NASZE SPOSOBY NA

Skupienie

Czy możesz pracować, kiedy wszystko Cię rozprasza? Zobacz jak inni radzą sobie z koncentracją.

ogarniamy skupiamy

1

Jakie są Twoje sposoby na koncentrację i skupienie?

Codziennie jesteśmy bombardowani bodźcami i informacjami, a przez to nasza zdolność do koncentracji systematycznie spada. Sprawdź jak radzą sobie z tym czytelnicy bloga. 

Marcin Gofryk

bloger, przedsiębiorca

Jako naczelny leń, odkryłem że najlepszym dla mnie sposobem na radzenie sobie z rozproszeniem nie jest planowanie czasu kiedy będę pracował, tylko kiedy nie będę. Takie małe oszustwo, zamiast wracać do pracy po przerwie to wracam do przerwy po pracy – jest mi lepiej! 

Kamila Paradowska

projektantka treści

Wyłączenie mediów społecznościowych działa. Odłożenie telefonu w inne miejsce też działa. Posprzątanie biurka bywa zadziwiająco skuteczne. Nic tak jednak nie wspiera skupienia i efektywności jak bat deadline’u.

Katarzyna Markowska

copywriterka, właścicielka firmy

W niektórych sytuacjach działa u mnie ustawienie stopera. Motywuje mnie do sprawniejszego działania. Widzę, jak czas leci, nie mam odgórnego ograniczenia czasowego, a jeśli uda mi się skończyć wyznaczoną część zadania w wyjątkowo krótkim czasie, czuję satysfakcję. Dla mnie to takie ściganie się z samą sobą, ale bez presji, że muszę skończyć np. w godzinę, co sprawia, że mocno koncentruję się na napisaniu tekstu lub realizacji innego zadania.

Agnieszka Gorońska

nauczycielka, lingwistka, przedsiębiorczyni

Jeśli mogę sobie na to pozwolić – drzemka. Jeśli nie mogę, czasem wykonuję proste ćwiczenie, o którym usłyszałam od Andrzeja Tucholskiego. Założenie jest następujące: skupienie jest jak mięsień i w dzisiejszych przebodźcowanych czasach musisz je ćwiczyć. Wystarczy kawałek kartki i długopis. W kolumnie wypisujesz numery od 1 do 10, a za każdym razem, kiedy złapiesz się na byciu rozkojarzonym – stawiasz obok numerka krzyżyk i wracasz do tego, co miałeś zaplanowane. Proste, nie wierzyłam, że zadziała, ale ponieważ mózg dostaje informacje zwrotną, z każdym dniem na kartce ląduje mniej krzyżyków albo sesje skupienia między kolejnymi krzyżykami się wydłużają. 

Natalia Jonderko

animator, projektant grafiki i multimediów

Muszę wyjsć z mieszkania do pracowni i odciąć się od reszty domu. Kiedy nie potrzebuję być online – odłączam także internet. 

Kasia Kowalska

Marketing Manager 

Przed rozpoczęciem pracy krótko medytuję. To może być jedna minuta, albo dłużej jeśli tak czuje. Chodzi o to by znaleźć się tu i teraz, wyłączyć pośpiech, zapomnieć o tym co było przed chwila. Jedna minuta uważnego oddechu to jak postawienie grubej lini pomiędzy przerwa a pracą   potrafi znacznie podnieść produktywność.

O skupieniu piszę też na blogu

Zerknij na najpopularniejsze teksty z radami, dzięki którym znajdziesz swój własny sposób na utrzymanie skupienia.

6 sprawdzonych sposobów na koncentrację i skupienie

Nie możesz się skoncentrować, masz na głowie masę tematów i wszystko Cię rozprasza? Zobacz co zrobić, żeby skupić się na jednej najważniejszej rzeczy.

Prokrastynacja – jak przestać odkładać na później

Prokrastynacja dotyczy zdecydowanej większości z nas. Zobacz skąd się bierze i poznaj 9 skutecznych sposobów na walkę z odkładaniem zadań na później.

21 wrogów produktywności – jak z nimi walczyć?

Chcemy działać sprawniej, ale ciągle trafiamy na kłody pod nogami. Naszą produktywność atakuje z każdej strony masa wrogów. Pora się z nimi rozprawić.

skupienie social media

2

Media społecznościowe i inne rozpraszacze

Jak wyeliminować rozpraszacze? Jak ograniczyć czas spędzony w social media i z telefonem w ręku? 

Michał

Ostatnio wykasowałem Instagram i Facebooka (messengera) z telefonu. Przez trzy dni odkrywałem piękno świata. Musiałem do nich wrócić, ale powiadomienia wykasowałem. Teraz to ja decyduję, kiedy sprawdzam obie aplikacje. Nikt mi nie może przeszkodzić, jak robię coś ważnego. I to jest super. Wróciłem za ster mojego czasu! 

Agnieszka Kosiec

graficzka i animatorka

Staram się nie wchodzić na Facebooka. Z niektórymi klientami porozumiewam się przez fb w szybkich sprawach, ale używam do tego messengera w telefonie. 

Michał Badura

growth hacker, przedsiębiorca

Jakiś czas temu odkryłem, że najbardziej niekorzystny wpływ na moją koncentrację mają urządzenia mobilne – smartphone, opaska i macbook, na którym pracuję. Rozwiązanie jakie znalazłem, to wyłączenie wszystkich dźwięków i wibracji oraz całkowite usunięcie smartphona i opaski z mojego pola widzenia (najczęściej zostawiam je w innym pomieszczeniu, np. w kuchni). Na macbooku pracuję w trybie „nie przeszkadzać” – w ustawieniach można stworzyć skrót klawiszowy do jego włączania/wyłączania, bardzo polecam. Wyłączyłem też wszystkie ikony/plakietki notyfikacji. 

Zobacz też wpisy na blogu

Technologia i social media ułatwiają życie i trudno wyobrazić sobie bez nich życie.  Są też jednak potężnym zagrożeniem dla naszej koncentracji. Dlatego warto korzystać z nich świadomie. 

Sprawdź czy Twój smarfon kradnie Ci czas?

Smartfon niesamowicie ułatwia życie, ale potrafi też kraść cenne minuty. Mam dla Ciebie proste wyzwanie, które pozwoli Ci korzystać z niego bardziej świadomie.

Kill News Feed – wtyczka, która pomoże Ci ograniczyć Facebooka

Poznaj rozszerzenie do Chrome, które wyłącza w Facebooku wszelkie posty od znajomych i stron. Z wszystkiego innego możemy korzystać normalnie.

Zrób więcej dzięki ograniczeniom

Przed nami masa pracy, lista zadań rośnie, ale wszystko wkoło nas rozprasza i nie możemy się skupić. Na szczęście mamy ograniczenia. 😉 Zobacz jak możesz je wykorzystać 


skupienie a otoczenie

3

Otoczenie

Na nasz poziom skupienia wpływa też przestrzeń i dźwięki wokół nas. W walce o skupienie, otoczenie może być zarówno naszym przyjacielem, jak i największym wrogiem. 

Joanna Dobrzańska

graficzka, ilustratorka, właścicielka firmy

W ciągu dnia w pracy rozprasza mnie mnóstwo spraw. Staram się wówczas zupełnie odciąć. U mnie najlepiej sprawdza się nałożenie słuchawek i puszczenie sobie w tle ulubionego serialu, muzyki czy podcastu. Mam taką pracę, że szum i dźwięki mi nie przeszkadzają, a wręcz pozwalają się bardziej skupić, więc wykorzystuję tę metodę dość często.

Karolina Brzuchalska

wirtualny office manager

Uwielbiam pracować w ciszy. Dlatego mam wyłączone wszystko dookoła, łącznie z powiadomieniami w telefonie. Kiedy pracuję, nie zaglądam do mediów społecznościowych. Robię sobie za to małe przerwy w ciągu dnia, by „zaspokoić FOMO”. 😉

Katarzyna Kaczyńska

dyrektor artystyczny i projektant grafiki

Przede wszystkim robię porządki wokół siebie. W przeciwieństwie do stereotypu – układanie i organizowanie zawsze pozytywnie wpływa na moją pracę twórczą. Mam tu na myśli porządki w przestrzeni biura, ale również w narzędziach i komputerze. Ponadto, mam rozpisany plan działań na tydzień, który wyznacza mi krótkie terminy dla każdego zadania.

Grzesiek Wolański

Odgłosy deszczu w słuchawkach. Aplikacja Ommwriter do pisania. Zmiana miejsca pracy (np. na kawiarnię; choćby na jedną kawę; niekoniecznie trzeba ją pić, może tylko pachnieć w tle). 

Katarzyna Winters

Moimi sposobami na skupienie się są: oderwanie wzroku od komputera i popatrzenie chwilę w niebo i za okno (mam widok na Puszczę Bukową, działa kojąco) i pozwolenie na błądzenie myślom, staram się też regularnie medytować (pomaga w skupieniu). Czasami po prostu prostuję się, poprawiam na krześle i mówię sobie głośno „skup się”.

Więcej wpisów o tym, jak działać w skupieniu

Nasza zdolność koncentracji systematycznie spada, a to znacznie utrudnia nam pracę. Na blogu pomagam z tym walczyć.

Szybciej, więcej, dalej! Gonimy za wynikiem i efektem, a odpoczynek odkładamy na potem. To ślepa uliczka, która jeszcze bardziej utrudnia koncentrację. 

Pracujesz w skupieniu i nawet całkiem nieźle ci idzie, ale nagle coś wybija cię z rytmu. Sprawdź ile zajmie Ci powrót do stanu skupienia?

Zjawisko, zauważone w przedwojennej restauracji, ma do dziś wpływ na twoją prac. Sprawdź jak je wykorzystać.

Książka „Metoda Tęczówki”

W mojej książce pokazuję jak stworzyć własny system sprawnego działania. 


Skupieniu poświęciłem cały podrozdział. Znajdziesz w nim aż 13 prostych, sprawdzonych metod, które pomogą Ci w walce z rozproszeniami i poprawią Twoją koncentrację.

#ogarniamy

Podoba Ci się pomysł na tę zakładkę? Podziel się nią w social media i dodaj hashtag #ogarniamy.

Zapisz się do newslettera i zgarnij prezent

DARMOWY E-BOOK

Pierwsza pomoc w kreatywnej pracy

Zebrałem w jednym e-booku 39 sposobów na ułatwienie kreatywnej pracy i chętnie wyślę Ci ten materiał za darmo.
Wystarczy, że zapiszesz się do mojego newslettera.