Ostatnia szansa na pakiet kursów z 60% zniżką

Ostatnia szansa na pakiet kursów z 60% zniżką

Sprawdź
Rozpoczynanie, Zarabianie

Dlaczego stworzyłem kurs o wycenianiu pracy?

Pieniądze, szczególnie w biznesie, to temat niezręczny. Nie lubimy o nich rozmawiać i dzielić się doświadczeniami. Kiedy tworzyłem kurs o wycenie pracy, chciałem to zmienić.


Kiedy 2,5 roku temu, tworzyłem swój pierwszy kurs online, wiedziałem, że wycenianie własnej pracy to temat, który warto poruszyć. W trakcie trzech edycji, dostęp kupiło ponad 600 osób, a średnia ocena to ponad 9 pkt. na 10. To tylko potwierdza, że taka wiedza jest potrzebna.

W tym wpisie wracam trochę do tego, skąd pojawił się u mnie pomysł na przygotowanie tego kursu, jak się do tego zabrałem i ostatecznie co możesz w nim znaleźć. Znajdziesz też sporo informacji o platformie kursowej i zobaczysz jak kurs wygląda od środka (jest video).

Jak nauczyłem się wyceniać swoją pracę?

Pamiętam swoje początki i wielogodzinne debaty ze wspólnikiem, kiedy prowadziliśmy własną agencję brandingową. Zastanawialiśmy się na ile wycenić dany projekt, jaką cenę poda konkurencja i jak możemy sprawić, żeby to właśnie nasza oferta spodobała się najbardziej. Najlepiej bez walki o to, żeby być najtańszym.

wycenianie projektów kurs online
Jacek Kłosińśki

Miałem w głowie chaos i szczerze nienawidziłem tej strony prowadzenia własnego biznesu. Zajmowało nam to też zdecydowanie za dużo czasu. A musisz wiedzieć, że nie byłem wtedy całkowitym świeżakiem – miałem już za sobą kilka lat pracy freelancera.

Zarabianie i wycenianie projektów to w branży kreatywnej i IT temat tabu

Chciałem się nauczyć lepiej wyceniać pracę, ale odbiłem się od ściany. W branżowych mediach i na konferencjach rozmawialiśmy o wielu sprawach, ale temat pieniędzy praktycznie się nie pojawiał. Dzisiaj (czyli ładnych kilka lat od tamtego momentu) sytuacja trochę się zmienia, ale mam wrażenie, że nadal w temacie pieniędzy jesteśmy daleko od otwartości.

Dlaczego wyceny i stawki to dla wielu firm tajemnica handlowa najwyższej rangi? Do końca nie wiadomo, ale kilka spraw jest ewidentnych:

Po pierwsze, to branża w której jest ogromna konkurencja. Każdy wycenia zupełnie inaczej, a różnice w stawkach za te same projekty są ogromne.

Po drugie, tego nie uczą w szkołach. Uczymy się statystyki, rachunkowości i ekonometrii, ale na studiach nie usłyszysz o tworzeniu ofert. Dlaczego? Powód jest pewnie banalny – to zadanie wymaga wielu lat testów i biznesowej praktyki, której wykładowcom po prostu brakuje.

No i po trzecie, pieniądze to temat kontrowersyjny, który budzi sporo emocji. Wielu z nas wychowało się w rodzinach albo spędza czas w kręgach znajomych, w których po prostu o kasie się nie rozmawia. Tak jakby było w tym coś niezręcznego i wstydliwego.

Jak stworzyłem własny system wyceniania pracy

Kiedy zacząłem blogować „na pełen etat”, pomyślałem, że walka z tym problemem będzie pierwszą rzeczą, od której zacznę. Chciałem uporządkować to, czego nauczyłem się o tworzeniu ofert, zdobywaniu klientów i budowaniu cenników. Postanowiłem stworzyć i opisać uniwersalny system, który:

  • obiektywizuje cały proces przygotowania wyceny i znacznie go upraszcza,
  • zajmuje znacznie mniej czasu (bo nie wymaga każdorazowego zaczynania wyceny od zera),
  • zwiększa nasze szanse i racjonalizuje przed klientem nasze stawki,
  • daje większą pewność siebie w negocjacjach.

Zacząłem od gromadzenia artykułów i wywiadów z twórcami zagranicznymi – oni znacznie chętniej dzielili się swoimi patentami na wycenianie, negocjacje i obronę swoich stawek. Czytałem też sporo książek związanych z psychologią sprzedaży i firmowymi finansami.

No i testowałem, testowałem i testowałem. :) A o efektach tych testów i szczegółach mojej biznesowej drogi możesz przeczytać m.in. w tym wpisie: Trzy sposoby wyceniania własnej pracy

Dlaczego stworzyłem ten kurs?

Na blogu pojawiło się już sporo materiałów z tym związanych (listę najpopularniejszych znajdziesz na dole), ale to właśnie kurs o wycenie pracy jest dużym krokiem dalej. Zebrałem w nim wszystko, co wiem o wycenie pracy. Zarówno o tych typowo praktycznych, liczbowych aspektach, jak i o miękkich elementach wyceny.

Tworzyłem go przez wiele miesięcy, ale było warto. Każda kolejna pozytywna opinia sprawia, że naprawdę widzę w tym sens. 🙂

Prace nad własną platformą do kursów on-line

W tej historii pominąłem jeden ważny wątek. Wiedziałem już, że to dobry materiał na kurs i przygotowałem masę przydatnych treści, ale… nie miałem dobrej platformy kursowej do ich pokazania.

wycenianie projektów Kupując kurs o dostajesz dostęp przygotowanej przeze mnie od podstaw platformy kursowej.
Kupując kurs dostajesz dostęp przygotowanej przeze mnie od podstaw platformy kursowej. 

Przekopałem się przez mnóstwo rozwiązań, ale nic mi się nie podobało. Rozwiązania zagraniczne miały mnóstwo minusów i najczęściej wymagały prowizyjnego systemu rozliczeń (co z marszu odrzuciłem). A polskie? Na polskim rynku to temat zupełnie przemilczany i zdominowany tylko przez jedną firmę, która wprawdzie ma solidną opinię jeśli chodzi o serwis i wsparcie techniczne, ale jej platforma jest brzydka i nie zachęca do nauki. Nie lubię chodzić na kompromisy jeśli chodzi o kwestie wizualne. A kursów, które swoją formą zniechęcają do nauki nie lubię jeszcze bardziej. 😉

Zostało mi jedynie stworzenie dedykowanej platformy kursowej. Kosztowało mnie to sporo czasu i pieniędzy, ale efekt chwalicie na każdym kroku, więc i tym razem było warto. 😉

Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda mój kurs od środka, rzuć okiem na film poniżej.

Kiedy można dołączyć do kursu

Do kursu możesz dołączyć tylko przez kilka dni w roku.

Wszystkie szczegóły (ceny, spis treści, opinie) znajdziesz wchodząc na kursy.klosinski.net/wycena-pracy lub klikając obrazek poniżej:

wycenianie projektów kurs online

Dostęp do kursu kupiło już ponad 600 osób, a średnia ocena po jego zakończeniu to ponad 9 na 10 punktów.

W ramach kursu dostaniesz dostęp do ponad 40 lekcji tekstowych podzielonych na 5 modułów.

Dowiesz się m.in. jak:

  • Kontrolować własne koszty i przychody.
  • Szacować własne oczekiwania finansowe.
  • Poprawnie obliczyć stawkę godzinową, ale wyjść też poza nią.
  • Nadbudować wycenę o odpowiedni zapas i marżę.
  • Przedstawić swoją wycenę tak, żeby klient ją zaakceptował.
  • Wykorzystać psychologię do przekonywania klientów.
  • Wyceniać poprawnie prawa autorskie.

Oraz wiele innych kwestii związanych z wyceną pracy i przekonywaniem do niej klientów.

Kurs jest wypchany praktycznymi radami. Znajdziesz w nim gotowe arkusze kalkulacyjne, listy kontrolne, kalkulatory, pytania naprowadzające Cię na gotowe rozwiązania, konkretne przykłady, a także szablon umowy związanej z prawami autorskimi.

Zapraszam do wspólnej nauki! Dołączysz? :)

www.kursy.klosinski.net/wycena-pracy

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę