Chcesz uporządkować swój marketing?

Chcesz uporządkować swój marketing?

Sprawdź
Narzędzia

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia – najlepszy zmniejszacz

Chcesz opublikować w Internecie albo przesłać mailem pliki graficzne, ale nie wiesz jak zmienić ich rozmiar, wagę albo jak dodać znak wodny? Zobacz z jakich darmowych narzędzi możesz skorzystać.


Po co zmniejszać rozmiar zdjęcia?

Mimo że Internet ciągle przyśpiesza, a dyski dostępne w chmurze są coraz większe, to nadal rozmiar poszczególnych plików ma znaczenie. Te strony, które wczytują się szybciej, lepiej pozycjonują się w Google i są chętniej odwiedzane przez użytkowników, szczególnie tych mobilnych.

Ma to też duże znaczenie np. przy wysyłce newsletterów. Wiadomości bogate w grafiki, mają większe szanse na trafienie do folderu ze spamem.

Pliki graficzne to jeden z podstawowych elementów potrafiących „dociążyć” nasze strony, maile i różne inne komunikaty. Na szczęście jest sporo narzędzi, które szybko mogą obniżyć wagę takich materiałów, bez wyraźnej straty na jakości. Jeśli nie mamy pod ręką profesjonalnego oprogramowania, możemy skorzystać z kilku darmowych alternatyw.

Dzięki nim zmniejszymy rozmiary grafik, przytniemy je do różnych proporcji i zredukujemy wagę plików. Czasami wystarczą dosłownie trzy kliknięcia.

W tym wpisie znajdziesz listę 12 wartych uwagi programów do zmniejszania i kompresji obrazów. Są podzielone na narzędzia dostępne online i takie, które wymagają instalacji na dysku.

Zmniejszacze przeglądarkowe

Programy do zmniejszania zdjęć często są nazywane zmniejszaczami. To całkiem sympatyczne, polskojęzyczne słowotwórstwo. ;) Poniżej znajdziesz zmniejszacze, z których możesz korzystać bezpośrednio w przeglądarce.

Przetestuj i znajdź ten, który najbardziej Ci pasuje, a później dodaj go do zakładek, żeby zawsze mieć go pod ręką

TinyJPG – dobry i prosty zmniejszacz

TinyJPG zmniejszacz dzięki któremy zmniejszysz rozmiar zdjęcia Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

TinyJPG to jedna z najpopularniejszych stron gdzie w szybki i prosty sposób możemy zmniejszyć swoje zdjęcia i obrazki. Darmowa wersja umożliwia kompresję maksymalnie 20 plików o wadze jednego z nich do 5 MB (obsługiwane formaty to JPG i PNG).

Żeby skorzystać z większych możliwości serwisu, trzeba wykupić wersję PRO (roczna subskrypcja kosztuje 25$). Pozwoli ona na redukcję wagi ponad 20 plików o rozmiarze do 25 MB każdy.

Po zmniejszeniu, pliki możemy ściągnąć na dysk lub umieścić na Dropboxie.

Co ciekawe, na stronie znaleźć można też wtyczkę do Photoshopa, która umożliwi proste zmniejszanie zdjęć bezpośrednio w tym programie. Dodatek jest jednak płatny, a jego cena wynosi 50 dolarów.

Zmniejszacz nr 2 – Kraken.io

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia Zmniejszacz do zdjęć i grafik

Jeśli nie przekonała Cię sympatyczna panda, ani ascetyczny Copress, zerknij na Kraken.io. To serwis dostępny w dwóch wersjach – mającej swoje ograniczenia darmowej oraz rozbudowanej płatnej (dostęp kosztuje 5$ miesięcznie). W wersji darmowej możemy skorzystać z kompresji ze stratą lub bez straty jakości. Maksymalna waga jednego pliku to 1 MB. Po kompresji pliki przechowywane są na serwerze przez 12 godzin.

Wersja płatna daje możliwość dokładnego określenia stopnia kompresji. Zwiększa także limit rozmiaru jednego pliku do 32 MB oraz sprawia, że wgrane pliki są przez cały czas przechowywane w tzw. Kraken Cloud Storage.

Obrazy wgrywać możemy przeciągając je z dysku lub importować z Google Drive lub Dropboxa.

W obu wersjach skompresowane pliki możemy ściągnąć od razu na dysk (w wersji darmowej pojedynczo, natomiast w wersji płatnej również jako plik ZIP) lub umieścić w Dropboxie.

Zmniejszanie kilku zdjęć jednocześnie – Optimizilla

Optimizilla masowe zmniejszanie zdjęć zmniejszacz kilku zdjeć jednocześnie Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

Dzięki Opromizilla będziemy mogli skompresować za jednym razem do 20 obrazków w formacie JPG lub PNG. Ciekawą opcją serwisu jest możliwość ręcznego ustawienia stopnia kompresji za pomocą suwaka.

Po kompresji pliki możemy pobrać na dysk pojedynczo lub razem w pliku ZIP.

Zmniejszacz.pl | Pomniejszacz.pl – zmniejsz aż do 30 plików zdjęć jednocześnie

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia zmniejszacz.pl

Zmniejszacz i Pomniejszacz to polskie strony, dzięki którym w łatwy sposób jednorazowo zmniejszymy maksymalnie 30 obrazów, o łącznej wielkości nie większej niż 64 MB.

Serwisy – poza standardową zmianą rozmiaru zdjęć – pozwalają na ich prostą edycję. Obrazki możemy tu obrócić, zmniejszyć ich jakość, dodać efekt rozmycia, sepii lub negatywu, a także dodać znak wodny.

Zmniejszone obrazy możemy zapisać na dysku lub skorzystać z linku generowanego po zmianie.

Zmniejszacze do instalacji na dysku

Jeśli należysz do tych, którzy wolą zainstalować program i mieć go zawsze pod ręką, nawet bez dostępu do Internetu, mam też coś dla Ciebie. :)

Fotosizer – prosty zmniejszacz na Windowsa

Fotosizer – prosty zmniejszacz na Windowsa Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

Fotosizer to program dostępny w wersji darmowej i płatnej (cena 16.15€). Darmowa wersja pozwala na kompresję zdjęć za pomocą określenia procentowej zmiany ich jakości oraz zmiany dpi.

Kompresja to jednak tylko jedna z kilku opcji dostępnych w programie. Fotosizer pozwala także na masową zmianę wymiarów zdjęć oraz ich prostą edycję. Dodatkowo w wersji płatnej istnieje możliwość dodawania znaków wodnych, dopasowania jasności, kontrastu czy nasycenia lub zastosowania opcji zaokrąglania narożników.

Zaletą programu jest polska wersja językowa. Fotosizer dostępny jest na systemy operacyjne Windows.

XnConvert – program do edycji i zmniejszania zdjęć

XnConvert – program do edycji i zmniejszania zdjęć Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

XnConvert to darmowy program posiadający polską wersję językową. Jego obsługa i wygląd są bardzo proste, mimo że narzędzie daje nam możliwość skorzystania ze sporej liczby opcji edycyjnych (dodawanie filtrów, tekstów, znaków wodnych, obrót, przekształcanie itp.).

Program obsługuje kilkaset różnych formatów, dlatego szczególnie powinien przypaść do gustu osobom, które pracują z nietypowymi plikami. Dodatkową zaletą jest możliwość przekonwertowania plików na jeden z kilkudziesięciu dostępnych formatów.

Z XnConvert skorzystać mogą użytkownicy systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OS.

Light Image Resizer – zmniejsz i zmień wiele zdjęć jednocześnie

Light Image Resizer – zmniejsz i zmień wiele zdjęć jednocześnie  Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

Light Image Resizer w bezpłatnej wersji umożliwia przetworzenie maksymalnie 100 zdjęć (ograniczenie znika po zakupie licencji za 19.99$). Kompresji możemy dokonać określając procentowy spadek jakości lub deklarując wielkość pliku w KB.

Program, poza kompresją, daje możliwość masowej edycji zdjęć (zmiana wymiarów, filtry, obrót itp.), z której możemy skorzystać także dzięki umieszczeniu programu w menu kontekstowym.

FastStone Photo Resizer – bardzo prosty zmniejszacz wielu plików jednocześnie

FastStone Photo Resizer – bardzo prosty zmniejszacz wielu plików jednocześnie Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

FastStone Photo Resizer to bezpłatny, łatwy w obsłudze program do masowej edycji zdjęć. Dzięki niemu w szybki sposób zmniejszymy za jednym razem wiele pojedynczych plików, a nawet całe katalogi.

Poza zmniejszaniem zdjęć, program daje możliwość konwersji i zmiany nazw edytowanych plików.

Dostępny jest na systemy operacyjne Windows oraz Linux.

Caesium – vintage design, prosta obsługa

Caesium – zmniejszasz vintage design, prosta obsługa Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

Caesium to program dobry dla osób, które poza zmniejszaniem plików nie potrzebują żadnych innych efektów. Określimy w nim jakość kompresji oraz zmienimy rozmiar obrazu, podając dokładną szerokość i wysokość w pikselach lub za pomocą procentów.

Program obsługuje pliki graficzne w formatach JPEG, PNG i BMP i działa na systemie operacyjnym Windows.

Znasz inne narzędzia tego typu warte uwagi? Koniecznie napisz w komentarzu!

Szukasz przydatnych narzędzi? Zobacz też

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę