NASZE SPOSOBY NA

Mierzenie efektów

Skąd wiedzieć czy wszystko idzie zgodnie z planem? Jak weryfikować postępy i kiedy jest najlepszy czas na podsumowania? 

mierzenie-efektow-ogarnoamy

1

Podsumowania, kiedy i dlaczego warto je robić?

Jeśli chcesz osiągać dobre efekty, musisz weryfikować jak Ci idzie i w razie potrzeby korygować kurs. Temu właśnie służą regularne podsumowania. Sprawdź jak robią je inni. 

Tomasz Palak

radca prawny, bloger

Przede wszystkim codziennie podsumowuję dzień – bez tego miałbym wrażenie, że nie wykonałem zadań. Lubię też planować, jeżdżąc pociągiem, więc pokrywa się to nieraz z początkiem nowego roku, majówką itp.

Michał

Plany roczne zawsze robię w okresie między świętami i sylwestrem. Nie pracuję wtedy i nie planuję niczego innego poza przyjrzeniem się temu, jak wyglądał mój rok, podsumowaniem tego, co udało się zrobić, a co nie wyszło. To taki czas na spojrzenie z dystansem na swój biznes. Takie same podsumowania robię pierwszego dnia każdego miesiąca i wtedy też zastanawiam się, co mam do zrobienia w następnym miesiącu.

Dawid Kabała

grafik freelancer

Lubię trzymać rękę na pulsie, analizować, wyciągać wnioski i planować. Nie zawsze potrafię docenić własne osiągnięcia – żyjąc z dnia na dzień mam wrażenie, że stoję w miejscu. Regularne podsumowania uświadamiają mi ile pracy wykonałem i ile osiągnąłem w dłuższym okresie czasu. To bardzo motywuje do dalszych działań.

 

Katarzyna Suszkiewicz

mama, wiceprezes fundacji

Staram się to robić regularnie, ale różnie to bywa. Zawsze robię podsumowanie roku i podsumowanie tygodnia. Pracuję też nad tym, żeby robić podsumowania kwartalne.

Izabela Ganowska

blogerka

Podsumowanie i planowanie tygodnia robię w piątki – weekendy to główny moment, kiedy mogę realizować plany prywatne. Plany kwartalne i roczne – kiedy mogę na nie poświęcić więcej czasu i porządnie je przemyśleć.

Jenny Dawid

programistka i psychoedukatorka

Kocham wszelkie podsumowania, wykresy, tabele – aż do przesady. Dobrą stroną tego jest fakt, że swoje postępy w każdej dziedzinie monitoruję na bieżąco i mam możliwość dość szybkiego reagowania na niepokojące przesłanki. Muszę jednak bardzo się pilnować, żeby te wszystkie podsumowania i weryfikowanie postępów nie zamieniły się w prokrastynację. Dlatego takie działania mam na sztywno wpisane w kalendarz – w wyznaczonym na to czasie mogę się delektować liczbami do woli.

O weryfikacji postępów piszę też na blogu

Zerknij na najpopularniejsze teksty z radami, dzięki którym znajdziesz swój własny sposób na podsumowania.

Podobnie jak muzyka, świat wokół Ciebie ma swój powtarzający się rytm. Z tego wpisu dowiesz się jak możesz to wykorzystać przy budowaniu nawyków i realizacji swoich planów.

Masz jakieś postanowienie albo cel, ale słabo Ci idzie i nie możesz zrobić postępów? Zobacz prostą metodę, która pomaga przełamać stagnację. Jest przyjemna i przy tym prosta w użyciu. 

Dla wszystkich, którzy chcą wykorzystać początek roku na podsumowania i nowe plany przygotowałem e-booka. Możesz go pobrać za darmowo, szczegóły we wpisie poniżej. 

mierzenie-efektow-ogarnniamy-mierniki

2

Czy tworzysz jakieś konkretne liczbowe mierniki?

Z mojego doświadczenia wynika, że większość osób odnosi porażkę w swoich planach dlatego, że źle je sformułowała i niewystarczająco dobrze weryfikowała postępy.

Katarzyna Suszkiewicz

mama, wiceprezes fundacji

Ostatnio coraz bardziej staram się, żeby były to konkretne i mierzalne cele. Np. jedna nowa potrawa w tygodniu, jedno rodzinne wyjście na miesiąc, 20 minut czytania dziennie. Nie tworzę jakichś specjalnych mierników, ale staram się maksymalnie skonkretyzować cel.

Adam Bartkiewicz

bloger, specjalista marketingu

Polecam stosowanie metryk i wskaźników świadczących o wykonaniu lub niewykonaniu zadania. Nie po to, aby biczować się, gdy coś nie wyjdzie. Chodzi tu o filozofię eksperymentowania, testowania i mierzenia wyników w celu ciągłej nauki i poprawy. Bez tego albo wciąż będziemy żyli z poczuciem, że wszystko idzie świetnie (nawet kiedy nie idzie), albo będziemy mieć wrażenie, że wszystko jest nie tak (kiedy w naszych działaniach są rzeczy pozytywne). Jedna i druga skrajność jest zła. Liczby, metryki i mierzalne cele pozwalają uniknąć skrajności.

Maciej Godawa

projektant graficzny

Najczęściej dopiero kiedy widzę, że w jakimś temacie utknąłem, rozbijam go na mierzalne jednostki (w postaci koniecznego na nie czasu lub efektów do osiągnięcia – częściej tego pierwszego, bo dotyczy to zwykle rzeczy, do których ciężko mi się zabrać). Wyznaczam sobie jakiś interwał czasowy (z reguły kilka dni, żeby móc sobie pozwolić na gorszy moment, ale żeby nie zdążyć narobić sobie zaległości). Rozpisuję to i przypinam do monitora, żeby wisiało jak wyrzut sumienia, którym w istocie jest. Stosuję tę metodę dość rzadko, bo taka codzienna presja mnie stresuje, wypalam się i sposób traci swoją skuteczność.

Marina Lewandowska 

Stawiam sobie cele, które są mierzalne, i te które, są dość rozproszone. Najczęściej te, których dobrze nie opiszę (najlepiej na papierze), giną mi z oczu i tylko co jakiś czas przypominają o sobie z tyłu głowy. Na szczęście, cele, które usystematyzuję i wyznaczę etapy działania, jestem w stanie faktycznie zrealizować.

 

Zobacz też wpisy, w których piszę o podsumowaniach

Podsumowaniom poświęciłem kilka tekstów na blogu. Zobacz jakie są moje sposoby na weryfikację i mierzenie postępów. 

Pracujesz naprawdę ciężko i bardzo się starasz. Widzisz, że przynosi to efekty, ale ciągle nie są one takie, jak ci się marzy. Co z tym zrobić? Są 4 kroki, które możesz przejść, żeby zrobić większe postępy. 

Czy jest jakiś sposób na to, żeby łatwiej zrealizować cel? Kilkadziesiąt lat badań naukowych pokazuje, że jest pięć konkretnych czynników, które zwiększają szanse na sukces. 

Pokażę od kuchni i bardzo transparentnie jak działam, planuję i wywiązuję się z postanowień. Zobacz szczegóły mojego wyzwania #12tygodni. Piszę o swoich sukcesach i porażkach.

Książka „Metoda Tęczówki”

W mojej książce pokazuję jak stworzyć własny system sprawnego działania. 

 

Dowiesz się z niej od czego zacząć podsumowania, co weryfikować i jakich zasad warto się trzymać. 

#ogarniamy

Podoba Ci się pomysł na tę zakładkę? Podziel się nią w social media i dodaj hashtag #ogarniamy.

Zapisz się do newslettera i zgarnij prezent

DARMOWY E-BOOK

Pierwsza pomoc w kreatywnej pracy

Zebrałem w jednym e-booku 39 sposobów na ułatwienie kreatywnej pracy i chętnie wyślę Ci ten materiał za darmo.
Wystarczy, że zapiszesz się do mojego newslettera.