Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Rozpoczynanie, Inspiracje

Jak nauczyć się programować – darmowe kursy i rady ekspertów

Chcesz zdobyć albo rozwinąć umiejętności programowania? Zobacz gdzie szukać wiedzy i na co zwracać uwagę.


Nauka programowania to temat, który interesuje coraz więcej osób. Nic dziwnego, zawody związane z szeroko rozumianym programowaniem to od wielu lat ścisła czołówka w różnych zestawieniach. Programiści są poszukiwani, dobrze opłacani i rozpieszczani przez pracodawców rozmaitymi dodatkami. Są wciąż synonimem zawodu przyszłości, a ich praca napędza praktycznie każdy wycinek naszego życia.

To oczywiście kusi osoby szukające swojego miejsca. Ogromny popyt na specjalistów i bardzo wysoki poziom zarobków, pcha w stronę tej branży nie tylko młodych, dopiero rozpoczynających karierę, ale też coraz częściej ludzi szukających zmiany i nowej drogi.

Branża edukacyjna stara się nadgonić trendy, powstaje więc coraz więcej kursów, szkoleń, książek, czy blogów poświęconych temu tematowi.

Pomyślałem, że nauce programowania warto przyjrzeć się bliżej.

Nauka programowania – dlaczego warto?

Kodowanie przydaje się na różnych płaszczyznach. Nawet jeśli nie jest (ani nie będzie) to nasze źródło utrzymania, to wiedza z tego zakresu ma szerokie zastosowanie — od prostych stron www po programy na własny użytek.

Jestem sobie mega wdzięczny, że wiele lat temu chciało mi się trochę posiedzieć nad nauką CSS, HTML, czy podstaw PHP. Ta wiedza przydaje mi się praktycznie codziennie.

Mimo że większe zadania związane z kodowaniem zlecam, to jestem w stanie lepiej dogadać się ze współpracownikami, ale też pewne drobne kwestie załatwić samodzielnie. Nigdy nie zapomnę jak pierwsze wersje tego bloga sam wdrażałem. 🤓

Ale sama nauka tego tematu po prostu nas rozwija, uczy kreatywnego podejścia do problemów, analitycznego myślenia i pomaga zrozumieć zasady, które kryją się „pod maską” masy aplikacji lub stron www, z których na co dzień korzystamy.

Moim zdaniem jeśli ktoś ma trochę chęci i czasu na inwestycję w samego siebie, to jest to naprawdę dobry kierunek.

Co znajdziesz w tym wpisie?

Jeśli masz ochotę postawić pierwszy krok, ten wpis będzie dla Ciebie dobrym punktem zaczepienia.

Znajdziesz tutaj rozbudowaną listę kursów i szkoleń dostępnych w Internecie. Po przejrzeniu i testach dziesiątek stron, trafiły tutaj te najlepsze. Większość z nich jest darmowa albo posiada darmowe zasoby, z których możesz korzystać.

Są naprawdę świetnie przygotowane, a nauka to także często cała masa dobrej zabawy. Zresztą, wiesz pewnie jaka to frajda stworzyć coś samodzielnie. 😉

Nauka programowania – rady ekspertów

Jednak zanim zaczniesz naukę, mam dla Ciebie coś ekstra. Sam nie jestem programistą, dlatego zależało mi na pokazaniu perspektywy kogoś z tego środowiska. Poprosiłem o rady kilku ekspertów, którzy zajmują się na co dzień nie tylko kodowaniem, ale też pomagają innym w nauce.

Podpowiedzą Ci na co zwracać uwagę, co jest potrzebne, a czego nie warto robić. Dzięki temu możesz uniknąć wielu „ślepych uliczek” i nauka programowania przyjdzie Ci znacznie łatwiej.

Zapraszam więc do posłuchania specjalistów i przejrzenia listy stron ułatwiających naukę. Teraz naprawdę wystarczą już tylko Twoje chęci.

Aga Naplocha, Marta Sztybor
Twórczynie warsztatów z programowania HTML i CSS – The Awwwesomes

W nauce kodowania ważna jest systematyczność i samozaparcie – już na samym początku pojawiają się krew, pot i łzy, ale zdecydowanie nie warto się zrażać i poczekać na końcowe fajerwerki! Polecamy wymyślić sobie konkretny projekt (nie musi być to coś, co chcemy udostępniać innym), żeby wiedzieć, do jakiego efektu dążymy. Na późniejszym etapie bardzo przydatne jest też “podglądanie” kodu stron internetowych, które są naszą inspiracją (pamiętajcie – narzędzia developerskie to nasz przyjaciel!). Starając się naśladować wybrane „wzorce” można się wiele nauczyć.

Bardzo pomocne jest też znalezienie bardziej doświadczonej osoby, czyli mentora, który będzie służyć radą, kiedy zatniemy się na jakimś zagadnieniu. Do zwiększenia motywacji możemy też zorganizować sobie grupę kompanów do kodowania, z którymi będziemy mogli na bieżąco sprawdzać postęp naszej nauki. W Internecie jest mnóstwo materiałów oraz kursów – nietrudno o zawrót głowy, dlatego na początek warto skupić się na źródłach, które są rekomendowane i przetestowane. Lepiej jedno a porządnie, niż dużo i powierzchownie. Polecamy też chodzić na wszelkie spotkania i warsztaty – poza tym, że można dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek, to poznaje się też fajnych ludzi, którzy dzielą ten sam los początkujących koderów – razem raźniej! :)

Marcin Młyński
CEO CODE:ME, czyli programu intensywnych kursów programowania

Programowania może uczuć się każdy, jednak nie każdy programistą zostanie. Nikt tym bardziej nie zapewni gwarancji stania się developerem poza tobą samym. Próg wejścia do branży IT jest relatywnie niski biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na rynku, jednak aby zostać Programista (celowo przez duże P) trzeba przejść długą i krętą drogę.

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy na pewno chcę „to” robić (np. poprzez udział w jedno – kilkudniowych warsztatach). Ważne jest, aby dobrze zacząć i zdobyć solidne podstawy, najlepiej przy wsparciu osób z wieloletnim doświadczeniem, ale także, a może przede wszystkim, żeby nie poprzestać na samym kursie.

Kwintesencja stawania się dobrym programistą kryje się w ciągłej nauce, pośród osób technicznych i obracaniu się w takim środowisku. To dopiero tworzy wszechstronnego specjalistę.

Maciej Aniserowicz
Programista, autor bloga devstyle.pl

Programowanie jest piękne. Daje szansę każdemu zerknąć za kurtynę i poznać mechanizmy rządzące naszą cywilizacją w XXI wieku.

W ostatnich czasach obserwujemy dwa rosnące w siłę – a jednocześnie sprzeczne ze sobą – przekonania.

Pierwsze to: programowanie jest magią dostępną tylko dla nielicznych. Nieprawda! Programować może każdy!

Drugie: skoro tyle osób wchodzi do branży IT „z ulicy”, to na pewno jest to łatwe. Nieprawda! Za każdą taką historią stoją ogromny wysiłek, setki godzin pracy i nauki, poświęcenie, pot i łzy. To jest proste, ale nie jest łatwe.

Oba te przekonania to szkodliwe mity. Programowanie jest dla każdego… ale nie dla wszystkich.

Nauka programowania – darmowe i płatne kursy

Znasz już zdanie ludzi z branży, rzuć teraz okiem na strony, na których warto szukać wiedzy. Poniżej znajdziesz rozbudowaną listę, podzieloną na kilka kategorii. Powodzenia!

Codecademy

nauka programowania Codecademy

Codecademy to przyjazny serwis z darmowymi kursami w wielu językach (HTML, CSS, JavaScript, Python, jQuery, Ruby, Java, SQL, PHP). Polecany szczególnie początkującym programistom lub osobom, które jak dotąd w ogóle nie miały styczności z tematem programowania.

Dostępna jest także płatna wersja PRO (19.99 USD miesięcznie), dzięki której otrzymamy spersonalizowany plan nauki, dostęp do quizów sprawdzających postępy, a także możliwość skontaktowania się z doradcami codecademy.

Coursera

nauka programowania Coursera

Coursera to serwis z dużą liczbą kursów z różnych dziedzin, gdzie nauka programowania to tylko ułamek oferty. Wszystkie szkolenia udostępnione i prowadzone są przez uczelnie z całego świata. W tej chwili dzięki lekcjom w serwisie Coursera nauczymy się programowania m.in. w językach C, C++, Java i Python, choć oferta kursów jest regularnie aktualizowana i poszerzana, więc możliwe, że w przyszłości pojawią się inne języki.

Kursy zaczynają się w określonych dniach i trwają zazwyczaj kilka tygodni. W większości przypadków są darmowe i obejmują wykłady online, materiały wideo, materiały tekstowe, wywiady itp. Zdobywana wiedza systematycznie sprawdzana jest podczas testów, natomiast na koniec kursu uczestnik może otrzymać certyfikat – darmowy w wersji pdf i płatny w wersji fizycznej.

Zdecydowana większość kursów dostępna jest w języku angielskim, sukcesywnie dodawane są jednak napisy w kilkudziesięciu innych językach. Znajdą się tu także kursy z napisami w języku polskim.

edX – nauka programowania we współpracy z uczelniami

edX to kolejny serwis, który swoje kursy udostępnia dzięki współpracy z uczelniami (współtwórcami serwisu są Harvard University i Massachusetts Institute of Technology). Osoby chcące nauczyć się tu programowania mogą skorzystać z kursów programowania m.in. w języku C, C++, Java, JavaScript, Python, SQL.

Serwis edX jest bardzo podobny do Coursera. Forma prowadzenia kursów, a także potwierdzanie ich ukończenia są niemal identyczne (darmowy certyfikat w formie pdf i płatny w formie fizycznej).

Uczestnicy chwalą serwis edX m.in. za możliwość wymiany uwag z innymi uczestnikami za pomocą moderowanego forum dyskusyjnego.

Udacity

nauka programowania udacity

Udacity to serwis, który sam siebie nazywa uniwersytetem online. Zasada działania podobna jest do znanych już Coursera i edX, ale w przeciwieństwie do nich Udacity oferuje wyłącznie kursy dla informatyków. Dostępnych jest tu wiele szkoleń, dzięki którym uczestnicy nauczą się kodować w językach HTML, CSS, Java i Python.

Udacity oferuje zarówno kursy płatne, jak i darmowe. I podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich serwisów oferuje naukę za pomocą materiałów tekstowych i wideo, weryfikację wiedzy za pomocą interaktywnych quizzów, a także pomoc ze strony innych studentów.

Ciekawą opcją są tzw. nanodegrees, czyli płatne, kilkumiesięczne kursy, które w założeniu mają dostarczyć uczestnikowi takiej wiedzy, która wystarczy do podjęcia pracy w danej dziedzinie (kurs z podstaw programowania kosztuje 399 USD za 5 miesięcy nauki).

Z Udacity współpracują znane marki (m.in. Amazon, Facebook, Google, IBM), które w pewien sposób poświadczają jakość kursów.

Khan Academy – darmowy kurs

nauka programowania - Khan Academy darmowe kursy

Khan Academy to zbiór wyłącznie darmowych kursów (z dziedzin matematyki, nauk ścisłych, programowania, historii i ekonomii) przedstawiony w niezwykle przystępny sposób, przede wszystkim za pomocą materiałów wideo, przeplatanych różnymi zadaniami. Dużym plusem serwisu jest rozbudowana wersja w języku polskim.

Osoby zainteresowane kodowaniem znajdą tu wprowadzenie do nauki języków HTML, CSS, JavaScript i SQL, choć nie brakuje tu kursów także dla bardziej zaawansowanych (także w języku polskim).

Serwis oferuje szkolenia przede wszystkim uczniom szkół (do nauki zachęcić ich ma interesujący system osiągnięć i odznak), ale oczywiście nie ma przeciwwskazań by także starsi znaleźli tu coś dla siebie.

Udemy

Khan Academy udemy

Udemy to serwis podobny do Coursera i edX, przy czym wszystkie kursy, które tu znajdziemy są płatne. Ich cena wynosi od kilku do kilkuset euro. Droższe kursy możemy jednak kupić po okazyjnej cenie, gdyż Udemy co jakiś czas stosuje różne rodzaju promocje.

Osoby chcące nauczyć się programowania znajdują tu kursy z kilku kategorii (tworzenie stron internetowych, aplikacji mobilnych, gier, bazy danych, testowanie oprogramowania) i w ramach różnych języków (m.in. C, C++, Java, Python, Ruby).

Zaletą strony jest jej polska wersja. Niestety nie przekłada się to na bogatą liczbę kursów w naszym języku, więc i tak znajomość angielskiego będzie mile widziana.

MIT Open Courseware

nauka programowania MIT

MIT Open Courseware to darmowy dostęp do kursów prowadzonych przez wykładowców z Massachusetts Institute of Technology.

Dostępnych jest kilka różnych kategorii kursów. Dla osób chcących nauczyć się programować dostępne są z szkolenia C++, Java i Python.

Kursy bogate są nie tylko w materiały wideo, ale również prezentacje, teksty i inne materiały pomocne w nauce.

Lynda

nauka programowania lynda

Lynda to platforma do nauki online oferująca kursy z dziedziny biznesu, programowania, technologii. Osoby zainteresowanie kodowaniem znajdą tu kilkaset kursów związanych z tą tematyką – różną w zależności od poziomu zaawansowania, języka programowania czy nawet długości trwania kursu.

Wszystkie składają się z kilkudziesięciu materiałów wideo. Całość dostępna jest w wersji darmowej przez 30 dni. Po upływie miesiąca dostęp do serwisu jest płatny.

Lyndę polecam szczególnie i mam do niej duży sentyment. To z kursów na tej stronie nauczyłem się wiele lat temu obsługi Photoshopa i Illustratora.

Code Avengers

Code Avengers to zbiór kursów tworzenia w językach HTML, CSS, JavaScript, Python, które przeznaczone są dla osób początkujących. Do wyboru mamy kilka ścieżek, które oferują naukę kodowania w danym języku. Dzięki kursom możemy nauczyć się tworzyć gry, aplikacje mobilne oraz strony internetowe.

Wybrane kursy można przetestować za darmo, jednak dostęp do większości jest płatny. Ich cena różni się także od poziomu zaawansowania.

Poza samodzielną nauką online, Code Avengers w swojej ofercie posiada tzw. Code Camp, czyli płatne, kilkudniowe obozy (zazwyczaj dla początkujących).

freeCodeCamp

freeCodeCamp to interesująca strona, dzięki której w przyjazny sposób od zera nauczymy się programować. Dzięki interaktywnym zadaniom przejdziemy krok po kroku przez tematy związane z HTML 5, CSS 3, JavaScript, Git i GitHub Node.js, React.js oraz D3.js (w sumie pełny kurs trwa aż 1000 godzin).

Osobom, które potrafią już programować, serwis oferuje współpracę przy tworzeniu projektów wykorzystywanych przez organizacje non-profit.

Dostęp do serwisu jest darmowy. Płatna jest jedynie chęć skontaktowania się z mentorem. Całość wzbogacona jest w zabawne komentarze, które mają umilić nam naukę.

Code School – zgrywalizowana nauka programowania

Nauka programowania rozwiązywanie zadań

Nauka w serwisie Code School opiera się głównie na rozwiązywaniu zadań. Całość przedstawiona jest w niezwykle interesujący sposób za pomocą fabuły, która ma sprawić by kursanci czuli się jako uczestnicy gry, a nie zwykli uczniowie.

Kursy obejmują m.in. naukę HTML / CSS, JavaScript, Ruby, Python, .NET, iOS, Git.

Ciekawą propozycją są wytyczone ścieżki, które jasno pokazują, które kursy i w jakiej kolejności najlepiej realizować.

Żeby uzyskać dostęp do wszystkich kursów trzeba wykupić subskrypcję (ok. 30 USD miesięcznie), choć część kursów wprowadzających można realizować za darmo.

EggHead

jak nauczyć się programować egghead

EggHead to platforma oferująca kursy w formie klipów wideo. Dostęp do większości z nich jest darmowy, ale żeby móc skorzystać z pełnej oferty serwisu trzeba wykupić pakiet PRO (200 dolarów rocznie). Poza dostępem do wszystkich materiałów daje on możliwość dołączenia do społeczności programistów, a także pozwala na dostosowanie poszczególnych lekcji do naszego tempa nauki.

Znajdziemy tu kursy z języka JavaScript, CSS, TypeScript, HTML 5, Elm, SCSS, PureScript, Ruby.

Programmr

jak nauczyć się programować za darmo

Programmr to darmowa strona dla osób, które znają już w pewnym stopniu tajniki programowania i które chciałyby podnieść swoje umiejętności poprzez praktykę. Poza kursami użytkownicy znajdą tu ciekawe wyzwania, które pomogą zweryfikować wiedzę.

Zaletą serwisu jest także możliwość napisania własnego kodu, udostępnienia go i przetestowania go przez innych użytkowników.

TheCodePlayer

TheCodePlayer to strona, która zawiera szereg tutoriali, dzięki którym krok po kroku można zobaczyć jak inni tworzą mniej lub bardziej zaawansowane programy.

Na pewno nie jest to serwis przeznaczony dla osób, które nigdy nie miały styczności z kodowaniem. Jest to raczej miejsce, gdzie znajdziemy zbiór przykładowych rozwiązań, które mogą pomóc nam przy przyswajaniu wiedzy nabytej w innych miejscach.

Nauka programowania – serwisy społecznościowe

Oprócz stron poświęconych typowo kursom, jest też sporo serwisów społecznościowych, które mogą udzielić nam wsparcia bardziej pośrednio. Osoby związane z programowaniem tworzą naprawdę prężną społeczność – warto z tego skorzystać. Stosunkowo łatwo jest znaleźć pomoc w przypadku problemów, poprosić o rady i sugestie

Stack Overflow

nauka programowania stack overtflow

Stack Overflow nie jest serwisem dzięki któremu od podstaw nauczymy się kodowania, może on jednak okazać się niezwykle pomocny gdy już zaczniemy pisać swoje pierwsze programy. To niesamowicie rozbudowana społeczność programistów, która może udzielić wsparcia i podrzucić podpowiedzi.

Zasada działania zbliżona jest do funkcjonowania forum dyskusyjnego, gdzie użytkownicy zakładają tematy i oczekują odpowiedzi na zadane pytania. Ciekawym rozwiązaniem w Stack Overflow jest możliwość oceniania poszczególnych komentarzy, dzięki czemu wyróżnione są te bardziej wartościowe informacje.

CodeProject

nauka programowania serwis społecznościowy code project

Można zaryzykować stwierdzenie, że CodeProject to swego rodzaju serwis społecznościowy dla programistów. Znajdziemy tu nie tylko artykuły na temat programowania, ale przede wszystkim dobrze działające forum i dział Q&A, gdzie szybko można otrzymać fachową odpowiedź na pytanie związane z kodowaniem.

Serwis może być niezwykle pomocny gdy opanujesz już podstawy i pojawią się pierwsze problemy z kodem.

GitHub

nauka programowania serwis społecznościowy github

GitHub to hostingowy serwis internetowy przeznaczony dla projektów programistycznych, wykorzystujących system kontroli wersji Git. Możemy dzięki niemu publikować i współdzielić swoje projekty oraz liczyć na pomoc sporej społeczności.

Jest to kolejne miejsce, które nie nauczyć Cię konkretnego języka programowania, ale może być nieocenione przy tworzeniu pierwszych projektów.

hack.pledge()

nauka programowania serwis społecznościowy hack.pledge()

hack.pledge() to kolejny serwis społecznościowy zrzeszający programistów, którzy chcą pomóc innym w nauce. Jego istota opiera się na wymianie wiedzy w celu doskonalenia swoich umiejętności.

Obok hack.pledge działają także hack.summit (wirtualna konferencja dla programistów), hack.hands (platforma umożliwiająca szybki kontakt z danym ekspertem, który pomoże w rozwiązaniu problemu).

Nauka programowania dla dzieci

Nauka kodowania może być też doskonałym pomysłem na produktywną zabawę. Już od naprawdę młodego wieku można uczyć się podstaw programowania, przy okazji mając przy tym masę frajdy. W Internecie znajdziemy fajne materiały edukacyjne dla dzieci.

CodeCombat – nauka programowania poprzez grę

nauka programowania przez grę

Nauka programowania poprzez grę? CodeCombat właśnie tak działa. Dedykowany jest uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Kursy dostępne są w języku JavaScript i Python. Kursy z tworzenia stron internetowych wykorzystują HTML, CSS, jQuery, oraz Bootstrap.

Code.org – nauka programowania dla dzieci

nauka programowania dla dzieci

Code.org umożliwia naukę programowania dla dzieci w różnym wieku (nawet dla czterolatków!). Dzięki niej uczniowie mogą nauczyć się zupełnych podstaw wchodząc w świat Minecraft czy Krainy lodu.

Powodzenia, trzymam kciuki za Twoją naukę

Trzymam kciuki za postępy w nauce! Mam nadzieję, że materiały, które tutaj się znalazły będą przydatne. Jeśli znasz inny ciekawy serwis albo masz rady dla początkujących, daj znać w komentarzu. 🙂

Podobał Ci się ten wpis? Zobacz też

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę