Tworzysz masę materiałów, ale odbiorcy przechodzą obok nich bez większych emocji i często są niezrozumiane? Badania pokazują, że najlepsze, co możesz wtedy zrobić, to sięgnąć po środki wizualne. Infografika sprawdzi się idealnie!
W porównaniu do suchego tekstu, infografika ma 30 razy większe szanse na to, że ktoś będzie chciał się z nią zapoznać. W świecie zawalonym masą informacji, ma to ogromne znaczenie i wyjaśnia dlaczego infografiki stały się tak popularne.
Jeśli wpiszesz hasło „infographic” (infografika) w narzędziu Google Trends (które służy do analizy popularności rozmaitych zjawisk), łatwo zauważysz jak modny jest to temat w ostatnich latach:

Co znajdziesz w tym wpisie?
Tworzenia infografik uczę już od kilku lat. Udowodniłem wiele razy na sali szkoleniowej, że do stworzenia ciekawego projektu nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza ani drogie oprogramowanie. Wystarczy znajomość kilku zasad i zastosowanie odpowiedniego procesu.
W tym wpisie pokażę Ci na co zwracać uwagę tworząc infografikę. Te rady przydadzą Ci się niezależnie od tego, czy chcesz tworzyć takie materiały samodzielnie, czy może zlecasz te zadania na zewnątrz.
Infografika – co to jest?
Ale najpierw upewnijmy się, że dobrze się rozumiemy. Czym właściwie jest infografika?
Wyjaśnienie zawiera się już w samej nazwie. Są to po prostu informacje przedstawione graficznie (wizualnie).
Ja lubię porównywać infografiki do komiksów. Tak samo, jak komiks jest czymś pomiędzy suchym tekstem, a obrazem bez tekstu, tak samo infografika jest czymś pomiędzy materiałem tekstowym, a ilustracją.
I tak samo, jak komiksowi bliżej jest jednak do obrazów, tak samo infografika, raczej kojarzy się z materiałem „do oglądania”, a nie „do czytania”.
Na przykłady infografik łatwo trafić na każdym kroku.
Dlaczego warto tworzyć infografiki?
Ale czy warto tworzyć infografiki tylko dlatego, że są modne? Oczywiście nie! Popularność wynika raczej z masy innych zalet, które daje nam ten sposób komunikacji.
Mózg lubi obrazy
Typowy człowiek jest przede wszystkim wzrokowcem. Wynika to z samej fizjologii (oczy mają najwięcej receptorów), ale też ze sposobu myślenia.
Udowadniają to też różne badania, które pokazują, że mózg przetwarza informacje znacznie lepiej, kiedy towarzyszą im obrazy. Szczegółowo przeanalizował to m.in. Alan Paivio tworząc teorię podwójnego kodowania.
Pamięć jest wizualna
Kiedy przypomnisz sobie zeszłe wakacje albo wczorajszy wieczór, to co staje Ci przed oczami? Przede wszystkim obrazy. To taki mini „pokaz slajdów”.
Nasza pamięć jest głównie wizualna. To dlatego treści graficzne znacznie szybciej i na dłużej zapamiętujemy (nawet 65% informacji po 3 dniach).
Jeden z eksperymentów pokazał, że ludzie czytający instrukcje zawierające obrazki osiągają o 323% lepsze efekty, niż osoby posiadające instrukcje wyłącznie tekstowe.
Wirusowy potencjał infografik
Serwis BuzzSumo, który analizuje popularność różnych treści w internecie, przeprowadził badanie na ponad 100 milionach(!) materiałów (wpisów na blogach, artykułów itp.).
Okazało się, że treściami, które są najchętniej udostępniane w social media, są właśnie infografiki. Taka forma ma więc też największe szanse, że odbiorcy podadzą nasze treści dalej.

Lekkość infografik
No i bez znaczenia jest też, że infografiki ogląda się po prostu… przyjemnie. To forma lekka w odbiorze. Nie wymaga tak dużego zaangażowania i skupienia, jak tekst.
Odbiorcy, przytłoczeni masą informacji, sięgają chętniej po te materiały, które podane są w przystępny sposób.
Kiedy warto tworzyć infografiki?
Zdziwisz się jak często możesz korzystać z infografik lub jej elementów. Jestem pewien, że po przeczytaniu tego artykułu w Twojej głowie pojawi się mnóstwo pomysłów na ich praktyczne zastosowania. :) Spróbuj spojrzeć na temat trochę szerzej – infografika nie musi być tak duża i skomplikowana, jak na przykładach w tym wpisie. Możesz wykorzystać jej elementy w prezentacjach, CV, na stronie internetowej i w mailingach.
Podsumowując informacje powyżej, infografiki przydają wszędzie tam, gdzie chcemy:
- W prosty sposób wytłumaczyć skomplikowany proces.
- Zwrócić uwagę na jakiś problem, wprowadzić odbiorcę do jakiegoś tematu i zainteresować go nową dziedziną (nic tak nie pobudza wyobraźni jak obraz).
- Ciekawie przedstawić wyniki badań i dane statystyczne.
- Podsumować jakiś dłuższy tekst lub raport, wyciągając z niego najważniejsze informacje.
- Wypromować nowy produkt i uświadomić klientów o jego istnieniu (nie bez powodu infografiki są masowo wykorzystywane przez start-upy jako świetna forma promocji).
Za chwilę pokażę Ci jak to działa na przykładach, ale najpierw… musimy dobrze przygotować to, co chcemy w infografice opowiedzieć.
Infografika – jak ją zrobić?
Wiemy już czym są infografiki i nie mamy wątpliwości, że warto je tworzyć. Załóżmy, że masz ochotę zrobić tego typu materiał. Jakie kroki przejść? Jak przygotować treść, stworzyć koncepcję i projekt graficzny?
Wszystkim tym właśnie teraz się zajmiemy.
Zbierz treści, które chcesz zwizualizować
Informacji nie da się przedstawić graficznie bez… samych informacji. Punktem wyjścia są zawsze dane, teksty, czy cokolwiek innego, co chcemy przekazać.
W pierwszym kroku musimy więc wszystkie te informacje zebrać.
A co jeśli chcesz zrobić infografikę, ale nie masz ciekawych danych?
Skąd brać dane do infografiki?
Z Internetu – jakże by inaczej. ? Wiele stron oferuje darmowe zbiory danych, statystyk i różnych ciekawostek, które możesz wykorzystać w swoich materiałach.
- Bardzo fajne zestawienie źródeł znajdziesz tutaj. Możesz szukać np. wg branży.
Infografika wymaga odpowiednich treści
Wielu osobom wydaje się, że po zebraniu treści kolej na projektowanie. Od tego dzieli nas jeszcze bardzo daleka droga!
Zanim w ogóle pomyślimy o otwarciu programu graficznego, musimy zebrane treści dostosować oraz popracować nad koncepcją.
Na co zwracać uwagę?
Określ jakie wrażenie chcesz wywołać
Najpierw warto zadać sobie podstawowe pytania:
- Co chcemy osiągnąć poprzez naszą infografikę? Czy ma ona kogoś rozbawić, czy raczej przestraszyć? Ma sprzedawać nasz produkt, czy np. zachęcać do zapisu na newsletter?
- Jaki jest główny problem, o którym opowiesz?
- Jaki jest wątek przewodni i najważniejszy wniosek?
- Co odbiorca ma z tej infografiki zapamiętać? Jak ma się poczuć po jej zobaczeniu?
Tak, jak w przypadku każdego materiału, warto najpierw wyznaczyć konkretny cel i dopiero do niego dostosować resztę.
Pogrupuj informacje
Przeanalizuj swoje treści i postaraj się je uporządkować. Pogrupuj w sekcje lub paragrafy. Zastanów się, czy da się wyodrębnić jakieś konkretne tematy, które dzielą całość na mniejsze części.
To będzie później dobra podstawa, żeby ten podział zaznaczyć wizualnie, np. w formie bloków, etapów itp.
Infografika a nagłówki
Im więcej masz teksów, tym bardziej potrzebujesz nagłówków. Nie tylko dlatego, że pomagają one odbiorcy w nawigacji po materiale, ale także dlatego, że ich tworzenie podpowiada pomysły na wizualizacje.
Nagłówek to synteza, skrót, ciekawe nawiązanie do tematu w okrojonej formie. Tym samym są przecież wizualizacje – mają krótko i szybko przekazać informacje. Nagłówki są więc bardzo dobrą inspiracją do tworzenia pomysłów na oprawę graficzną treści.
Ile tekstu powinna mieć infografika?
Skracaj i usuwaj niepotrzebne treści. Odbiorca zakłada, że infografikę będzie „oglądał”, a nie „czytał”.
Badanie przeprowadzone przez Hubspot pokazało, że typowa infografika to około 230-330 słów. Okazało się, że im więcej było w infografikach tekstu, tym mniej taki materiał zyskiwał udostępnień w social media.

Infografika lubi porównania
Nie zostawiaj odbiorców z suchymi informacjami. Infografiki mają pobudzać wyobraźnię.
Niektóre dane – szczególnie liczby – są często trudne do wyobrażenia. Nawet jeśli przedstawisz je pięknie graficznie. Postaraj się zawsze znaleźć jakieś porównania albo inny kontekst, który pozwoli lepiej zrozumieć te informacje.
Przykład
Pisząc „odwiedziło nas 60 tysięcy osób” możesz dodać „to tyle, ile pojemność Stadionu Narodowego w Warszawie”.
Takie porównanie podpowiada też od razu ciekawy pomysł na wizualizację.
Szukaj ciekawych wniosków
Infografiki powinny być widowiskowe – także na poziomie tekstów i informacji, które zawierają.
Przygotowując treści staraj się znaleźć jak najciekawsze wątki i zapisać informacje tak, żeby robiły większe wrażenie.
Przykład
Zamiast napisać „Sprzątasz godzinę dziennie” lepiej napisać „Na sprzątanie poświęcasz 15 dni w ciągu roku – to tyle, ile typowy urlop!”.
Te dwie informacje są w praktyce tym samym, ale przyznaj, że tą drugą udostępnisz chętniej.
Mnóż, dziel, szukaj drugiego dna i innych sposobów zapisania informacji, patrz między wierszami.
Używaj spójnego języka
Czy chcesz zwracać się bezpośrednio do czytelnika, czy zachować formę bezosobową? Będziesz mówić formalnie, czy przyjaźnie? To kwestie typowo językowe, ale powinny być powiązane z klimatem całej grafiki.
Takie decyzje wpływają przecież także na całą stylistykę graficzną, którą wybierzemy. Inne kolory i kształty będą dominować w infografice zabawnej, a inne w tej bardzo na serio. Warto wyraźnie to na początku określić.
Infografika może opowiedzieć historię
Storytelling to jeden z największych trendów szeroko rozumianej komunikacji. Wszyscy zaczęli opowiadać historie i w swoich infografikach też jak najbardziej możesz to wykorzystać.
I wcale nie musisz przy tym tworzyć wielkiej powieści. Wystarczy już podstawowa struktura: wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
Dzięki takiemu prostemu podziałowi Twoje informacje będą uporządkowane. Wprowadzasz logiczną kolejność, która ułatwia zrozumienie. Błędem wielu infografik jest chaos i przypadkowe porozrzucanie informacji.
Szukaj nietypowych połączeń
Postaraj się zaskoczyć odbiorcę. W ramach swoich treści szukaj unikalnych połączeń. Te najpopularniejsze skojarzenia są nudne, bo korzysta z nich wiele osób.
Przykład
Jeśli opowiadasz o ekonomii, wcale nie musisz ograniczać się do stereotypów z tym związanych. Zobacz poniżej jak ciekawy efekt udało się osiągnąć nawiązując do metafory sportowej. To tak naprawdę wykres słupkowy, ale nietypowa forma sprawia, że świetnie się to ogląda.
Stwórz koncepcję infografiki
Masz już treść, teraz pora zastanowić się jak najlepiej ją pokazać. Tutaj teoretycznie sposobów jest nieskończenie wiele, ale w praktyce dominuje kilka rodzajów infografik.
Opowiem Ci o najpopularniejszych schematach, a Ty traktuj to jako ściągę. Jeśli nie masz gotowego pomysłu, możesz wykorzystać jeden z tych rodzajów i przygotować jego własną interpretację.
Infografika jako wizualizacja danych
To chyba najpopularniejszy rodzaj infografik. Dla wielu osób jest wręcz synonimem tego formatu. Można w uproszczeniu nazwać to wykresami na sterydach. Dane liczbowe staramy się pokazywać wizualnie, w niestandardowej formie.
Infografika wprowadzająca logiczną kolejność
Czyli treść podzielona na kilka kroków, etapów, części itp. Wykorzystujemy tu popularnych schemat w stylu „10 sposobów na”, „3 kroki do” itp. Podziel swoje treści na odrębne części i zaaranżuj to wizualnie.
Infografika przedstawiająca bohatera
W centrum naszej infografiki umieszczamy postać. Może to być nawiązane do grupy docelowej infografiki (umieszczamy wtedy wyobrażenie typowego czytelnika), ale też zobrazowanie określonego problemu w formie określonej postaci. Np. problem przestępczości omawiamy umieszczając w kreacji postać przestępcy itp.
Infografika jako charakterystyka
Wszystko na dany temat w jednej wizualizacji. Wybieramy określony problem i staramy się go opisać, wykorzystując możliwie dużo elementów wizualnych.
Popularnym przykładem są tutaj CV, które wykorzystują elementy znane z infografik do pokazania doświadczenia, umiejętności itp. w dokumencie rekrutacyjnym.
Infografika w formie osi czasu (timeline)
Do danych pokazujących chronologię, idealnie nadaje się wizualizacja osi czasu. Kiedy chcemy pokazać kolejność wydarzeń, upływ czasu itp. bardzo łatwo jest wykorzystać ten właśnie schemat.
Infograficzne porównanie
Zestawiamy ze sobą kilka zjawisk i kontrastujemy wizualnie. Określonymi kształtami, kolorami oraz innymi środkami wizualnymi, jesteśmy w stanie pokazać różnice lub porównać ze sobą elementy.
Infografika wyjaśniająca proces
Obrazowanie kolejnych zdarzeń nie musi być związane wyłącznie z czasem. Czasami chcemy pokazać po prostu sekwencję elementów, ich kolejność. Forma wizualna pasuje wtedy idealnie.
Infografika jako mapa
Pierwszymi infografikami były tak naprawdę… mapy. Informacje geograficzne pokazują one przecież stricte wizualnie. W przypadku lokalizacji, miejsc, obszarów itp. wykorzystanie obrazu będzie nadal bardzo dobrym pomysłem.
Infografika – gdzie szukać pomysłów?
Znasz już różne rodzaje infografik, ale nadal nie możesz znaleźć pomysłu? Poszukaj inspiracji.
Jest masa serwisów, które zbierają różne formy wizualizacji informacji. Podglądając innych, łatwiej będzie Ci rozwiązać własny problem.
Gdzie warto szukać inspiracji w zakresie infografik?
- visual.ly – to duży zbiór infografik, które możemy przeglądać w ramach różnych kategorii
- Infographic Journal – to blog kolekcjonujący ciekawe infografiki. Na ten moment znajdziesz ich tam ponad 9400.
Stwórz makietę infografiki
Masz już wstępny pomysł? Zanim zabierzesz się za grafikę warto go najpierw naszkicować. Dlaczego? Bo w ten sposób możesz szybko weryfikować, czy to, co siedzi Ci w głowie ma sens.
W ten sposób łatwiej też konsultować pomysły ze współpracownikami, szefem albo podwykonawcą. Zacznij „na brudno”, a dopiero potem twórz ostateczną wersję.
Darmowe narzędzie do szkicowania infografik
Od biedy wystarczy tutaj kartka i długopis, ale możesz skorzystać też z narzędzi cyfrowych. Darmowym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest serwis wireframe.cc.
Stwórz projekt graficzny
Kiedy masz już dane, udało Ci się przerobić treści i znaleźć koncepcję, pora na stworzenie ostatecznego projektu infografiki.
Masz do wyboru dwie podstawowe opcje. Możesz zlecić wykonanie takiego projektu lub stworzyć go samodzielnie.
Gdzie zlecić wykonanie infografiki?
Na rynku jest masa zdolnych grafików, którzy wykonają dla Ciebie projekt. Oczywiście kolejny raz wszystko ułatwia Internet. W najpopularniejszych serwisach można łatwo przefiltrować masę wykonawców i skontaktować się z tymi, którzy będą pasowali do naszych potrzeb. Gdzie warto zaglądać?
- behance.net – największy na świecie serwis dla branży kreatywnej
- dribbble.com – bardzo popularna strona dla grafików
- fiverr.com – międzynarodowy serwis umożliwiający wyszukiwanie freelancerów do swoich projektów
Jak stworzyć infografiki samodzielnie?
Projektowaniem graficznym zajmuję się zawodowo już ponad 12 lat, a od 5 uczę także innych. Wiem, że do opanowania wysokiego poziomu potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia, ale jestem przekonany też, że tworzenie ciekawych projektów jest w zasięgu każdego.
Jeśli nie masz odpowiedniego budżetu albo czasu na zlecanie prac graficznych, z powodzeniem możesz samemu stworzyć ciekawą infografikę. Wystarczy znajomość darmowych i łatwych w obsłudze programów graficznych oraz trzymanie się kilku prostych zasad. To naprawdę nie jest skomplikowane.
Sprawdź mój video kurs o podstawach projektowania
Całą tę wiedzę zebrałem teraz w formie kursu online. To 25 lekcji i ponad 7 godzin materiałów video.
Krok po kroku opowiem Ci jak wykorzystać darmowe i łatwe w obsłudze narzędzia oraz jakich prostych reguł się trzymać, żeby Twoje projekty wyglądały estetycznie.
W kursie sporo uwagi poświęcam infografikom. Stworzę nawet jedną na Twoich oczach. :)
Zobacz video
Interesują Cię szczegóły na temat kursu? Zobacz video, w którym opowiadam o najważniejszych informacjach.
Opowiadam o zasadach, ale nacisk kładę głównie na praktykę. Pokażę Ci dokładnie jak projektować takie materiały, jak np. infografiki, prezentacje, czy reklamy w social media.
Darmowy ebook: 5 prostych trików, które uratują Twoje grafiki
Na zakończenie, mam dla Ciebie prezent, dzięki któremu szybko poprawisz swoje grafiki i unikniesz najczęstszych błędów. To aż 62 strony pełne prostych chwytów i przykładów. To wszystko w bardzo przyjemnej, graficznej formie.
Możesz pobrać go zupełnie za darmo tutaj:

zobacz też
Pochwal się swoją infografiką
-
Przydał Ci się ten wpis i udało Ci się stworzyć pierwsze infografiki? Pochwal się nimi w komentarzu. :)
- Skomentuj
co o tym myślisz?
komentarze