Szukasz nowych klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Szukasz nowych klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Rozpoczynanie

Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą?

Jeśli co jakiś czas pojawiają się osoby, które chcą skorzystać z Twoich usług w zamian za wynagrodzenie, a dla Ciebie jest to zajęcie dorywcze i zastanawiasz się czy musisz założyć działalność gospodarczą, w tym wpisie znajdziesz potrzebne informacje.


Regularnie zadajecie mi pytania z prośbą o radę w rozmaitych kwestiach. I bardzo dobrze. :) Ten blog powstał właśnie po to, żeby pomagać. Niestety w ramach wielu tematów nie posiadam wystarczającej wiedzy. Postanowiłem, że w takich sytuacjach zaproszę do gościnnego wpisu specjalistę z danej dziedziny, który odpowie na Wasze pytania. Dziś pierwszy artykuł z tego cyklu. Pod lupę bierzemy moment, w którym trzeba założyć działalność gospodarczą.

Pytanie zadał na moim fanpage Krzysztof Moczyński:

Mam stronę internetową z portfolio. Część logotypów to zrealizowane projekty. Część to prace, które nie były robione pod klienta, tylko dla siebie. Nie mam działalności, zajmuję się tym dorywczo, od czasu do czasu. Czy mogę umieścić w portfolio kwotę jaką bym chciał gdyby komuś spodobała się moja praca i opisać co za nią oferuję? Czy takie rozwiązanie wymaga już ode mnie założenie działalności?

beata_marekNa te pytania odpowiedziała Beata Marek. Beata jest prawnikiem i właścicielem Cyberlaw. Na co dzień łączy biznes z prawem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Uwielbia pracę w interdyscyplinarnych zespołach i atmosferę startupów. Specjalizuje się w prawie nowych technologii.

Zawsze w umowie z Klientem powinien być zapis, że w portfolio czy też swoich materiałach promocyjnych (np. strona internetowa, oferta etc.) możesz umieścić przedmiot Umowy – w tym wypadku grafikę jaką jest logo lub logotyp i oznaczyć, że jesteś jej autorem lub/i dla kogo została dana praca wykonana. Jeśli takiego zapisu nie będzie, a będą odpowiednie postanowienia w zakresie obowiązku zachowania poufności, to nie będziesz mógł się chwalić dla kogo i co wykonałeś.

Jeśli stworzyłeś projekty, które nie zostały jeszcze sprzedane, to nie ma problemu. Możesz prezentować je na swojej stronie.

Opisanie w portfolio produktów, czy też przykładowych produktów i cen nie jest dobrym pomysłem. Lepiej stworzyć na te potrzeby zakładkę „Oferta“ albo inną jednoznacznie wskazująca, że tam potencjalny Klient może znaleźć informacje o zasadach współpracy. Oczywiście ceny powinny być podane jako przykładowe i warto napisać, że prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa.

potrzebna_dzialalnosc

Kiedy potrzebna jest działalność gospodarcza

Zastanawiając się nad tym, czy jest Ci do tego niezbędna działalność gospodarcza warto sięgnąć do przepisów oraz orzecznictwa. Otóż w art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej czytamy, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Istotą działalności gospodarczej jest to, że określona aktywność (w Twoim przypadku tworzenie prac graficznych) jest nastawiona na cel zarobkowy, choć zysk nie musi wcale wystąpić. Działalnością gospodarczą będzie także taka forma aktywności, która przynosi straty lub generuje niewielkie zyski.1 Zatem to, czy zarabiasz nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia, czy prowadzisz działalność gospodarczą czy nie. Liczy się fakt, że chcesz otrzymywać wynagrodzenie. Pierwszą przesłankę zatem spełniasz.

Czy to już firma?

Dla działalności gospodarczej istotne jest także ustalenie czy działalność jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły.

Działalność jest prowadzona w sposób ciągły jeśli jest nastawiona na z góry nieokreślony okres czasu, przy czym nie ma znaczenia czy są przerwy w jej prowadzeniu (np. urlop, chwilowy brak przyjmowania produktów do wykonania2). Zatem inaczej ocenimy prezentację oferty w ogłoszeniu jednorazowym, okazjonalnym, a inaczej stałą prezentację na swojej stronie internetowej czy w innych serwisach.

Przyglądając się bliżej temu czym jest ciągłość w prowadzeniu działalności gospodarczej, nie sposób pominąć orzeczenia Sądu Najwyższego, który wskazał na dwa aspekty ciągłości jakie muszą wystąpić by można było mówić o działalności gospodarczej:

  • powtarzalność czynności,3
  • zamiar niekrótkiego prowadzenia tych powtarzalnych czynności.

Już sama prezentacja portfolio na Twojej stronie internetowej wskazującego na różne daty wykonywania dzieł dla klientów, w połączeniu z opisem tego, co możesz wykonać/zrealizować dla nowego klienta i wskazania widełkowych cen, podanie danych kontaktowych do Ciebie (np. przez formularz, e-mail lub telefon) będzie przesądzać o zorganizowaniu, ciągłości i zarobkowym charakterze. Będziemy mieli zatem tutaj do czynienia z działalnością gospodarczą.

Działalności gospodarczej nie będzie stanowić tylko taka działalność, która jest wykonywana okresowo i sporadycznie,4 a także jeśli nie jest ona prowadzona w celu osiągnięcia dochodu (zarobku) rozumianego jako nadwyżka przychodów nad poniesionymi kosztami. Określenie celu zarobkowego ma wymiar subiektywny i mieści się w sferze zamiaru danego podmiotu.5

Jak widać orzecznictwo na przestrzeni lat jest ugruntowane i niezmienne.

Podsumowując

Jeśli robisz coś raz na jakiś czas (rzadko) i nie jest to zorganizowane – np. na stronie internetowej prezentujesz różne grafiki, w tym niektóre Twojego autorstwa, ale nie ma tam cen, informacji o sprzedaży, informacji o potencjalnej współpracy z Tobą oraz nie zamierzasz na tym zarabiać (koszty wytworzenia przewyższają zarobek) – to nie jest to działalność gospodarcza. W innym wypadku powinieneś pomyśleć o sformalizowaniu własnej działalności.

[separator]

Sygn. akt I SA/Gd 17/10 – Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 09.03.2010.

Sygn. akt III AUa 1687/14 – Wyrok SA w Gdańsku z dnia 10.03.2015.

Sygn. akt. I UK 235/13 – Wyrok SN z dnia 16.01.2014.

por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 marca 1991 r., II SA 898/90, ONSA 1992, nr 3-4, poz. 58 oraz z dnia 17 września 1997 r., II SA/Wa 1089/96, Pr. Gosp. 1998, nr 1, s. 32.

Sygn. akt I UK 196/15 – Wyrok SN z dnia 05.04.2016.

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę