Chcesz uporządkować swój marketing?

Chcesz uporządkować swój marketing?

Sprawdź
Marketing, Zarabianie

Jak się promować, kiedy jesteś introwertykiem

Jeśli jesteś introwertykiem, pewnie nie lubisz być w centrum uwagi. A to spory problem, kiedy musisz zadbać o promocję własnego biznesu. Jak sobie wtedy poradzić?


Sam jestem introwertykiem i nie do końca podoba mi się sprowadzanie tego tematu do umiejętności radzenia sobie w towarzystwie. Z drugiej strony, wiem, że ta cecha osobowości sprawia, że trudniej jest wychodzić przed szereg i walczyć o uwagę.

A to z kolei może być spory problem, kiedy prowadzisz własną firmę, szczególnie małą, która opiera się np. na marce osobistej.

Ale spokojnie – sytuacja nie jest beznadziejna.

„Promowanie się” nie musi oznaczać wyskakiwania z lodówki, wpychania nogi między drzwi, bycia głośnym itd. Oczywiście w wielu przypadkach tak to właśnie wygląda, ale to nie jest jedyna droga.

Wydaje mi się, że dużo zależy od Twojego nastawienia i podejścia. Da się znaleźć takie sposoby, które będą dla Ciebie komfortowe, a które nadal będą „promocją”.

W tym wpisie pokażę Ci kilka metod, które sam stosuję.

Zobacz film

Ten wpis dostępny jest też jako film na moim kanale YouTube.

Zobacz

Dopasuj do siebie

Przede wszystkim nie możesz próbować promować się tak, jak zrobiliby to ekstrawertycy.

To będzie nienaturalne i w długim okresie szybko Cię to zmęczy.

Musisz znaleźć takie sposoby na komunikację, które będą dopasowane do Ciebie. Nie rób czegoś tylko dlatego, że inni tak robią.

Dobry przykład to Instagram. Przed używaniem tego kanału wielu ludzi powstrzymują różne stereotypy, np. to, że „Instagram zaakceptuje tylko perfekcyjne zdjęcia i lajfstajl.” A tak naprawdę jest tam coraz więcej miejsca na treści trochę bardziej merytoryczne i mniej osobiste. Wystarczy samemu wyznaczyć swoją granicę.

Ja sam od jakiegoś czasu wykorzystuję Instagram jako kolejny sposób na pomaganie innym w prowadzeniu małego biznesu. Sporo osób docenia takie konkretne i poradnikowe wpisy. Nie muszę pokazywać swojego śniadania. 😉

https://www.instagram.com/p/B-O-MIOn6D9/?utm_source=ig_web_copy_link
Przykład mojego wpisu na Instagramie

Każde narzędzie możemy dopasować do siebie i znaleźć taki sposób jego wykorzystania, który będzie do nas pasował.

Jeśli nie czujesz się dobrze przed kamerą, nie musisz przecież prowadzić webinarów ani być gwiazdą YouTube’a. Możesz na przykład założyć podcast albo zacząć prowadzić bloga.

Nie traktuj łatki „introwertyka” jako wymówki. W większości wypadków winę ponoszą nie narzędzia, a sposób w jaki je wykorzystujemy.

  • Każdy z nas jest inny – w Metodzie Tęczówki pisałem o tym w kontekście zarządzania sobą w czasie, ale do promocji też się to odnosi. Znajdź taką formę przekazu, która będzie do Ciebie pasować i z którą będziesz czuć się komfortowo. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo.
jak się promować

Nie o Ciebie chodzi

Druga, dosyć brutalna prawda jest taka, że nie do końca o Ciebie tutaj chodzi. W procesie komunikacji Ty – jako osoba – nie jesteś najważniejszym elementem.

Twój potencjalny klient nie skupia się za bardzo na tym co czujesz, co sobie myślisz i z czym czujesz się komfortowo.

Interesuje go to, co od Ciebie dostanie i jakie korzyści pomożesz mu osiągnąć.

I właśnie dawanie wartości to dla mnie największa satysfakcja z tego, że promuję się na różne sposoby.

Prowadzenie bloga, nagrywanie filmów, czy np. występy na konferencjach to nie jest coś, z czym się czuję komfortowo w sensie mojego charakteru. Za to poczucie, że ktoś coś z tego wyciąga daje mi masę radochy.

Kiedy widzę, że materiały, które tworzę pomagają Wam i do czegoś Was inspirują, mam kolejną motywację do tego, żeby pracować dalej, a „promocja” nagle zaczyna być przyjemna.

  • Potraktuj promocję jako sposób na dawanie wartości. Może komuś pomożesz, kogoś do czegoś zainspirujesz?
  • A jeśli pomaganie innym Cię nie motywuje, może znajdziesz inny „efekt uboczny”, dla którego warto się promować?

Daj się poznać

Skoro rozmawiamy już o naszych odbiorcach, warto postawić się na ich miejscu.

Kiedy to my coś kupujemy, też chcemy wiedzieć kim jest osoba, która stoi za jakimś produktem czy usługą.

Kupujemy od tych marek, które chociaż trochę znamy i którym ufamy.

Jeśli nie będziemy się promować, nikt nie będzie miał szansy nas poznać, zrozumieć, dowiedzieć się kim jesteśmy. A to znacznie zmniejsza szanse na to, że ktoś coś od nas kupi.

Po prostu warto zaakceptować to, że musimy się pokazać, żeby ktoś coś od nas zamówił albo w ogóle chciał z nami rozmawiać.

  • Promocja jest Ci potrzebna żeby zbudować relację z potencjalnym klientem i złapać z nim kontakt. Jeśli nie dasz się bliżej poznać, większość potencjalnych klientów będzie bała się coś od Ciebie kupić.
jak się promować poznaj
Promocja to dobra okazja do nauki.

Okazja do nauki

Mi bardzo pomaga też potraktowanie promocji jako okazji do nauki.

Mówi się, że jeśli chcemy sprawdzić, czy faktycznie dobrze coś rozumiemy, dobrym testem jest próba wytłumaczenia tego zagadnienia innym.

Dopiero wtedy, kiedy potrafimy komuś coś jasno, prosto i szybko wyjaśnić, możemy mieć poczucie, że ten temat dobrze rozumiemy.

Kiedy słyszysz, że ktoś radzi Ci , występować na konferencjach, założyć bloga, budować profile w social media itd. możesz poczuć spory dyskomfort.

Pomyśl wtedy, że to super okazja do tego, żeby poznać inne poglądy, punkty widzenia i rozwinąć się w ramach dziedziny, którą się zajmujesz.

Większość produktów, które stworzyłem, powstały właśnie dzięki takim sygnałom z zewnątrz.

Odważyłem się gdzieś kiedyś opowiedzieć o jakimś temacie i dzięki temu, że wywiązała się wokół tego dyskusja, wpadały mi do głowy pomysły na to, jak można przerobić to na produkt lub usługę.

Poprzez rozmowę z innymi ludźmi uczyłem się, ale wpadały mi też do głowy pomysły na stworzenie rozwiązań, których ludzie potrzebują.

Wyrób nawyk

Są ludzie, dla których opowiadanie o sobie jest naturalne. Odruchowo sięgają po telefon, żeby podzielić się czymś np. na Instagramie

Ale są też osoby, które mają zupełnie odwrotnie – np. ja. 🙂

Publikowanie w social media jest czymś, o czym muszę sobie przypominać. Gdybym nie prowadził bloga lub własnej firmy, jestem pewien, że nie miałbym konta w większości serwisów społecznościowych.

Jeśli masz podobnie, taką promocję trzeba po prostu zaplanować: zastanowić się, kiedy to będziemy robić, jak często, co konkretnie mamy zrobić, jaki ma być efekt itd.

Innymi słowy: potraktuj komunikację jako „zadanie do wykonania”.

Być może brzmi to trochę sucho i sztucznie, ale wiele osób tego potrzebuje, żeby zachować regularność.

To nawyk jak każdy inny – trzeba go najpierw wyrobić. Dopiero jeśli zmusimy się do jakiegoś zachowania powiedzmy kilkadziesiąt razy, zaczniemy robić to odruchowo i dokładne planowanie nie będzie potrzebne.

Na końcu tego wpisu pokażę Ci darmowe narzędzie, z którego możesz skorzystać.

jak się promować jakość
Znajdź czas na promocję.

Wiara w jakość

Są osoby, które są w stanie wcisnąć Ci wszystko. Nie ma znaczenia co sprzedają, bazują na charyzmie, zdolności do przekonywania, talencie negocjacyjnym, osobowości itd. Dla takich wybrańców produkt i jego jakość schodzą na drugi plan.

Dla wszystkich innych wiara w to, co sprzedają jest niezbędna.

Jeśli nie czujesz się mocny w promocji, a do tego nie do końca wierzysz w swoją ofertę, to nie masz szans. Musisz sprzedawać coś, z czego jesteś dumny i w co wierzysz. Wtedy promocja będzie tylko dodatkiem, który ma pomóc pokazać to światu.

Jako introwertyk muszę wiedzieć, że to, co oferuję, jest super jakości i naprawdę tej drugiej stronie pomoże. Dopiero wtedy zaczynam się dobrze czuć coś promując.

Nie sprawdziłbym się jako sprzedawca, kiedy wiedziałbym, że wciskam komuś jakiś bubel.

  • Jeśli masz problemy z promocją, może jest też tak, że masz problemy z wiarą w swój produkt? Popracuj nad swoją ofertą, podbij jakość, bądź dumny z tego, co sprzedajesz, a wtedy promocja będzie znacznie łatwiejsza.

Kubeł zimnej wody

A jeśli te wszystkie sposoby nie zadziałają, to na koniec chcę Ci powiedzieć jedną brutalną, ale prawdziwą rzecz:


Nie musisz dobrze czuć się z każdym aspektem prowadzenia małej firmy.


To trochę naiwne myśleć, że każdy element będzie Ci sprawiał wielką radość. Są takie zadania, które będą trudniejsze i trzeba to zaakceptować.

Być może masz taką osobowość, że promocja zalicza się do tych mniej przyjemnych rzeczy, ale niestety trudno jest się bez niej obejść. Zaakceptuj, że to nieodzowny element Twojego biznesu.

Jeśli chcesz prowadzić działalność i osiągać jakieś efekty, promocją też musisz się zająć. Nie ma co się obrażać, tylko po prostu trzeba zabrać się do roboty.

Narzędzie do planowania

Rzuć okiem na narzędzie, które nazywa się Planoly. To aplikacja do planowania postów na Instagramie.

Dzięki niej mogę z góry ustalić co i kiedy pojawi się na moim profilu. A to sprawia, że nie muszę pamiętać w ciągu tygodnia, żeby coś wrzucić. Wystarczy, że ustalę to wcześniej, a aplikacja automatycznie aktualizuje profil za mnie.

Chcesz się nauczyć tworzyć oferty, które sprzedają?

Pokażę Ci jak robić skuteczne oferty. Ruszamy z nowym kursem, w którym znajdziesz gotowy i sprawdzony proces. Oszczędzisz czas i zdobędziesz nowe zlecenia.

zobacz też
Jesteś introwertykiem?
  • Daj znać jak Ty radzisz sobie z promocją swojej firmy.

  • Skomentuj
Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę