fbpx

Narzędzie do testowania skuteczności różnych wersji strony internetowej.

„Optimizely to wiodąca platforma do eksperymentowania, wspomagająca marketing oraz zespoły odpowiedzialne za produkty w testowaniu, uczeniu się i oferowaniu wysokiej jakości cyfrowych wrażeń” – wyjaśniają twórcy Optimizely. Nie martwcie się, dla mnie też nie ma to większego sensu.

Przekładając internetową nowo-mowę na bardziej przystępny język: narzędzie zajmuje się prowadzeniem porównawczych testów A/B dla różnych wersji strony internetowej. Nie można tak było od razu?

Optimizely pozwala w prosty sposób przetestować zmiany. Zaczynamy od podania adresu strony internetowej, która staje się „wariantem numer 1”. Następnie za pomocą prostego edytora możemy wprowadzać zmiany, jak choćby skrócenie procesu logowania.

Optimizely oferuje rozbudowany panel kontrolny

Następnie uzupełniamy kod naszej witryny o odpowiednią linię, a Optimizely samodzielnie zacznie śledzić zachowanie rzeczywistych użytkowników, prezentując obie wersje. Po pewnym czasie możemy przejrzeć dokładne podsumowanie, ze statystykami i innymi informacjami.

Optimizely za darmo

W przeszłości na stronie głównej mogliśmy w prosty sposób przeanalizować dwie wersje tej samej strony internetowej, ale – jak widać – twórcy uznali, że było to zbyt hojne podejście.

Z Optimizely nie skorzystają więc zapewne mniejsze blogi oraz serwisy internetowe, ponieważ potęga przygotowanych algorytmów i testów A/B zarezerwowana jest raczej dla sporych przedsiębiorstw. Dość powiedzieć, że nigdy na stronie nie znajdziemy cen, a tylko kontakt do działu sprzedaży.

Podsumowanie

Optimizely to niesłychanie przydatne narzędzie, ale raczej tylko dla osób, które prowadzą bardzo aktywne serwisy, gdzie każda drobna zmiana ma ogromne znaczenie. Szkoda, że pozbyto się darmowej wersji testowej dla mniejszych witryn.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)