fbpx

Narzędzie, które wykorzystuję jako notatnik i bazę pomysłów.

Evernote to dobrze znana, rozbudowana usługa do tworzenia notatek, organizowania zadań, planowania i przechowywania informacji. Wszystko w oparciu o dedykowaną aplikację, dostępną na wielu urządzeniach mobilnych i komputerach osobistych.

Program, jak sugeruje sama nazwa, bazuje na prostym pomyśle notatek. Koncept rozbudowano jednak na tyle, że opisanie wszystkich możliwości przygotowanych przez twórców mija się z celem. Notatki mogą być nie tylko prostym tekstem, ale także stroną internetową lub jej fragmentem, zdjęciem, podyktowanym plikiem dźwiękowym i tak dalej.

Co więcej, stworzone notatki mogą posiadać załączniki. Wszystko to sprawia, że w Evernote można teoretycznie przechowywać wszystkie formy cyfrowych informacji, włączając w to nawet emaile importowane z programów pocztowych oraz pełną integrację z Google Drive.

Notatki pod ręką

Idąc dalej, program posiada nawet obsługę kamery, co przydaje się zwłaszcza na urządzeniach mobilnych. To jeszcze nie wszystko, ponieważ zaraz po wykonaniu zdjęcia do akcji wkraczają algorytmy OCR, które starają się rozczytać wszystkie znajdujące się na fotografii teksty, by poprawić potem wyniki wyszukiwania.

Web Clipper to dostępne osobno rozszerzenie popularnych przeglądarek internetowych, pozwalające wykonać wspomniane wyżej zrzuty ekranu fragmentów stron internetowych, by nie zapisywać całej witryny i – ponownie – ułatwić filtrowanie.

I tak dalej. Evernote potrafi też nagrywać dźwięk przy jednoczesnym sporządzaniu notatek, co nadaje się na przykład do rejestrowania wykładów na uczelni. Do tego pełna integracja ze Slackiem, pozwalająca dzielić się notatkami i tworzyć nowe. Jeśli posiadamy sprzęt Apple, możemy nawet poprosić Siri, by stworzyła notatkę za nas.

Jest też rozbudowany program dla Windows

Jeśli korzystamy z więcej niż jednej wersji, program automatycznie synchronizuje dane na wszystkich urządzeniach, w tym na komputerze, smartfonie i tablecie. Notatki nie muszą być prywatne i w łatwy sposób możemy dzielić się nimi ze znajomymi czy współpracownikami.

Evernote za darmo

Podstawowe funkcje programu dostępne są za darmo. Wersja Premium kosztuje 11 zł miesięcznie i oferuje szereg dodatkowych możliwości, jak opisywanie plików PDF, historia notatek, treści sugerowane, czy połączenie z aplikacjami CRM.

Najważniejszą zmienną wydają się być jednak limity w przesyłaniu danych. Wersja darmowa to 60 MB miesięcznie, rosnące do 10 GB na kontach Premium. Do tego brak ograniczeń w synchronizacji danych (za darmo są to maksymalnie dwa urządzenia).

Podsumowanie

Evernote zaczynało od notatek, lecz dzisiaj przekształciło się w potężne narzędzie do tworzenia całych baz danych informacji. Wszystko, co potrzebujemy, umieścimy pod ręką.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)