fbpx

Zbadaj zachowanie użytkowników na Twojej stronie.

W które opcje menu klikają osoby odwiedzające naszą stronę? Gdzie najkorzystniej umieścić reklamy, artykuły i elementy interaktywne, a co lepiej przesunąć poza standardowy rozmiar okna? Te – i inne – informacje pomaga znaleźć Hotjar, narzędzie do tworzenia „heatmap” stron internetowych.

Po instalacji prostego skryptu Hotjar zaczyna gromadzić informacje na temat zachowania użytkowników. Zbiera miejsca kliknięć, ślady przesuwania kursora i korzystanie z rolki myszy. Jest też wsparcie dla wersji mobilnych, by sprawdzić, gdzie odwiedzający puka w ekran.

Co ważne, narzędzie pomaga w śledzeniu „podróży” odwiedzających przez wszystkie podstrony naszej witryny. W ten sposób możemy przeanalizować „tunele”: w którym miejscu perspektywiczny klient opuszcza stronę? Być może wystarczy powiększyć jeden przycisk, by przykuć zainteresowanie na dłużej? Aplikacja niemal w locie oceni, jak wszelkie modyfikacje przekładają się na poprawę wyników.

Im więcej czerwieni, tym lepiej

Zaletą Hotjar jest możliwość analizowania w ten sposób także formularzy czy ankiet, zamieszczonych na stronie. Możemy ocenić, które pola najczęściej zostawiane są puste lub powodują, że wypełniający rezygnuje z dalszych interakcji.

Ciekawa jest możliwość skrupulatnego rejestrowania zachowania użytkownika, by później odtworzyć całą wizytę i zobaczyć, jak klikał i przesuwał myszą jeden konkretny odwiedzający. Oczywiście, przy zachowaniu pełnej anonimowości i bezpieczeństwa.

Narzędzie pozwala także zbudować i wyświetlić mniej lub bardziej zaawansowane ankiety i formularze, które pomogą w zebraniu opinii od użytkowników. Wszystko z wykorzystaniem przejrzystego interfejsu i łatwych w użyciu zestawów menu.

Czerwone linie to ślady kursora

Podpowiedź: korzystanie z narzędzia wymaga dodania tagu JavaScript do kodu naszej witryny. Analiza odbywa się jednak po stronie Hotjar, więc nie wpływa w żaden sposób na prędkość działania strony.

Hotjar za darmo

Wszystkie opisane powyżej opcje dostępne są bez żadnych opłat, ale z pewnymi ograniczeniami. To maksymalnie 2 tysiące odsłon dziennie, z zapisem przez 365 dni. Do tego maksymalnie 300 „powtórek” do obejrzenia. Dla małej strony i bloga w zupełności wystarczy.

Płatne plany zaczynają się od 29 euro miesięcznie. Konkurencyjna usługa – Hotmap.me – oferuje więcej odsłon za darmo, ale bez dostępu do podobnego zakresu opcji.

Podsumowanie

Sprawna pomoc przy badaniu zachowania użytkowników, zwłaszcza przy sprawdzaniu, co składnia odwiedzających do opuszczania naszej witryny. Jeden z liderów w tej kategorii, dzięki szerokiej gamie dostępnych opcji, także w darmowym planie.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)