Chcesz uporządkować swój marketing?

Chcesz uporządkować swój marketing?

Sprawdź
Inspiracje

Skąd się biorą dobre pomysły

Dobre, świeże pomysły to rzecz prawie bezcenna i bardzo poszukiwana. Potrafią być warte miliony – głównie dlatego, że są rzadkie i nie do końca wiadomo skąd się biorą.


Nie ma idealnego przepisu na kreatywność, a pracę twórczą bardzo trudno zamknąć w sztywne ramy i opisać algorytmem, ale kilka prostych zasad na pewno zwiększy nasze szanse na upragniony efekt wow. O czym warto pamiętać szukając pomysłu idealnego?

Cierpliwość

Raczej nie licz na wykrzykiwanie eureka i wyskakiwanie z wanny. Nawet jeśli przebłysk geniuszu spotka cię w najmniej spodziewanym momencie i będzie bardzo spontaniczny, to bardzo często takie olśnienia wymagają później dłuższej analizy pod różnymi kątami. Ze swoimi koncepcjami warto z reguły się przespać i oceniać „na chłodno” kiedy zmaleje euforia i dojdą do głosu inne argumenty. To, co później zostanie okrzyknięte przełomową myślą, może rodzić się w bólach, a dojście do pozornie prostego rozwiązania może zająć naprawdę sporo czasu.

Weryfikacja

Szukając rozwiązania idealnego nie warto wcielać się w rolę pustelnika. Zamknięcie się samemu w cichym pokoju może odpowiadać stylowi twojej pracy, ale prawdziwym testem dla pomysłu jest jego konfrontacja z innymi ludźmi. Pokora i dystans do własnej wiedzy i przeczucia na pewno nie zaszkodzą. Oczywiście poruszamy wtedy zawsze aktualny problem dotyczący tego kto ma rację. Przecież możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego, a inni mogą się mylić i doradzić nam źle. Pytając bądźmy więc pewni, że zaciągamy rady u odpowiednich osób, które faktycznie potrafią naszą ideę zrozumieć i merytorycznie ją ocenić. Nie zostawiajmy jej jednak wyłącznie w naszej głowie.

Łączenie

Czas i weryfikacja pomysłów niesie za sobą możliwość ich łączenia, rozbudowywania i modyfikacji. Dzięki konsultacjom z innymi i długodystansowym spojrzeniu, nawet skromne idee możemy rozbudować do imponujących rozmiarów. Praca w zespole, łączenie w jedno różnych wizji, doświadczeń i umiejętności jest największą wartością jaką zauważyłem przechodząc z pracy jako freelancer do prowadzenia własnej firmy. Za nic nie chciałbym wrócić znowu do samotnej walki z briefami i poleganiu jedynie na sobie i moim punkcie widzenia. Dobrze dobrana i zgrana grupa osiągnie zawsze więcej niż nawet najbardziej wybitna jednostka.

Odpowiednie warunki

Wymyślanie, praca twórcza potrzebują odpowiedniego środowiska, które pozwoli rodzić wartościowe pomysły. Popularne ostatnio strefy chilloutu w biurach, czy wypady integracyjne nie są wymysłem, tworzonym tylko po to, żeby dobrze wyglądało to na Facebooku. Jedynie w odpowiedniej atmosferze, wśród ludzi których lubimy, możemy dać z siebie 100%. Nie warto też chwalić się zarywaniem nocek i kilkunastogodzinnymi maratonami przed komputerem przez kilka dni z rzędu. Terminarze są przeważnie napięte, a rzeczywistość mało wyrozumiała, ale dwa podejścia po kilka godzin rozdzielone solidną przerwą dają z reguły dużo lepsze efekty niż praca do granic wytrzymałości.

Od zawsze zjawiska nie do końca przez nas rozumiane uzasadniamy magią, siłami nadprzyrodzonymi albo przynajmniej geniuszem. Nikt jeszcze nie znalazł recepty na kreatywność i często zbytnio uzależniamy ją od czynników od nas niezależnych, sprzyjających okoliczności, talentu, czy szczęścia. Szukając idealnych rozwiązań za bardzo czekamy na cud i zbyt często zapominamy, że wystarczające efekty da nam rozsądek i po prostu rzetelna praca.

Przeczytaj też

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę