fbpx

Rozbudowany, darmowy notes z pakietu Office.

OneNote to wydany po raz pierwszy w 2003 roku program służący do zbierania notatek, obrazów, zrzutów z ekranu, czy plików dźwiękowych, tworząc podręczne bazy danych na ważne dla nas tematy. Całość w założeniach przypomina więc Evernote, Milanote i podobne usługi.

W przeszłości aplikacja była częścią pakietu Office, lecz Microsoft zdecydował się ograniczyć dostępne funkcje, doszlifować interfejs i wydać całość za darmo dla użytkowników systemu operacyjnego Windows 10.

Uwaga: poza Windows 10, z OneNote skorzystamy także na macOS, Windows RT, Windows Phone, iOS, Androidzie oraz bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, ale to ostatnie za pośrednictwem OneDrive lub Office Online.

Prawie jak Word

Działanie programu jest stosunkowo proste. Dwie kolumny po lewej stronie notatnika to miejsce na szersze sekcje, wewnątrz których znajdują się strony – pojedyncze notki. Pozostałe miejsce zajmuje już właściwa treść.

Edytowanie zapisów będzie dobrze znane wszystkim, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z programem Word. Zakres opcji ograniczono do niezbędnego minimum, co znacznie przyśpiesza pracę: font i rozmiar, pogrubienia i italiki, kolory, listy oraz nagłówki – wszystko, co niezbędne.

Ważny jest fakt, że pozory mogą mylić i nie mamy do czynienia z edytorem tekstu. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść do zakładki rysowania i za pomocą wybranego pędzla opisać obrazek „ręcznie” lub po prostu przygotować prosty schemat czy ilustrację.

Podejście w stylu „fałszywego Worda” zrzuca z nas także inne ograniczenia. Obrazki możemy importować do notatek bez straty jakości, strony mogą mieć dowolne rozmiary i nie są ograniczane perspektywą ich drukowania, nie muszą też mieć określonej struktury. Pisząc w skrócie: robimy, co chcemy.

Aplikacja działa na bazie zakładek

Nie trzeba nawet zapisywać. OneNote synchronizuje dane automatycznie, także jeśli pracujemy bez dostępu do internetu – pliki trafią na serwer zaraz po tym, gdy odzyskamy połączenie z siecią. Dane i informacje możemy także udostępniać innym użytkownikom.

OneNote za darmo

Wszystkie funkcje aplikacji dostępne są za darmo, choć mogą wiązać się z przeróżnymi ograniczeniami, jak limity miejsca w OneDrive czy nagrywanie maksymalnie trzech minut głosu na Androidzie.

Podsumowanie

OneNote stanowi świetną alternatywę dla konkurencyjnych aplikacji do zbierania danych i tworzenia notatek, zwłaszcza jeśli działamy na co dzień w środowisku Windows.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)