fbpx

Sprawdź czy Twój tekst jest zrozumiały.

Interesujący projekt naukowy, którego efektem jest aplikacja pozwalająca w prosty sposób zbadać przejrzystość i zrozumiałość naszych tekstów.

„Jasnopis jest narzędziem informatycznym, które potrafi zmierzyć zrozumiałość tekstu, wskazać jego trudniejsze fragmenty i zaproponować poprawki” – opisują sami twórcy.

Aplikacja jest prosta w użyciu. Wystarczy wkleić tekst i wcisnąć przycisk, by po krótkiej analizie obserwować wyniki działania algorytmu.

„Zaawansowane” to zbyt zaawansowane słowo?

Jasnopis wskazuje na potencjalne problemy w tekście, jak zbyt długie zdania. Program koncentruje się na ocenie „poziomu trudności” wklejanej prozy i proponuje na przykład, które słowa warto zamienić na prostsze.

Uwaga: jak to często bywa w przypadku algorytmów, wyniki nie zawsze są idealne. Jasnopis szczególnie nie lubi wymieniania wielu elementów po przecinkach. Pewne zastrzeżenia można mieć także do oceny niektórych słów. Dla przykładu, program uznał, że słowa „zażartować” czy „noworoczne” lepiej zamienić na coś mniej skomplikowanego.

Są też interesujące ustawienia zaawansowane, które pozwalają między innymi porównać nasz tekst ze średnią z innych publikacji, takich jak Wikipedia, ustawy rządowe, rejestr prasowy czy literatura dla dzieci.

Tekst podobny zupełnie do niczego

Uwaga: tryb przetwarzania „Tylor” lepiej traktować z przymrużeniem oka. Ta opcja, pomimo usilnych starań, zawsze traktowała nasze bardzo przyjazne i grzeczne teksty testowe jako „mowę nienawiści”. Ups.

Jasnopis powstał pod kierownictwem prof. dr. hab. Włodzimierza Gruszczyńskiego, językoznawcy i filologa z Uniwersytetu SWPS. W skład zespołu projektowego wchodzą badacze z dziedzin lingwistyki, psycholingwistyki i informatyki.

Jasnopis za darmo

Wszystkie funkcje narzędzia dostępne są bez żadnych opłat.

Podsumowanie

Jasnopis stanowi raczej akademicką i informatyczną ciekawostkę, lecz ma swoje zastosowania. Sugestie na temat upraszczania tekstu rzadko są sensowne, ale już wskazywanie zbyt długich zdań jest pożyteczne.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)