawania i klikamy odpowiedni tekst. Dostajemy błyskawiczną odpowiedź zawierającą nazwę kroju, a także zastosowany rozmiar i styl.

Sprawdź!

[separator]

Inne sposoby

Nie zawsze krój, który nam się podoba jest zapisany jako webfont. Często możemy dysponować jedynie obrazkiem z interesującym nas napisem, albo mamy tylko materiał drukowany. Co wtedy? Tutaj także do wyboru jest kilka rozwiązań.

Font Matcherator

fontmatcherator

Działanie jest bardzo proste. Wgrywamy obrazek z napisem lub zrobione przez nas zdjęcie, np. książki. Program wyświetla nam listę propozycji fontów. Nawet jeśli nie trafi idealnie, to dostajemy wiele zbliżonych alternatyw.

Sprawdź

[separator]

WhatTheFont!

wtf

WhatTheFont to chyba najstarsze rozwiązanie tego typu, ale też mam wrażenie, że coraz mniej skuteczne. Zasada działania jest jednak podobna – wgrywamy obrazek, podpowiadamy programowi jakie litery przedstawia napis i w efekcie dostajemy mniej lub bardziej udany zestaw sugestii.

Sprawdź!

[separator]

Identifont

identifont

Layout Identifont wygląda jak z minionej epoki, ale narzędzie oferuje kilka różnych form pomocy w szukaniu kroju. Możemy odpowiedzieć na serię pytań, wpisać fragment nazwy, szukać wg podobieństw, symboli lub autorów.

Sprawdź!

[separator]

What Font is

whatfontis

 

WhatFontIs to większy serwis dedykowany problemowi identyfikacji fontów. Do wyboru mamy rozpoznawanie po obrazku (jak na WhatTheFont!), rozszerzenie do przeglądarki, a nawet forum na którym możemy zapytać ekspertów.

Sprawdź!

[separator]

Pamiętaj, że serwisy dysponują nieco różnymi bibliotekami fontów. Jeśli jedno z narzędzi nie dało zadowalających efektów, warto sprawdzić kolejne.

Taki zestaw opcji powinen pomóc w poszukiwaniach. Jeśli znacie inne sposoby, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

 

Nie przegap kolejnych wpisów. Zapisz się do newslettera.

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę