fbpx

Zautomatyzuj pracę z różnymi aplikacjami.

Zapier to interesująca usługa, które pozwala tworzyć łańcuchy powiązań i automatyzacji pomiędzy pozornie niezwiązanymi aplikacjami od przeróżnych producentów z całego świata. Dla przykładu, jeśli ktoś wyśle nam obrazek na Slacku, możemy automatycznie wrzucić go na Dropbox.

Aplikacja działa w identyczny sposób, jak opisane już przez mnie IFTTT – If This Then That. Ten skrót powinien być bardzo dobrze znany wszystkim osobom, które w życiu liznęły choćby podstawy programowania i świetnie opisuje założenia tego typu inicjatyw: jeśli coś się dzieje, zrób to i to.

Twórcy korzystają z bibliotek API przeróżnych programów i serwisów, choć nie ograniczają się do tych zapytań. Po zalogowaniu się na stworzone konto otrzymujemy błyskawiczny dostęp do kilku gotowych, przygotowanych już „gotowców”.

Lista programów jest bogata

Czym różni się Zapier od IFTTT? W sposobie działania założenia są niemal identyczne, choć Zapier wydaje się stawiać większy nacisk na zadania biznesowe, oferując szereg niszowych aplikacji do tworzenia powiązań: Recurly, HelloSign czy MySQL.

Idąc dalej, Zapier nie ogranicza użytkowników do dwóch kroków. Możemy tworzyć bardziej skomplikowane łańcuchy powiązań, łącząc kilka programów. Ostatnią istotną różnicą jest brak dostępu do aplikacji mobilnych oraz mniej rozbudowany dostęp darmowy, podczas gdy IFTTT w ogóle nie wymaga płacenia.

Nie może zabraknąć gotowych „Zapów”, takich jak „stwórz nowe karty w Trello i wiersze w Google Sheets dla każdego emaila oznaczonego gwiazdką w Gmail”, czy też – bardziej skomplikowane – „wyślij emaile przez Gmail do nowych ankietowanych w Google Forms, używając własnych slajdów prezentacji Google Slides, przygotowanych na bazie danych z Google Sheets”.

Możemy tworzyć skomplikowane łańcuchy

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć własne powiązanie aplikacji. Twórcy przygotowali w tym celu prosty edytor, w którym w szybki sposób dodajemy znaczniki wywołujące określone akcje w innych programach.

Każda z aplikacji ma swoje „aktywatory”. Dla przykładu, w przypadku The New York Times możemy zrobić coś, gdy tylko pojawi się nowy artykuł w danej sekcji, recenzja filmowa, książka na liście bestsellerów i tak dalej.

Zapier za darmo

Wersja darmowa oferuje wyłącznie dwustopniowe akcje. Ograniczenia znikają w abonamentach, zaczynających się od 240 dolarów rocznie lub 25 dolarów miesięcznie.

Podsumowanie

Bardziej biznesowa, rozbudowana oraz znacznie droższa alternatywa dla ITFFF. Łączenie zadań może znacznie przyśpieszyć pracę.


Pomóż nam znaleźć wartościowe materiały!

Newsletter

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

O mnie

Zebrałem ponad 150 narzędzi przydatnych w kreatywnej pracy.

ZAMKNIJ

Darmowy ebook!

POBIERZ

Zapisz się do newslettera, w prezencie wyślę Ci darmowego ebooka z 39 sposobami na lepsze pomysły, decyzje i rozwój.

ZAMKNIJ

Dziękuję!

Sprawdź maila :)