Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Rozpoczynanie, Inspiracje

Mały biznes czy duża firma? Sprawdź co jest dla Ciebie

Nie zawsze większe znaczy lepsze. Jeśli zastanawiasz się nad karierą freelancera, chcesz przejść na swoje albo budować swoją firmę i nie wiesz jaka skala będzie dla Ciebie najlepsza, ten wpis jest dla Ciebie.


Kiedy rozwijasz biznes, masz tak naprawdę dwie drogi.

Możesz:

  • albo zbudować coś dużego, cały czas rosnąć, zatrudniać itd.
  • albo świadomie pozostać małym i nie przekraczać pewnej skali.

Ja wybrałem tę drugą drogę i powiem Ci dzisiaj dlaczego. Opowiem jakie widzę zalety w tym, że biznes pozostanie mały.

Jest video, podscast do odsłuchu i wersja tekstowa poniżej.

Zobacz video

video

Zalety tego, że biznes pozostaje mały

SUBSKRYBUJ

Partnerem video jest Panasonic, który na potrzeby tego materiału wypożyczył mi do testów jeden ze swoich najnowszych aparatów – Lumix G100.

Mały biznes to większa swoboda

W małym biznesie mamy znacznie większe możliwości decydowania o tym co, kiedy i jak robimy.

Kilka lat temu prowadziłem agencję brandingową. Miałem duże biuro, kilku stałych pracowników, wspólnika itd. Teoretycznie byłem na swoim, ale wcale się tak nie czułem. Nie miałem szefa, ale była masa innych zobowiązań, przez które zupełnie nie wyobrażałem sobie, że mógłbym pójść w środku dnia tak po prostu na plażę.


Byłem przedsiębiorcą, ale czułem się jak na etacie.


Dopiero kiedy sprzedałem udziały w tamtej firmie i zacząłem działać sam, poczułem że wreszcie mam tę wolność, którą kojarzymy pracą na swoim. Kiedy moim celem było budowanie większej firmy, ta wolność i swoboda to była jedna z rzeczy, z których musiałem zrezygnować.

mały biznes to swoboda
Prowadząc mały biznes, to Ty decydujesz o tym kiedy i skąd pracujesz

Nie zawsze jest to możliwe, ale w przypadku wielu działalności możesz poukładać sobie wszystko tak, że zupełnie nie ma znaczenia miejsce ani pora Twojej pracy.

Swoją firmę mógłbym prowadzić teraz tak naprawdę z dowolnego miejsca. Wystarczy mi laptop i podłączenie do Internetu.

Mały biznes to mniej problemów z zatrudnianiem

W trakcie budowania większej firmy, największym problemem było dla mnie zawsze zatrudnianie i zarządzanie pracownikami. Potrafiłem całe dnie spędzać na delegowaniu zadań, spotkaniach i ocenianiu efektów. Nie wspomnę już o rekrutacjach, rotacji pracowników, czy całej odpowiedzialności, która wiąże się z zatrudnianiem na pełen etat, umowę o pracę itd.

Teraz nie mam pracowników tylko WSPÓŁpracowników. Te osoby to przeważnie inne małe firmy, które pomagają mi w różnych obowiązkach, a to zupełnie inna relacja niż stały pracownik.

Jedyną osobą, która pracuje ze mną na stałe, jest moja żona Martyna, ale – w tym biznesowym kontekście – jesteśmy dla siebie wspólnikami i razem prowadzimy firmę.

Resztę osób zatrudniamy tylko w ramach małych wycinków pracy nad naszymi projektami, czyli np. do montażu filmów, korekty tekstów, czy kodowania strony internetowej.

Nikt nie pracuje dla nas na stałe, a to zdejmuje nam z głowy całą tonę różnych obowiązków i zmartwień.

  • Więcej o naszym podejściu poczytasz na stronie O nas.

Mały biznes to elastyczność w wyborze projektów

Przy takiej mniejszej skali, swoboda przenosi się też na wybór projektów, które chcemy zrealizować. Nie musimy patrzeć na zdanie inwestorów, wspólników ani np. na to, że trzeba opłacić duże biuro i zespół pracowników.

Dzięki temu zabieramy się tylko za te projekty, które naprawdę chcemy zrealizować.

Mówiąc wprost: możemy być bardziej wybredni. A to znowu wyraźnie podnosi radość z pracy i jakość tego co robimy. Na projektach, które wybieramy, możemy się bardziej skupić i dać z siebie więcej.

Mniejszy biznes to mniej stresu

Wspomniana przed chwilą radość z pracy, to kolejna zaleta.

Mając większą firmę, dużo bardziej się stresowałem. Czułem się odpowiedzialny za moich pracowników, wspólnika, skalę projektów itd. Teraz odpowiadam tylko przed sobą.

Można powiedzieć, że wraz ze wzrostem skali działalności Twojej firmy, rośnie ilość zmartwień i problemów. Po prostu masz więcej na głowie i więcej musisz ogarnąć.


Trzymanie się mniejszej skali to dla mnie złoty środek. Nie mam tylu problemów, ile miałem prowadząc większą firmę, ale mam przy okazji dużą swobodę, którą daje praca na swoim.


Oczywiście możesz powiedzieć, że na etacie stresowałbym się jeszcze mniej, ale zupełny brak stresu też nie jest tym, czego szukam. Chodzi raczej o jego „zdrowy” poziom, który motywuje, a nie przytłacza.

Mały biznes to mniejsze koszty

Dla wielu osób skala działalności wiąże się z możliwym zarobkiem. Chcemy budować większe firmy, bo marzą nam się większe zyski.

Ale to wcale nie musi tak wyglądać. Większa skala to też większe koszty i mniejsza marża.

Jest sporo przykładów małych biznesów – szczególnie tych bazujących na Internecie – które osiągają duże zyski mimo tego, że rozmiar samej firmy jest niewielki.

To często właśnie jeden twórca, którego wspomagają niezależni podwykonawcy.

Taka działalność pozwala na naprawdę duże marże, a jednocześnie górna granica zarobków w takim modelu jest bardzo wysoka.

Duże zespoły być może mają większe szanse na duże przychody, ale też koszty utrzymania takiej grupy ludzi są znacznie większe. A to potrafi sprawić, że na koniec dnia zyski mogą być podobne do tych, osiąganych przez małą, elastyczną firmę.

Klienci doceniają małe firmy

W wielu branżach mała firma to model, który klienci cenią bardziej. Czują wtedy, że mają bliższą relację, a usługa albo produkty są bardziej personalizowane.

To oczywiście nie sprawdzi się zawsze, ale akurat tematyka, którą my się zajmujemy, bardzo dobrze pasuje do niewielkiej skali działania.

Kiedy samodzielnie wydawałem książkę, sporo osób doceniało to, że sam zadbałem o każdy detal i nie godziłem się na masówkę, którą oferuje większość wydawnictw.

Kiedy prowadzę szkolenie albo kurs, ludzie chcą uczyć się ode mnie i rozmawiać ze mną. Nie zaakceptowaliby anonimowych pracowników, którzy robiliby to za mnie.

Większa skala działania, np. chowanie się za logo i korporacyjny styl, akurat w tym wypadku obniżałaby moją wiarygodność w oczach osób, dla których tworzę swoje produkty.

Podsumowanie

Żeby było jasne – oczywiście nie chcę powiedzieć, że mała firma to idealne wyjście w każdej możliwej sytuacji. Są cele, których przy tak małej skali nie uda się zrealizować. Nie wyobrażam sobie, żeby Elon Musk wysłał człowieka na Marsa w pojedynkę. ;)


Ale nie każdy chce podbijać kosmos albo np. wchodzić na giełdę, a jakoś tak dziwnie się przyjęło, że im większa firma tym lepiej.


Często mamy wręcz wrażenie, że jeśli firma nie rośnie albo nie zatrudnia kolejnych osób, to jest z nią coś nie tak. Mam nadzieję, że pokazałem Ci, że może być zupełnie odwrotnie.

Ale Ty sam oceń, co będzie najlepsze w Twojej sytuacji.

zobacz też
A jak jest u Ciebie?
  • Napisz co najlepiej sprawdza się w Twojej sytuacji.

  • Skomentuj
Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę