Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Organizacja pracy, Inspiracje

Nie potrzebujesz więcej czasu

Jeśli chcesz więcej czytać, uczyć się języków albo zacząć uprawiać jakiś sport, ale od zawsze brakuje Ci czasu, to nie przejmuj się – może wcale go tak dużo nie potrzebujesz.


[offset]
[/offset]

 

[separator]

Ten wpis dostępny jest w wersji tekstowej i video.

Subskrybuj mój kanał:

[separator]

Wersja tekstowa

Wyobraź sobie, że idziesz na zakupy. Jest sezon na wyprzedaże, a Ty postanawiasz z tego skorzystać. Wędrując uliczkami centrum handlowego, zauważasz promocję: cena najnowszego modelu smartfona, który normalnie kosztuje 3000 zł, została obniżona o 10 zł. Uśmiechasz się z politowaniem i idziesz dalej. Przecież to nie jest żadna okazja!

Jednak kilka sklepów dalej widzisz księgarnię, a w niej książkę, którą od dawna chcesz przeczytać. Ona również jest przeceniona. Nie kosztuje już 30 złotych, tylko 20! Prawdopodobnie uznasz, że jest to całkiem niezła okazja i raczej ją kupisz. A przecież… to dokładnie te same 10 złotych, co w przypadku smartfona.

Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale właśnie zadziałało na Ciebie Prawo Webera-Fechnera.

Prawo Webera-Fechnera

Zgodnie z tą regułą, istnieje pewna granica modyfikacji, od której zaczynamy zauważać zmiany. Np. interesujemy się danym produktem i zauważamy promocję dopiero, gdy zmiana ceny jest stosunkowo duża względem ceny bazowej.

Prawo to ma przełożenie również na nasze życie codzienne. Często nie zauważamy zmian w otoczeniu i nie doceniamy ich, jeśli są stosunkowo niewielkie. Przykładem jest tzw. Efekt Latte.

 

[offset]

[/offset]

 

Efekt Latte

Wyobraź sobie, że codziennie w drodze do pracy odwiedzasz kawiarnię na rogu ulicy i kupujesz swoje ulubione latte z karmelem. Wydajesz na nie tylko kilkanaście złotych. Prawdopodobnie nawet nie zauważysz tego niewielkiego ubytku na koncie.

I właśnie po raz kolejny zadziałało na Ciebie Prawo Webera-Fechnera. Tak samo jak nie zauważamy małych zmian, tak samo nie zauważamy drobnych wydatków na przyjemności czy zachcianki.

Jeśli jednak będziesz kupował to latte codziennie, to w skali miesiąca uzbiera się suma kilkuset, a w skali roku nawet kilku tysięcy złotych! Kilka tysięcy, które wypłynęły z Twojego portfela całkiem niezauważenie. Powstał nawet specjalny kalkulator, który pozwala obliczyć tego typu wydatki.

Ale co to ma wspólnego z czasem?

Tak samo, jak ograniczenie codziennego picia kawy poza domem może dać nam kilka tysięcy złotych oszczędności, tak samo drobne czynności, powtarzane systematycznie, mogą dać niesamowite rezultaty.

Z reguły, kiedy nie mamy czasu na regularne treningi, czytanie książek, czy naukę języka – nie robimy tego wcale. Tymczasem nauka pięciu słówek, czy zrobienie 10 pompek mogą przełożyć się na całkiem niezły wynik. 10 minut czytania dziennie pozwala przeczytać kilkanaście książek w ciągu roku!

 

[offset]

[/offset]

 

Małe kroki

Kiedy takie drobne czynności wejdą Ci w nawyk, nawet ich nie zauważysz, ale jednak z czasem zobaczysz zmiany. Każdy mały wysiłek może przełożyć się na ogromną korzyść, jeśli tylko będziemy robili to regularnie. Małymi krokami, ale codziennie.

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę