fbpx

Aplikacja, która czasowo wyłącza niektóre funkcje komputera, by ograniczyć rozpraszanie.

SelfControl to kolejna, obok Cold Turkey czy RescueTime, aplikacja służąca do blokowania określonych stron internetowych. Cel jest taki sam: ograniczenie kwestii, które mogą nas rozpraszać, poprawienie koncentracji i – w rezultacie – większa produktywność.

Opisywany program jest w pełni darmowy, z kodem źródłowym włącznie. W porównaniu z dwoma wymienionymi powyżej alternatywnymi, SelfControl jest mniej rozbudowane i służy wyłącznie do blokowania stron internetowych, bez ekranów statystyk czy wyłączania oprogramowania.

Po włączeniu aplikacji możemy od razu ustalić czas blokowania. Na nic się to jednak nie przyda, jeśli wcześniej nie zdefiniujemy witryn i serwisów, jakich chcemy uniknąć podczas dnia pracy. Nic prostszego – adresy dodajemy za pomocą przycisku edytowania „czarnej listy”.

SelfControl stawia na prostotę

I to by było na tyle. Na ekranie pojawia się licznik i możemy przystąpić do pracy. Jedno z podstawowych – i kontrowersyjnych – założeń SelfControl jest takie, że aplikacji nie można w żaden sposób wyłączyć przed upłynięciem określonego czasu.

Uwaga: nie pomoże zresetowanie komputera czy nawet usunięcie aplikacji z dysku twardego. Musimy poczekać do zakończenia odliczania.

SelfControl za darmo

Aplikacja jest dostępna w całości za darmo, łącznie z kodem źródłowym.

Podsumowanie

Prostota działania i małe rozmiary to niewątpliwe zalety aplikacji. Fakt, że jej pracy nie można w żaden sposób przerwać to dość kontrowersyjna funkcja, ale przecież o to chyba chodzi?


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)