Szukasz nowych klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Szukasz nowych klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Narzędzia

Darmowe zdjęcia – lista banków i rodzaje licencji

Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć porządną alternatywę dla płatnych banków. Dzisiaj bez problemu znajdziemy dobre zdjęcie czy ilustrację, bez konieczności sięgania do portfela. W tym wpisie zestawiam kilka najlepszych źródeł, a na dole czekają na Ciebie 2 bonusy.


To już na szczęście przeszłość. Darmowe zdjęcia dużo łatwiej dzisiaj znaleźć, a ich poziom potrafi nieraz pozytywnie zaskoczyć. Od jakiegoś czasu tworzę dla siebie taką podręczną listę miejsc najbardziej wartych uwagi i chętnie się nią z Wami podzielę. Takich spisów powstało już ostatnio kilka, ale żaden nie jest wystarczająco kompleksowy i zredagowany tak, jak bym chciał.

Licencje na darmowe zdjęcia?

Zanim zaczniemy dobierać się do darmowych zdjęć warto wiedzieć jakie niesie to za sobą konsekwencje. Nie wszystkie banki są w 100% bezinteresowne i nie każdy autor „pozbywa się” całości praw do swojego dzieła.

Darmowe zdjęcia banki mają różne rodzaje licencji
Nie każdy bank zrzeka się całości praw autorskich. Uważaj na to.

Rodzaje licencji na darmowe zdjęcia okiem prawnika

Jako, że nie jestem specjalistą w dziedzinie przepisów i paragrafów, o pomoc poprosiłem Magdalenę Miernik, autorkę pierwszego bloga prawniczego dla ludzi kreatywnych – Lookreatywni.pl Oto co mi powiedziała:

„Najpopularniejszym obecnie systemem licencjonowania praw autorskich są tzw. licencje Creative Commons. Największą zaletą licencji Creative Commons jest to, że pozwalają one zachować twórcom utworów ich prawa autorskie, a przy tym dzielić się swoją twórczością z innymi osobami. Utwory, które udostępniane są na licencjach Creative Commons mają „pewne prawa zastrzeżone” (some rights reserved).

Wśród licencji Creative Commons najpopularniejsza jest licencja CC BY – Uznanie autorstwa. Licencja ta pozwala na swobodne kopiowanie, rozpowszechnianie (także w celach komercyjnych), użytkowanie utworu, a przy tym tworzenie jego remiksów (czyli opracowań) pod jednym warunkiem – każdorazowego umieszczenia informacji o jego twórcy. Do momentu, w którym warunki licencji są przestrzegane, a więc jest podana informacja o autorze wykorzystywanego utworu, licencjodawca nie może odwołać udzielonej wcześniej zgody na korzystanie z efektów jego pracy.

CC0 to natomiast licencja, która idzie niejako „o krok dalej” i – w przeciwieństwie do licencji CC BY – daje twórcy możliwość „zrzeczenia się” wszystkich jego praw autorskich do utworu. Na podstawie licencji CC0 następuje przejście utworu do domeny publicznej. Twórca, który zdecyduje się udostępnić swój utwór na licencji CC0 musi mieć świadomość tego, że jego utwór będzie mógł być swobodnie wykorzystywany, kopiowany, rozpowszechniany, modyfikowany bez podania nawet najmniejszej wzmianki o jego pierwotnym twórcy. Autor dzieła udostępnionego na licencji CC0 nie będzie mógł w przyszłości wykonywać autorskich praw osobistych do utworu, jak również rościć sobie jakichkolwiek praw z tytułu np. nieuczciwej konkurencji. Poprzez udostępnienie utworu na licencji CC0 twórca traci wszystkie prawa autorskie, które wiązałyby go z utworem w świetle prawa.”

Jak więc widać mamy dwa podstawowe rodzaje najbardziej liberalnych licencji:

 • CC BY – możemy używać zdjęć, ale musimy wskazać kto jest ich autorem
 • CC0 – możemy swobodnie i bez konsekwencji korzystać z określonych materiałów bez konieczności uznawania ich autorstwa

Z taką wiedzą możemy zacząć pobieranie. Listę podzieliłem według kryteriów licencji, w ramach której zaznaczyłem też moją subiektywną ocenę jakości oferowanych przez dany bank zdjęć. Wysoka jakość oznacza praktycznie same rarytasy, przyzwoita jakość niesie za sobą konieczność dłuższych poszukiwań, ale da się tam znaleźć perełki.

Darmowe zdjęcia z licencją CC0

Poniżej znajdziesz kompletną listę banków z darmowymi zdjęciami, które są udostępniane szeroko, czyli możesz z nich korzystać nawet bez podania źródła. Podzieliłem je ze względu na jakość – wysoką i tę, którą można określić jako „przyzwoitą”.

Darmowe zdjęcia najwyższej jakości

Unsplash

Jednym z moich ulubionych banków, z których często korzystam jest Unsplash. Oferuje świetną jakość zdjęć, ale jest też coraz bardziej popularny. Co wiąże się z tym, że zdjęcia powiązane z popularnymi tematami można spotkać bardzo często.

Darmowe zdjęcia świetnej jakosci znajdziesz np. na Unsplash
Unsplash to jeden z najlepszych banków z darmowymi zdjęciami.

Picjumbo

Picjumbo również oferuje wysoką jakość i całkiem niezłą wyszukiwarkę. Zdjęcia nie są już tak spójne jak w przypadku Unsplash, ale jeśli ktoś szuka czegoś w trochę innym klimacie, powinno mu się spodobać. Na stronie dość łatwo się pogubić, bo otacza nas morze reklam. Na szczęście to jedyny koszt, który musimy ponieść. ;)

Pixabay

Świetną bazą darmowych zdjęć z licencją CC0 jest też Pixabay. Znajdziemy tu wszystko, od świetnych portretów, po minimalistyczne zdjęcia i krajobrazy. Na plus również polska wersja językowa.

darmowe zdjęcia bank po polaski Pixabay
Pixabay to duży wybór i polska wersja językowa.

Pozostałe banki z darmowymi zdjęciami w dobrej jakości:

Darmowe zdjęcia w przyzwoitej jakości:

Darmowe zdjęcia CC BY

Wysoka jakość

Przyzwoita jakość

Inne źródła darmowych zdjęć

Jeśli powyższe miejsca zawiodą warto poszukać też na stronach, które nie są z założenia bankami zdjęć, ale można na nich znaleźć materiały udostępniane na warunkach CC0 lub CC BY.

Wikimedia – w zbiorach wikipedii trudno o dobrą jakość, ale do specyficznych potrzeb może się przydać.

Google – ostatnio wyszukiwarka grafiki została wzbogacona o możliwość wyszukiwania materiałów według różnych praw użytkownika.

Flickr – potężna serwis, w którym wiele materiałów udostępnianych jest przez autorów na bardziej liberalnych zasadach. Wystarczy wybrać zaawansowane opcje wyszukiwania i zaznaczyć odpowiedni typ licencji.

Tutaj znajdziecie także mini agregator umożliwiający przeglądanie kilku banków zdjęć w jednym oknie i płynne przełączanie się pomiędzy nimi.

Nie zapomnijcie dodać tego wpisu do zakładek, żeby mieć go zawsze pod ręką. ;)

Bonus nr 1: darmowe zdjęcia w jednym miejscu

Mam dla Ciebie listę serwisów, dzięki którym nie będzie potrzeby szukania idealnego zdjęcia w każdym z banków osobno. Świetna sprawa, prawda?

POBIERZ DARMOWĄ CHECKLISTĘ

Pobierz checklistę, która pomoże Ci zrobić świetną stronę


  Ode mnie to tyle, ja na chwilę obecną nie znam więcej wartościowych źródeł, ale chętnie poznam dzięki Wam kolejne. Jeśli czegoś zabrakło piszcie w komentarzach.

  Bonus nr 2: ebook z graficznymi trikami za darmo

  Przygotowaliśmy spory materiał, w którym rozprawiam się z 5 częstymi błędami przy projektowaniu grafik. To 62 strony z przykładami i konkretnymi radami graficznymi dla niegrafików. 😉

  Ebook, całkowicie za darmo, możesz pobrać tutaj:

  Chcesz się nauczyć podstaw grafiki? Zerknij na mój kurs

  Stworzyłem video kurs, dzięki któremu samodzielnie zaczniesz tworzyć dobre grafiki. Nawet jeśli nie jesteś grafikiem i nawet nie chcesz nim być. 😉 Serio, to prostsze niż myślisz. Wystarczy znajomość programów graficznych (w kursie omawiam aż 7 darmowych narzędzi, do różnych zastosowań), podstawowych zasad kompozycji i trochę praktyki. Wszystko to dokładnie omawiam w moim kursie. To aż 26 lekcji i ponad 7 godzin video.

  Kurs ma już 550 uczestników, a średnia ocen po zakończeniu stabilnie trzyma się na poziomie 9,3/10.

  zobacz też
  Znasz inne fajne źródła darmowych zdjęć?
  • Podziel się swoimi ulubionymi bankami zdjęć.

  • Skomentuj
  Zobacz także

  Inne tematy

  Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

  co o tym myślisz?

  komentarze

  Razem raźniej

  buduj z nami
  fajny mały
  biznes

  YouTube

  Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

  Dołącz

  Podcast

  Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

  Dołącz

  Instagram

  Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

  Dołącz

  Facebook

  Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

  Dołącz
  więcej o mnie

  poznajmy się,
  zobacz kim jestem

  Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
  Wyrażam zgodę