Ostatnia szansa na pakiet kursów z 60% zniżką

Ostatnia szansa na pakiet kursów z 60% zniżką

Sprawdź
Marketing

Prezentacja – 10 zasad, dzięki którym zrobisz ją dobrze

Dobra prezentacja przyciąga uwagę odbiorców. Aby ją zrobić, wystarczy że będziesz się trzymać kilku podstawowych zasad.


Kiedy do przekazania masz ważne informacje, bez dobrej oprawy ryzykujesz, że prezentacja nie wywoła oczekiwanego efektu. Niestety, oprócz ciekawych treści, liczy się także forma podania.

Nawet najbardziej wartościowy merytorycznie slajd nie zrobi odpowiedniego wrażenia jeśli będzie zaaranżowany nieestetycznie i bez pomysłu.

prezentacja jak zrobić ją dobrze?
Jak zrobić dobrą prezentację?

W tym wpisie podpowiem Ci jak stworzyć ciekawą i profesjonalną prezentację od strony wizualnej. Skupimy się na estetyce i formie. Zakładam, że wiesz już o czym chcesz zrobić prezentację i szukasz dla tych informacji ładnej oprawy.

Zobacz na jakie elementy warto wtedy zwrócić uwagę. Na końcu wpisu znajdziesz też 3 BONUSY:

  • Bonus nr 1 pomoże Ci podsumować wiedzę – to praktyczna ściąga z podstawowymi zasadami w formie check-listy, którą możesz mieć zawsze pod ręką.
  • Bonus nr 2 – lista przydatnych, darmowych narzędzi, które pomogą Ci zaprojektować świetną prezentację.
  • Bonus nr 3 – darmowy ebook, w którym pokażę 5 prostych trików, które uratują Twoje grafiki. Przyda się nie tylko przy projektowaniu prezentacji. 😉

Zaczynamy?

1: Prezentacja musi być spójna

Czasami tak bardzo zależy ci na dopieszczeniu graficznym prezentacji, że zaczynasz przesadzać. Dodajesz do slajdów rozmaite ikonki, mieszasz kolory, wykorzystujesz zdjęcia i masę fontów – chcesz żeby było ciekawie, ale gubisz przez to spójność. Każdy slajd jest inny i prezentacji brakuje motywu przewodniego.

Jeśli odbiorca co chwilę jest zaskakiwany nowymi pomysłami, to męczy się tak samo, jak wtedy, kiedy każdy slajd jest niemal identyczny. Zadbaj o to, żeby pewne elementy powtarzały się przez całą prezentację, żeby był jakiś wspólny mianownik – charakterystyczny wzorek, pasek w rogu, podobny styl zdjęć albo inny wizualny wyróżnik.

Na to czy odbieramy dany projekt jako spójny, wpływa wiele czynników. W moim kursie poświęciłem spójności sporo uwagi. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które pozwolą zachować w Twojej prezentacji dobry, stały i powtarzalny rytm.

Spójność – pytania pomocnicze
  • Czy wszystkie elementy Twojej prezentacji ze sobą współgrają? Czy nie jest ich za dużo?
  • Czy prezentacja ma określoną stylistykę i czy konsekwentnie stosujesz ją na wszystkich slajdach?
  • Czy poszczególne elementy prezentacji zachowują stałe odstępy i proporcje?
  • Czy wszędzie są zachowane te same marginesy i obramowania?

Prezentacja na przykładzie:

Ukośna błękitna linia przewija się przez całą prezentację pokazaną poniżej. Ciemne tło i pochylona typografia nadają slajdom spójnego charakteru.

Zobacz prezentację na Slideshare

2: Prezentacja a kolory – jak je dobierać?

Dobierz dwa, maksymalnie trzy kolory i trzymaj się ich przez całą prezentację. Zadbaj o to, żeby powtarzały się nie tylko odcienie, ale także wzajemne proporcje pomiędzy nimi.

Możesz zastosować zasadę 60/30/10, sugerującą wybór jednego przewodniego koloru, który będzie zajmował 60% powierzchni materiału. Pozostałe dwa powinny go uzupełniać w stosunku 30% i 10%. Trochę tak jak w przypadku garnituru – 60% to kolor marynarki, 30% kolor koszuli, a 10% delikatny akcent w postaci krawatu. Daje to wrażenie dobrze dobranej palety.

prezentacja narzędzia do dobrania kolorów
Na końcu tego wpisu znajdziesz listę świetnych programów, które pomogą Ci dobrać kolory.

Oczywiście stworzenie dobrego projektu w oparciu o więcej kolorów lub inne ich proporcje jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga to większych umiejętności.

Kolory – pytania pomocnicze
  • Czy nie przesadzasz z liczbą kolorów? 2-3 kolory wiodące zdecydowanie wystarczą, jeśli potrzebujesz ich więcej spróbuj korzystać z gotowych palet kolorystycznych i dostępnych narzędzi (pod koniec wpisu podpowiadam z jakich).
  • Czy kolory dobrze się komponują i odpowiednio ze sobą kontrastują?
  • Czy stosujesz konsekwentnie tę kolorystykę (np. czy wszystkie nagłówki są w tym samym kolorze)?
  • W przypadku prezentacji firmowej, czy kolory w prezentacji współgrają z kolorystyką identyfikacji wizualnej (logotypem, kolorami marki).

Prezentacja na przykładzie:

Prosta, niebiesko-fioletowa paleta w prezentacji poniżej dobrze ze sobą kontrastuje i pasuje do dosyć masywnej typografii i dużych ikon. Kolor tła stanowi ok. 60% powierzchni slajdu, a odcień tekstów i ikon go uzupełnia.

Zobacz prezentację na Slideshare

3: Typografia w prezentacji

Dobór odpowiednich fontów to kolejny moment, w którym nie warto za bardzo przesadzać. Spokojnie wystarczą dwa kroje albo nawet jeden w kilku odmianach (np. pogrubiona i zwykła).

Jeśli zdecydujesz się na dwa kroje, pamiętaj o odpowiednim kontraście. Np. kiedy chcesz zastosować gruby i mięsisty font do nagłówków, to uzupełnij go czymś delikatniejszym.

Pamiętaj, że każdy krój ma swój styl i „duszę”. Dobierz charakter fontów do tematu twojej prezentacji, ale oczywiście nie ulegaj na siłę stereotypom. Jeśli mówisz do dzieci, to nie znaczy, że musisz użyć comic sans.

Typografia – pytania pomocnicze
  • Czy nie przesadzasz z liczbą krojów? Wykorzystaj maksymalnie 2 różne fonty i ich odmiany (grubość, szerokość, pochylenie). To wystarczy. :)
  • Czy dobrane kroje pisma dobrze ze sobą kontrastują i czy ze sobą współgrają? Dobrą praktyką jest stosowanie 2 różniących się od siebie krojów do nagłówków i tekstu.
  • Czy konsekwentnie stosujesz wielkość (fachowo stopień pisma) dla bazowych elementów tekstowych? Np. czy wszystkie nagłówki, teksty i podpisy pod zdjęciami są jednakowej wielkości?

Prezentacja na przykładzie:

W prezentacji poniżej bardzo grubą odmianę kroju w nagłówkach, uzupełnia w dłuższych opisach delikatniejszy i mniej ciężki font.

Zobacz prezentację na Slideshare

4: Ilość informacji i tekstu w prezentacji

Slajd powinien być tłem do tego, co mówisz, podsumowaniem. Nie musisz tam umieszczać dosłownie wszystkiego, co powiesz. Porównując to do książki, slajd powinien być bardziej tytułem rozdziału niż jego treścią.

Jeśli odbiorca poczuje się przytłoczony ilością informacji, jego uwaga się wyłączy, a za minutę zapomni o czym była prezentacja. Z tego powodu unikaj jak ognia wypunktowań i list. Rozbij je lepiej na osobne slajdy.

Nie upychaj wszystkiego na jednym ekranie. Nie bój się wolnej przestrzeni – niech projekt oddycha. Lepiej zaprojektować coś odrobinę za prosto niż chaotycznie i przesadnie.

Ilość informacji i tekstu – pytania pomocnicze:
  • Pamiętaj, że slajdy prezentacji są tylko tłem do tego, co mówisz. To jedna z podstawowych zasad i trzymają się jej wszyscy dobrzy mówcy (ilość tekstu na ich slajdach jest ograniczona do minimum).
  • Czy oszczędzałaś/eś słowa? Im mniej tekstu w prezentacji tym lepiej (oczywiście przy zachowaniu sensu).
  • Czy w Twojej prezentacji nie ma slajdów z długimi zdaniami? Jeśli są, spróbuj je skrócić i odpowiednio podzielić. Może uda Ci część z nich przekazać obrazem?

Prezentacja na przykładzie:

Prezentacja poniżej jest bardzo prosta, większość slajdów to zdjęcie i kilka wyrazów. To w zupełności wystarczy jako tło do tego, o czym opowiadasz.

Zobacz prezentację na Slideshare

5. Więcej niż tylko tekst

Mózg dekoduje obraz znacznie szybciej niż tekst. W prezentacji korzystaj więc ze zdjęć i ikon, nie ograniczaj się jedynie do tekstu.

Obrazem staraj się wywołać emocje i wzbudzić ciekawość. Niech będzie to interesujący graficzny wstęp lub podsumowanie do tego, co powiesz. Potraktuj każdy slajd jako mini-infografikę albo osobny materiał reklamowy, który ma przekazać jedną konkretną rzecz.

Sporo informacji o tym jak przygotować treści i samodzielnie stworzyć infografikę, znajdziesz w innym moim wpisie: Tworzenie infografik jak je zrobić samodzielnie

Elementy wizualne w prezentacji – pytania pomocnicze:
  • Czy Twoja prezentacja to coś więcej niż tylko tekst i tło?
  • Czy elementy graficzne do siebie pasują? Czy można odnieść wrażenie, że zostały stworzone przez tą samą osobę?
  • Pamiętaj, że obraz zawsze lepiej przyciąga uwagę niż długi ciąg lanego tekstu. Wykorzystaj to.

Prezentacja na przykładzie:

W prezentacji poniżej znajdziesz proste, skrótowe slajdy. Kilka wyrazów plus ciekawie komponująca się z nimi ilustracja to dobry przepis na ciekawy efekt.

Zobacz prezentację na Slideshare

6: Twoja prezentacja powinna być unikalna

Wystrzegaj się tandetnych motywów zdjęciowych i banalnych metafor. Pomysł to nie musi być żarówka. Porozumienie możesz pokazać inaczej niż poprzez uściśnięte dłonie itd.

Kiedy mam poprowadzić zajęcia na jakiejś uczelni, często jestem proszony o wrzucenie moich slajdów do gotowego szablonu, który sprowadza się do logo szkoły i… podpunktów. To podejście sprzed 20 lat.

Twoja prezentacja powinna być graficznie dopasowana do tematu, który poruszasz i razem z treścią opowiadać jedną historię. Nawet jeśli musisz dostosować się do wymogów narzucanych np. przez księgę identyfikacji twojej firmy, to na pewno możesz pozwolić sobie na sporą kreatywność.

Dlaczego? Każdy wie, że szybciej zauważamy te rzeczy, które się wyróżniają. Wiele badań pokazuje też, że takie elementy lepiej zapamiętujemy. W psychologii poznawczej zjawisko to określamy Efektem Izolacji (lub efektem von Restorff).

Unikalność prezentacji – pytanie pomocnicze:
  • Czy Twoja prezentacja wyróżni się na tle innych? Warto zadbać o to, żeby tak było!

Prezentacja na przykładzie:

Ciekawe ikonki, ilustracje, żywa paleta i różne pomysły na slajdy sprawiają, że ta prezentacja szybko się nie nudzi.

Zobacz prezentację na Slideshare

7: Prezentacja multimedialna i najważniejsze punkty

Czasami pewnie kusi cię żeby dodać jakąś animację, przejście albo nawet efekt dźwiękowy. To zrozumiałe – chcesz zrobić prezentację bardziej multimedialną, sprawić żeby była widowiskowa.

Zadbaj wtedy o to, żeby powód użycia dodatkowych elementów, jak przejścia, czy dźwięki był uzasadniony. Nie wymyślaj dla każdego slajdu smaczków tylko dlatego, że „tak będzie fajnie”. Zachowaj takie akcenty na jeden najważniejszy moment.

Uwaga odbiorcy bywa ulotna. Twoim zadaniem jest to, żeby w odpowiednim momencie skierować ją na właściwe tory. :) Możesz posłużyć się warstwą graficzną i ważne elementy Twojej prezentacji wyróżnić obrazem lub formą (zgodnie z psychologicznym efektem izolacji). Świetnie sprawdzi się też zastosowanie humoru lub odrobiona kontrowersji. 

Kluczowe momenty prezentacji – pytania pomocnicze:
  • Czy najważniejsze momenty prezentacji faktycznie będą dla czytelnika zrozumiałe i zauważalne? Czy udało Ci się odpowiednio podkreślić?
  • Czy nie przesadziłaś/eś z ilością elementów interaktywnych?

Prezentacja na przykładzie (Prezi):

Popularnym rozwiązaniem, które podnosi interaktywność i sprawia, że prezentacja jest bardziej multimedialna jest Prezi. Łatwo jest jednak w tym narzędziu przesadzić. W poniższym przykładzie wszystko wiruje, obraca się i daje nieco chaotyczny efekt. Takich różnych przejść pomiędzy slajdami lepiej nie nadużywać.

8: Prezentacja – zadbaj o wyraźną i różnorodną strukturę

Wiesz już jak rozpocząć prezentację i co chcesz w niej opowiedzieć? Teraz zbuduj dla tych treści wyraźną strukturę. Określ jakie slajdy będą tytułowymi, a jakie podrzędnymi.

Zadbaj też o dobrą klamrę kompozycyjną tworząc po jednym slajdzie na powitanie i zakończenie. Niech to nie będzie chaotyczny zbiór slajdów, tylko przemyślana narracja mająca swoje etapy.

Wyraźna struktura prezentacji – pytania pomocnicze:
  • Czy prezentacja jest podzielona na bloki tematyczne? Czy odpowiednio rozdzieliłeś je slajdami separującymi?
  • Czy słuchając lub oglądając Twoją prezentację, odbiorca będzie mógł szybko zorientować się w strukturze i odpowiednio odczytać hierarchię informacji?
  • Czy Twoja prezentacja ma slajd końcowy? To może się wydawać oczywiste, ale sporo osób o tym zapomina. :)

Prezentacja na przykładzie:

Prezentacja poniżej ma dobrze zarysowaną strukturę. Jest podzielona na kilka sekcji, które oddzielają slajdy tytułowe. Są one także spójne z początkiem i zakończeniem.

Zobacz prezentację na Slideshare

9: Kontrast i czytelność prezentacji

Estetyka palety kolorystycznej to jedno, ale ważny jest też odpowiedni kontrast. Prezentacje oglądane są często z dużej odległości albo na niskiej jakości rzutnikach. Nie ma tutaj miejsca na ryzyko i zbyt niski kontrast.

Jeśli nie masz pewności, czy wybrane przez Ciebie odcienie odpowiednio kontrastują, możesz skorzystać z jednego z gotowych narzędzi. Rozwiązania takie, jak Contrast Checker pozwalają ocenić relacje pomiędzy kolorami w ramach różnych standardów.

W tym kontekście warto również pamiętać o odpowiedniej wielkości tekstów. Podczas konferencji, nawet najlepsza merytorycznie prezentacja nie obroni się, jeśli nie będzie czytelna z każdego miejsca na sali. 

Czytelność i kontrast prezentacji – pytania pomocnicze:
  • Czy projekt Twojej prezentacji uwzględnia potrzeby odbiorcy i kontekst, w którym będzie odbierana?
  • Czy wielkość liter (stopień pisma) jest odpowiednio dobrana do okoliczności? Podczas konferencji, nawet najlepsza merytorycznie prezentacja nie obroni się, jeśli nie będzie czytelna z każdego miejsca na sali.
  • Czy kontrast tekst-tło jest zawsze wyraźny? Warto unikać połączeń o niskim kontraście (np. żółty napis na białym tle).
  • Pamiętaj, że czytelność tekstów poprawi też odpowiednia interlinia.

Prezentacja na przykładzie:

W poniższej prezentacji napisy na jasnym tle są bardzo ciemne, a te na ciemnym tle bardzo jasne. Dzięki temu nie ma problemów z czytelnością.

Zobacz prezentację na Slideshare

10: Prezentacja – dobrze wykorzystaj liczby

Jeśli w prezentacji musisz zaprezentować dane, np. w formie wykresu, dopasuj wizualizację do typu informacji. Możesz skorzystać z takich narzędzi, jak np. The Data Visualisation Catalogue. To w pewnym sensie „encyklopedia” wykresów, która podpowiada sposób wizualizacji w zależności od typu danych. Znajdziesz tam też sporo informacji na temat konstrukcji samych wykresów, dobrych praktyk itp.

Liczby, badania i dane statystyczne będą działać na Twoją korzyść, jeśli dobrze i ciekawie je pokażesz.

Liczby i dane w prezentacji – pytania pomocnicze:
  • Czy wykorzystałeś ikony i elementy infograficzne?
  • Czy wykresy są czytelne? Czy mają odpowiednią skalę? Czy mają czytelną legendę?
  • Czy umieściłeś podpis i informacje o źródle danych przy liczbach i wykresach?

Prezentacja na przykładzie:

Ta prezentacja zawiera bardzo dużo szczegółowych danych. W tego typu sytuacjach wykresy przeważnie tracą na czytelności, a całość przytłacza. W tym przykładzie udało się jednak zachować przejrzystość. Informacji jest bardzo dużo, ale dzięki odpowiedniej aranżacji całość jest czytelna.

Zobacz prezentację na Slideshare

Bonus 1: Ściąga ze wszystkimi zasadami (check-lista do pobrania)

Tak, jak obiecałem, mam dla Ciebie mały bonus. To praktyczna check-lista z punktami, które opisałem wyżej, wraz z pytaniami pomocniczymi. Możesz zapisać ją na dysku i mieć pod ręką, zaraz po uruchomieniu PowerPointa, czy Keynote’a.

Pobierz dodatkowe materiały!

Odbierz darmową checklistę z podsumowaniem

    Bonus 2: Narzędzia i programy przydatne w prezentacji

    Skąd pobierać darmowe fonty do prezentacji?

    Zastanawiasz się gdzie znaleźć ciekawe darmowe fonty? Polecam te trzy strony:

    Jak dobierać kolory w prezentacji?

    Na rynku znajduje się sporo narzędzi, które pomogą Ci dobrać świetną paletę kolorystyczną w Twojej prezentacji. Z pewnością mogę polecić:

    Skąd wziąć darmowe zdjęcia do prezentacji?

    Potrzebujesz dobrej jakości ikon lub zdjęć? W Internecie jest ich naprawdę sporo, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Przygotowałem dla ciebie gigantyczną listę darmowych banków zdjęć oraz opisałem strony, na których znajdziesz ciekawe ikony. Linki do tych wpisów znajdziesz poniżej:

    Skąd wziąć darmowe ikony i ilustracje do prezentacji?

    W tym wpisie sporo opowiadam o spójności i atrakcyjności prezentacji. I na sam koniec mam dla Ciebie coś, dzięki czemu uda Ci się przygotować naprawdę świetną graficznie prezentację. Jakiś czas temu szukałem dobrych ilustracji, które nadadzą się do wpisów na bloga (takich, jak te powyżej). Trafiłem na mnóstwo świetnych i darmowych źródeł.

    Wszystkie opisałem na blogu w tym wpisie:

    Zerknij, jestem pewien, że znajdziesz coś, co będzie pasowało do Twojej prezentacji. To nie wszystko, pokażę Ci też jak przerobić tę ilustrację do swoich potrzeb. Szczegóły poniżej. :)

    Bonus 3: Chcesz, żeby Twoje prezentacje były ładne? Pobierz ebooka

    Opisałem 5 prostych sposobów na uratowanie każdej grafiki. To aż 62 strony pełne graficznych chwytów i przykładów. Jak pobrać ebooka? Kliknij poniżej, wyślę Ci go na maila. :)

    Mój kurs o podstawach grafiki

    Mam nadzieję, że zasady i narzędzia, które tutaj opisałem będą dla ciebie przydatne. Jeśli chcesz pogłębić tę wiedzę i dowiedzieć się jak samodzielnie tworzyć grafiki na dobrym poziomie i to w oparciu o darmowe narzędzia, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. 

    KURS GRAFIKI

    Zacznij samodzielnie tworzyć świetne grafiki. Zobacz mój kurs on-line.

    Sprawdź

    W formie video pokaże Ci i opowiem m.in. o zasadach kompozycji, doborze kolorów i typografii i tworzeniu grafik, infografik i prezentacji. Szczegóły znajdziesz tutaj

    Kurs kupiło już 700 osób, a średnia wystawionych ocen to ponad 9,3 punktów na 10 możliwych! Teraz czekamy na Ciebie. 🙂

    Chcesz lepiej opowiadać o swoim biznesie?

    zobacz też
    Masz dodatkowe pytania?
    Zobacz także

    Inne tematy

    Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

    co o tym myślisz?

    komentarze

    Razem raźniej

    buduj z nami
    fajny mały
    biznes

    YouTube

    Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

    Dołącz

    Podcast

    Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

    Dołącz

    Instagram

    Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

    Dołącz

    Facebook

    Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

    Dołącz
    więcej o mnie

    poznajmy się,
    zobacz kim jestem

    Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
    Wyrażam zgodę