Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Inspiracje

Rysuj z zamkniętymi oczami

Na temat wyższości obrazu nad słowem zostało powiedziane już wiele. Sprawdźmy jak możemy to wykorzystać.


Mimo, że wspomniana wyższość nie przejawia się w każdej sytuacji, są chwile gdzie wizualizacja problemu znacznie ułatwia jego rozwiązanie i dziś chciałbym Wam pokazać sposób na wykorzystanie tej możliwości. Dzięki niemu pobudzamy kreatywność, łatwiej znajdujemy nowe pomysły i łamiemy schematy myślowe.

Rysujesz? Robisz to źle.

Kiedy szukamy nowego pomysłu lub rozwiązania określonej sytuacji często sięgamy po kartkę i długopis, szkicujemy, piszemy – nie ma w tej metodzie z pozoru niczego nowego. Problem polega na tym, że w większości wypadków robimy to w sposób mało efektywny, ponieważ staramy się jedynie dosłownie zobrazować słowa i pojęcia, które przychodzą nam do głowy. Robimy to więc zbyt świadomie, za bardzo trzymamy się schematów. W efekcie otrzymujemy rysunki tego, co już i tak wymyśliliśmy.

Jak to zmienić?

Jedną z metod jest wizualizacja z zamkniętymi oczami. Następnym razem w trakcie poszukiwań pomysłu usiądź z kartką papieru, zamknij oczy, zrelaksuj się, pomyśl o problemie, który starasz się rozwiązać i daj swoim myślom popłynąć. Rysuj swobodnie wszelkie obrazy, które przychodzą Ci do głowy i zupełnie nie przejmuj się, że taka bezwzrokowa twórczość przyniesie opłakane efekty estetyczne. Wbrew pozorom właśnie o to tutaj chodzi.

Nawet jeśli będzie to zlepek nic nie przypominających kresek postaraj się spojrzeć na taką wizualizację obiektywnym okiem i poszukać nowych skojarzeń. Dla utrudnienia możecie nawet spróbować rysować ręką przeciwną do tej, której na co dzień częściej używacie. Np. jeśli jesteś praworęczny, zamknij oczy i rysuj lewą ręką.

Na pewno znacie popularny psychologiczny test polegający na podawaniu swoich skojarzeń do pozornie abstrakcyjnych i nic nie oznaczających plam.

test_psycho_plama

Ta metoda ma działać podobnie. Dzięki abstrakcyjności i niedokładności naszego rysunku otwieramy się na szerokie skojarzenia oraz nowe pomysły. Popuśćmy wodze fantazji i wypiszmy wszystkie słowa, która powstaną nam w głowie po takich oględzinach naszego rysunku, następnie spróbujmy połączyć te spostrzeżenia w rozwiązanie naszego problemu.

Nieważne czy szukasz pomysłu na prezent, nowe logo, zwiększenie sprzedaży w firmie albo spędzenie czasu w weekend. Usiądź z kartką, zamknij oczy, zacznij gryzmolić i dzięki otrzymanym w ten sposób abstrakcyjnym szkicom szukaj skojarzeń i pomysłów.

Dzięki temu otwierasz się na zupełnie nowe połączenia oraz drogi, które bez tego byłyby bardzo trudne do zauważenia.

Przykład

Załóżmy np. że szukam pomysłu na dzisiejszy obiad. Narysowałem sobie z zamkniętymi oczami coś takiego.

bazgrol-01

To, co widzicie w lewym dolnym rogu miało być miską, której obraz pojawił mi się w głowie za zamkniętymi oczami. Po wizualizacji i spojrzeniu na szkic kojarzy mi się z rybą, pierogami. Kubek po prawej wygląda mi teraz bardziej np. na otwarte opakowanie mąki. Może zapiekę rybę w cieście? :)

To oczywiście banalny przykład i wybrałem proste skojarzenia, żeby łatwiej było pokazać sposób myślenia w tej metodzie. Kiedy nabierzemy wprawy, będziemy mogli łatwo znajdować dużo bardziej niespodziewane powiązania i pomysły. Im bardziej odległe od pierwotnej wizji będą nasze spostrzeżenia, tym ciekawsze nowe możliwości będziemy w stanie odkryć.

To również świetne ćwiczenie na kreatywność. Nawet jeśli nie szukamy innowacji w jakimś temacie, możemy w wolnej chwili dla treningu naszkicować coś „na ślepo” i starać się wypisać jak najwięcej skojarzeń i pomysłów, które dzięki temu pozyskamy. Pomaga to nastawić nasze myślenie na szukanie rozwiązań nieszablonowych i tworzenie niespodziewanych połączeń.

Dodatkową moc zyskujemy działając w ten sposób w zespole. Kiedy każdy dorzuci skojarzenia od siebie, nowych idei rodzi się jeszcze więcej.

A Wy co byście ugotowali na podstawie mojego szkicu? :)

Zobacz też:

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę