Chcesz mieć więcej klientów, ale brakuje Ci czasu na marketing?

Chcesz mieć więcej klientów, ale brakuje Ci czasu na marketing?

Sprawdź
Zarabianie

Naucz się rozmawiać z gumowymi kaczkami

W trakcie współpracy klienci zadają nam masę pytań. Warto umieć na nie reagować.


Nie wiem, czy wypada mi się do tego przyznawać, ale w wielu tematach, które wg stereotypu każdy mężczyzna powinien mieć w małym palcu, jestem kompletnie zielony. Przed każdą wizytą u mechanika, czy w markecie budowlanym opuszczam głowę i przyjmuję rolę kompletnego laika zadającego naprawdę głupie pytania.

I dobrze mi z tym. Kompletnie nie interesuje mnie sposób działania samochodu ani rodzaje kleju do kafelek. Przychodzę z podstawową potrzebą i oczekuję, że zostanę poprowadzony za rączkę. Nie mam czasu ani ochoty zdobywać w tych działkach bardziej specjalistycznej wiedzy. Naprawdę doceniam kiedy ktoś potrafi ze spokojem i w jasny sposób doradzić mi rozwiązanie, którego szukam.

Twoi klienci czują się dokładnie tak samo.

Nie znają się na tworzeniu stron internetowych, projektowaniu, fotografii, social media, reklamie, marketingu, czy innych tematach, którymi się zajmujesz. Kiedy przychodzą do Ciebie z konkretnym problemem, chcą nie tylko jego skutecznego rozwiązania, ale także potraktowania braku wiedzy z szacunkiem i cierpliwością.

Współczesna technologia, czy nowe media mogą być dla nas codziennością, ale dla wielu osób to zupełnie tajemniczy świat.

[offset]

bi-graphics_15-jobs-that-are-impossible-to-explain-to-your-parents copy

[/offset]

My jesteśmy jednak często zbyt aroganccy. Znacznie łatwiej jest opublikować na Facebooku śmieszny cytat z rozmowy z klientem i zebrać trochę lajków niż umiejętnie wytłumaczyć specyfikę swojej pracy.

Zapominamy, że my też nie znamy się na wszystkim i czasami potrzebujemy pomocy.

Coraz częściej kiedy znajomy nie-grafik pyta mnie o jakieś graficzne sprawy prosi, żebym tylko nie wysyłał tego pytania…

Posted by Jacek Kłosiński on 2 luty 2016

Gumowa kaczuszka

Jednym ze sposobów poszukiwania błędów w trakcie tworzenia oprogramowania jest metoda gumowej kaczuszki. Programista stawia na biurku zabawkę i stara się na głos wytłumaczyć jej działanie każdego z segmentów kodu. Przechodzi linia po linii i przyjmuje (słuszne) założenie, że odbiorca nie ma najmniejszej wiedzy w omawianym temacie. Takie głośne myślenie pomaga wyłapać błędy, które wcześniej mogliśmy przeoczyć.

Rozmawiaj

Im częściej przyjmiemy podobną perspektywę w trakcie obsługi klienta, tym lepsze relacje będziemy budować. Tłumaczmy zamiast wywracać oczami. Nie oczekujmy, że nasz słuchacz powinien wiedzieć na czym polega nasz produkt i nasza praca. Twój biznes kręci się właśnie wokół tego, że posiadasz wiedzę i umiejętności, których twoim klientom brakuje. Nie gań ich za to, że szukają u ciebie pomocy.

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę