Kiedy kilka dni temu na moim instagramowym profilu pojawiły się spójne okładki do wyróżnionych relacji (highlights stories), dosłownie zasypaliście mnie pytaniami jak je zrobić.
Zobacz jak wyglądają takie ikony na przykładzie mojego profilu
A że można je przygotować błyskawicznie i całkowicie za darmo, to pomyślałem, że będzie z tego całkiem przydatny materiał na bloga. Jest instruktażowe wideo i krótka wersja tekstowa poniżej.
Czym są highlights stories (wyróżnione relacje)?
W przeciwieństwie do standardowych relacji na Instagramie, highlights nie znikają po 24 godzinach i mogą być stale dostępne dla Twoich obserwatorów. Widzimy je w widoku naszego profilu w formie okrągłych zdjęć, ale coraz częściej zamiast nich można zobaczyć spójne i fajne ikony. No i ja dzisiaj opowiem Ci jak takie okładki z ikonami zrobić szybko i całkowicie za darmo.
- Zobacz jak wyglądają takie ikony na przykładzie mojego profilu

Skąd wziąć darmowe ikony do highlights stories?
Dobrym źródłem darmowych ikon jest www.iconfinder.com. Znajdziemy tutaj też zasoby płatne, ale na nasze instagramowe potrzeby najczęściej wystarczą nam darmowe. Co ważne, część z nich nie wymaga nawet podania źródła i autora. To właśnie takich ikon będziemy potrzebować.
Jakich ikon szukać na iconfinder?
- Wektorowych.
- Darmowych.
- Nie wymagających podania źródła (bez wymogu atrybucji).
Zaznacz te opcje w pasku po lewej stronie:

Udało Ci się znaleźć idealną ikonę, która spełnia te warunki? Świetnie. Pobierz ją teraz w formacie SVG na swój dysk. Najlepiej od razu znaleźć ikony, które będą pasowały do wszystkich wyróżnionych relacji i zadbać o to, by były spójne.

Jak dostosować i przerobić ikonę, tak aby pasowała do naszego konta na Instagramie?
Do modyfikacji naszych ikon możesz wykorzystać np. świetne darmowe narzędzie vectr.com. Dzięki niemu, w kilku krokach przerobisz ikonę, która będzie idealnie pasowała do stylu Twojego profilu.
Instrukcja krok po kroku
Pamiętaj – jeśli chcesz zobaczyć dokładnie jak to zrobić, np. jak wgrać tam ikonkę, zmienić tło, jej kolor, coś z niej usunąć itp. koniecznie zobacz film na początku wpisu. Tam wszystko dokładnie wyjaśniam.

O czym warto wiedzieć i pamiętać?
- Rozmiar InstaStories to 1080 x 1920 pikseli.
- Dzięki temu, że wybraliśmy ikony wektorowe, możemy:
- Dowolnie zmieniać rozmiar ikony.
- Modyfikować grubość linii.
- Zmieniać kolorystykę każdego z elementów.
- Zaznaczyć i usunąć wybrany element ikony lub dowolnie go zmodyfikować.

Vectr to narzędzie łatwe w obsłudze, ale jednocześnie elastyczne i uniwersalne. Dzięki niemu możemy z naszymi ikonami zrobić naprawdę sporo. Do stworzenia swoich okładek możesz jednak wykorzystać dowolny program do grafiki wektorowej lub np. popularną Canvę. W Canvie nie możesz jednak aż tak bardzo edytować ikonek. Vectr pozwala na znacznie więcej!
Aby zapisać nasze dzieło, wystarczy wybrać format (najlepiej jpg) i kliknąć ikonę download.
Teraz trzeba jeszcze tylko przerzucić projekty na telefon (np. mailowo).
Jak umieścić grafiki jako okładki highlights na Instagramie?
Teraz wystarczy, że wejdziesz w widok swojego profilu. Następnie przytrzymaj palcem wybraną wyróżnioną relację (highlight)
Z menu wybierz opcję edycji relacji.
Wybierz opcję edytowania okładki.
Na dole wybierz pierwszą ikonkę po lewej stronie. Dzięki temu możesz wgrać obrazek z pamięci telefonu zamiast wgrywać go jako osobne stories!
Zaznacz zapisany w pamięci telefonu obrazek, dostosuj go do okrągłego widoku (w razie potrzeby), zapisz i… gotowe. 🙂
Jak widzisz, nie trzeba kupować gotowych zestawów ikon i szablonów. Twoje okładki będą unikalne i w każdej chwili będzie można je dowolnie zmodyfikować.
Przy okazji, zerknij na moje instagramowe konto
Zobacz jak wyglądają ikonki w praktyce na moim instragramowym profilu. Oczywiście zachęcam do zostania na dłużej – zobaczysz co u mnie słychać, nad czym teraz pracuję i jak wygląda przygotowanie wpisów i filmów „od kuchni”.
Nie wiesz o czym pisać i przyda Ci się wsparcie w content marketingu?

Masz ochotę poznać więcej graficznych trików? Sprawdź mój kurs dla początkujących.
Jeśli spodobał Ci się Iconfinder, Vectr i to, co można z ich pomocą zdziałać, zerknij na mój kurs o podstawach projektowania. Zebrałem w nim wszystko to, czego od lat uczę na szkoleniach i salach wykładowych.
To 7 godzin materiałów video i 25 lekcji, w których opowiadam o:
- 7 programach graficznych (oczywiście darmowych) i pokazuję ich zastosowanie.
- Podstawach każdego dobrego projektu, czyli prawidłowej kompozycji (doborze kolorów i typografii, rozmieszczeniu poszczególnych elementów, itd.)
- Praktycznym wykorzystaniu tej graficznej wiedzy (np. na Twoich oczach, krok po kroku, projektuję infografikę).
To wszystko po to, żeby nauczyć Cię samodzielnego tworzenia grafik (m.in. do social media, własnego CV, raportów, infografik i prezentacji). Mam nadzieję, że będę miał okazję przekonać Cię, że to nie takie trudne.
A wszystkie szczegóły, takie jak program kursu, recenzje uczestników i cennik znajdziesz na stronie: kursy.klosinski.net/projektowanie/
Obiecany prezent: ebook z 5 trikami, które możesz zastosować już teraz
Przygotowaliśmy graficznego ebooka, w którym pokazuję jak szybko poprawić projekty. To aż 62 strony, wypełnione wskazówkami i przykładami.
Do pobrania za darmo, tutaj:

Więcej artykułów związanych z projektowaniem:
Spodobał Ci się ten wpis? Zobacz też:
co o tym myślisz?
komentarze