Przychodzi taki moment, w którym potrzebny jest nam jeden chwytliwy akapit, który streści jakąś myśl. Potrzebujemy czasami nazwy dla naszego produktu, bloga, imienia dla psa albo błyskotliwego nagłówka do napisanego właśnie artykułu. Dla niektórych tego typu zadania są łatwe, inni męczą się godzinami w poszukiwaniu odpowiedniego słowa. Na szczęście jest internet. Pod ręką mamy sporo narzędzi ułatwiających pracę, sam często z nich korzystam i pomyślałem, że chętnie się z Wami podzielę.
Słownik krzyżówkowicza
Tak, dobrze przeczytaliście, słownik krzyżówkowicza. Brzmi dziwnie, ale pod tym hasłem kryje się jeden z najwspanialszych wynalazków przydatnych w tworzeniu nazw, szukaniu rymów, czy wyrazów opartych o podobne zgłoski. Wyszukiwarka oferuje trzy podstawowe opcje wyszukiwania wyrazów. Moja ulubiona to wyszukiwanie wyrazów, które zawierają podany człon i dowolną inną ilość znaków. Np. szukamy nazwy dla bloga o fotografii, chcemy żeby w nazwie był człon „foto”. Wpisujemy więc w wyszukiwarkę „foto*” i dostajemy kilkadziesiąt różnych propozycji wyrazów z tym członem. Daje nam to bazę do dalszych manipulacji, przeróbek itd. Oczywiście podany przykład jest bardzo prostacki, ale oddaje siłę tego narzędzia.
Słownik synonimów
Tutaj sama nazwa mówi wszystko. Słownik synonimów, czyli wyszukiwarka pozwalająca znaleźć nam wyrazy o podobnym znaczeniu. Przydaje się w szukaniu nazwy, jak i pisaniu zwykłych tekstów, np. w momencie, w którym chcemy uniknąć powtórzenia. Strona uwzględnia to, że dany wyraz może mieć kilka znaczeń i ładnie dzieli nam je na grupy, np. słowo „zdjęcie” może mieć znaczenie fotograficzne, jak i te związane ze zniesieniem, unieważnieniem.
Słownik języka polskiego
Tutaj sprawdzi się każda jego forma, ale z tych dostępnych online polecam wyszukiwarkę PWN. Krótkie wyjaśnienia wyrazów potrafią naprowadzić nas nie tylko na synonimy, ale mogą także zainspirować i wskazać kierunek, o którym dotychczas nie pomyśleliśmy. To także idealne miejsce na sprawdzanie pisowni i weryfikację poprawności ortograficznej.
Baza KRS
Krajowy Rejestr Sądowy, czyli baza wszystkich firm, fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji zarejestrowanych legalnie w naszym kraju. Bezcenne narzędzie w trakcie opracowywania nazwy dla firmy, czy produktu. Szybko i łatwo możemy sprawdzić ile podmiotów o podobnej nazwie już funkcjonuje i wyłapać np. te, które działają w podobnej branży. Kilka kliknięć może nam zaoszczędzić wielu problemów.
Katalogi domen
Przy szukaniu domeny głównym problemem przestaje być pytanie, czy dana nazwa z odpowiednią końcówką jest wolna, bo te najciekawsze od dawna są zajęte. Zasadnicze pytanie brzmi raczej: za ile mogę odkupić interesującą mnie domenę. Pomocne stają się w takim wypadku giełdy domen, jak premium.pl, czy te udostępniane przez rynkowych liderów, nazwa.pl/gielda-domen oraz home.pl/gielda.
Noisli
Nie wiem jak Wy, ale ja przypisaniu potrzebuję maksimum ciszy i spokoju. O ile w trakcie np. projektowania mogę słuchać praktycznie każdej muzyki, to tworzenie tekstów wymaga ode mnie całkowitego odcięcia się od otoczenia. Pomagają w tym takie rozwiązania, jak np. Noisli. Dzięki temu prostemu narzędziu możemy wygenerować sobie własny podkład złożony z dźwięków przyrody. Lubisz odgłosy burzy? Bardzo proszę. Wolisz trzaski ogniska, czy szum wody? Nie ma problemu.
To tyle ode mnie. Chętnie poznam także Wasze sposoby i narzędzia. Piszcie w komentarzach i jeśli tę listę uznaliście za przydatną, nie zapomnijcie podać dalej. ;)
co o tym myślisz?
komentarze