fbpx

Program, które podlicza, jak często się rozpraszasz.

„Sześćdziesiąt minut spędzonych każdego dnia na serwisach społecznościowych to równowartość 45 dni pracy w roku” – kalkulują twórcy programu Escape 2. Zadaniem aplikacji, przeznaczonej wyłącznie na komputery Apple, jest pomoc w ograniczeniu takiego rozpraszania.

Uwaga: Escape 2 przeznaczone jest tylko na komputery z systemem operacyjnym macOS, w wersji co najmniej 10.11. Rekomendowane przeglądarki internetowe to Safari lub Google Chrome.

Założenia są proste. Po zainstalowaniu, aplikacja automatycznie wykrywa, jeśli spędzamy czas na serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, ale także YouTube czy Product Hunt.

Na górze ekranu za każdym razem zobaczymy, ile minut w tygodniu spędziliśmy już na danej stronie, co ma chyba wywołać u nas poczucie winy, a więc ograniczyć rozpraszanie i pomóc w skupieniu się na pracy. Ikonki z minutami nie można nawet wyłączyć.

Brakuje wersji Windows

„Dwie godziny przy ikonie Facebooka, gdy jest dopiero środa, to straszna liczba” – wyjaśniają twórcy. Alternatywnie, możemy także ustalić limity i – dla przykładu – założyć, że chcemy spędzać na Twitterze 15 minut dziennie. Wtedy obok licznika minut pojawi się procentowy wskaźnik wykorzystania tej puli.

W menu opcji możemy ustalić, jakich stron i programów Escape 2 nie powinno brać pod uwagę. Jeśli pracujemy nad aplikacją na Facebooka lub komunikujemy się z kolegami za pośrednictwem Slacka, warto ustawić takie wyjątki.

Na koniec jest jeszcze ekran ze statystykami, gdzie możemy między innymi porównać „zmarnowany czas” z ubiegłym tygodniem, korzystając z liczby minut lub liczby wizyt.

Escape 2 za darmo

Program nie posiada niestety darmowej wersji. Kosztuje 37,99 zł, dostępny bezpośrednio w App Store.

Podsumowanie

Interesujący pomysł na walkę z rozpraszaniem, ale jego skuteczność będzie zależała od tego, jak bardzo boimy się liczb wyświetlanych na ekranie.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)