fbpx

Sprawdź, jak użytkownicy korzystają z Twojej strony.

Gdzie najczęściej klikają użytkownicy odwiedzający naszą stronę? W którym miejscu najlepiej umieścić reklamy, elementy menu czy treści interaktywne, a co lepiej przesunąć? Pomoc w znalezieniu odpowiedzi na tak postawione pytania oferuje Heatmap.me, narzędzie generujące „heatmapę” witryny.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie poznamy informacji na temat tego, gdzie patrzą odwiedzający, co wymaga zaawansowanego sprzętu i specjalnych badań fokusowych. Zamiast tego, Heatmap.me bada kliknięcia, przewijanie treści czy miejsca, w których kończy się wizyta na naszej stronie. To nadal mnóstwo wartościowych danych.

Zaletą narzędzia jest wsparcie dla elementów dynamicznych. Dzięki temu możemy na przykład sprawdzić, w które miejsca użytkownicy najczęściej przestawiają suwaki w naszej aplikacji oraz jakie pola wybierają z list rozwijanych.

Czerwony kolor wskazuje najpopularniejsze miejsca na stronie

Heatmap.me jest przystosowane do stron zmieniających layout w zależności od urządzenia, z którego korzysta odwiedzający. Oznacza to brak problemów z witrynami responsywnymi i wersjami mobilnymi, czy też reklamami o różnych rozmiarach.

Podpowiedź: korzystanie z narzędzia wymaga dodania tagu JavaScript do kodu naszej witryny. Analiza odbywa się jednak po stronie Heatmap.me, więc nie wpływa w żaden sposób na prędkość działania strony.

Uwaga: twórcy zapewniają, że ważnym elementem jest prywatność użytkowników i anonimowość gromadzonych informacji. Ma to swoje minusy, ponieważ nie możemy na przykład filtrować danych według źródła pochodzenia czy urządzenia.

Po instalacji i uruchomieniu Heatmap.me otrzymujemy dostęp do panelu, w którym w czasie rzeczywistym możemy podglądać zachowanie użytkowników na naszej stronie. Dzięki temu – jeśli zechcemy – możemy błyskawicznie reagować.

Od razu widać, co najbardziej interesuje użytkowników

Analizowanie danych w czasie rzeczywistym sprawdzi się najlepiej na stronach, które notują sporą i stałą liczbę odwiedzających. Dla mniejszych witryn jest też archiwizacja danych – możemy sprawdzić, jak zachowywali się użytkownicy w wybranym okresie.

Heatmap.me za darmo

Bezpłatny pakiet obejmuje do miliona odwiedzin miesięcznie oraz sześć miesięcy archiwizacji danych, co powinno w zupełności wystarczyć nawet dla większych stron. Usługa Premium to już 100 dolarów miesięcznie, ale przy braku limitów.

Podsumowanie

Świetne narzędzie do badania zachowania użytkowników, pomocne zwłaszcza przy badaniu, co skłania odwiedzających do opuszczania naszej witryny. Być może wystarczą proste zmiany, by zatrzymać ich na dłużej.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)