Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Marketing, Zarabianie

Co zrobić, żeby klienci polubili Twoją markę

Chcemy, żeby nasza marka wywoływała emocje. Chcemy, żeby ludzie ją zauważali, zapamiętywali i lubili. Jak to zrobić?


W tym wpisie opowiadam o czterech rzeczach, które sprawiają, że nasza marka wydaje się bardziej atrakcyjna i wzbudza sympatię. Powiem Ci dlaczego warto i od czego zacząć budowanie marki.

Jest sporo konkretów, przykładów i narzędzi, a na końcu podpowiadam też gdzie możesz znaleźć więcej darmowych materiałów na ten temat.

Zaczynamy? 🙂

Wersja video

Ten materiał jest dostępny jako film na moim kanale YouTube.

zobacz
Podcast

Wolisz słuchać? Jest też podcast:

 

Złudzenie Fokusowe

Wyobraź sobie, że jesteś w kinie i słyszysz rozmowę pary, która spiera się ze sobą o to, na jaki film pójść. Każda z osób ma inny pomysł i wymieniają się argumentami. Kto z nich ma rację?

Okazuje się, że – dla obiektywnego słuchacza – dominującą stroną w tej dyskusji będzie ta osoba, na którą dłużej patrzymy. Argumenty mają drugorzędne znaczenie.

budowanie marki złudzenie fokusowe

Zasada jest prosta: im dłużej coś przyciąga naszą uwagę, tym ważniejsze nam się wydaje. Ten efekt psychologowie nazwali Złudzeniem Fokusowym.

Ta zasada działa też w biznesie.

Twoja marka też ma swoją konkurencję. Nawet jeśli Twoja oferta jest obiektywnie lepsza, to niekoniecznie za taką uznają ją odbiorcy.

Wygrywa produkt, który będzie lepszy w przyciąganiu uwagi. Mówiąc wprost: taki, który szybko wpada w oko i długo to oko na sobie zatrzymuje.


Wygrywają te marki, które lepiej przyciągają naszą uwagę.


Tylko jak sprawić, żeby potencjalni klienci chcieli zwracać na nas uwagę?

Pokażę Ci teraz 4 konkretne kroki, które możesz wykonać. Powiem Ci też co dokładnie możesz zrobić, żeby te rady od razu zastosować.

Stwórz skojarzenia

Wypracuj zestaw elementów, które mają Cię wyróżniać i które będą z Tobą łatwo kojarzone.

Podstawą jest oczywiście spójna identyfikacja wizualna. Każda dobra marka musi mieć swoją wyraźną kolorystykę, typografię, styl wykorzystywanych zdjęć, ilustracji itd.

budowanie marki elementy wizualne
Budowanie marki a elementy wizualne.

Ale oczywiście to nie musi i nie powinno dotyczyć tylko sfery wizualnej. Warto znaleźć dla siebie także inne wyróżniki, które będą związane z naszą marką.

Co to może być?

 • Dźwięki, melodie, podkłady muzyczne – np. charakterystyczny dżingiel naszego podcastu
 • Nietypowe słowa albo zwroty, własny hashtag itp.
 • Strój pracowników
 • Wystrój wnętrza
 • Zapach itd.

To mogą być duże i wyraźne elementy, ale też małe detale, które przyciągają uwagę.

Przykład

Kiedy idziesz to Starbucksa, barista zapisuje na kubku z kawą Twoje imię. To bardzo prosty i tani, ale przy okazji charakterystyczny element związany z tą marką. Udało im się zbudować rytuał, z którym ich kojarzymy.

 • Zastanów się jakie wyróżniki możesz wprowadzić u siebie? Co charakterystycznego możesz zrobić?

Bądź obecny

Warto wspomnieć o jeszcze jednym zjawisku psychologicznym, które nazywa się Efektem Czystej Ekspozycji.

W dużym skrócie: chodzi o to, że im częściej coś widzimy, tym bardziej to lubimy.

Wolimy rzeczy, które dobrze znamy, np. piosenka, którą słyszeliśmy już 100 razy będzie podobała nam się bardziej od tej, usłyszanej po raz pierwszy.

Ważna jest więc nie tylko długość skupienia uwagi – jak w Złudzeniu Fokusowym – ale też częstotliwość kontaktów.


Częstsze kontakty z naszą marką sprawiają, że klient coraz bardziej ją lubi.


Są różne teorie, które mówią ile kontaktów z marką jest potrzebnych, żeby ktoś coś od nas kupił. Niektóre badania pokazują, że jest to 6 kontaktów, inne mówią o 7, a jeszcze inne, że potrzeba ich aż 8.

Pewnie słyszałeś też o koncepcji lejka sprzedażowego, która mówi o tym, że klient musi przejść przez kilka etapów kontaktu z marką, zanim zdecyduje się sięgnąć po portfel.

Płynie z tego jeden wniosek: potrzebujesz kilku kontaktów, żeby ktoś cię poznał, zapamiętał i ci zaufał. Jeden raz to zdecydowanie za mało.

Dlatego im rzadziej o sobie opowiadasz, tym mniejsza szansa na zdobycie klienta.

Nie lekceważ tego

To wydaje się dosyć oczywiste, ale w małych biznesach to duży problem. Kiedy zajmujemy się w firmie wszystkim, mamy mało czasu i zadania związane z promocją łatwo odłożyć na później.

Wiele osób zaczyna budować markę, ale nie znajduje na nią wolnego miejsca w kalendarzu. Publikują coś raz, czy dwa, robią jedną akcję promocyjną, a kiedy efekty są słabe, poddają się. A tak to nie działa. Musisz być obecny i konsekwentnie pokazywać się przez dłuższy czas.

Większość z nas dobrze rozumie, że potrzebne są wyróżniki, ale zapominamy o tym, że musimy pokazać je odbiorcy kilka razy, żeby on był w stanie je z nami powiązać.

Zaplanuj komunikację

W systematyczności bardzo pomaga stworzenie konkretnego planu komunikacji. Warto ustalić co, gdzie i kiedy będziemy publikowali.

budowanie marki plan komunikacji
CoSchedule to dobrze zrobione narzędzie do planowania komunikacji marki.

Świetnie zrobionym narzędziem do takich potrzeb jest CoSchedule. Możesz w nim zaplanować całą komunikację swojej marki. Nie jest darmowe, ale bardzo ułatwia pracę.

 • Nawet jeśli to narzędzie Ci się nie podoba, opracuj w inny sposób własny plan promocji i konsekwentnie się go trzymaj.

Nie przesadzaj

Kiedy pracujemy nad marką i jej wyróżnikami, możemy łatwo przesadzić. Co mam na myśli?

Efekt Ekspozycji działa ze względu na poczucie bezpieczeństwa.

Wolimy rzeczy, które znamy, bo mniej nas może zaskoczyć. Wiemy czego się po nich spodziewać.

W tym kontekście czasami łatwo przesadzić z próbą wyróżnienia się.

Typowy odbiorca woli te rzeczy, które już chociaż trochę zna i rozumie. Nasz próby wyróżnienia się i działania „inaczej niż wszyscy”, nie mogą być zbyt odjechane.

Przykład

Dobrym przykładem jest layout strony internetowej. Odbiorca spodziewa się po nim pewnej konwencji. Oczekuje, że menu, logo itp. będą umieszczone w konkretnym miejscu, przyciski przenoszą go do innych miejsc strony itd.

Takich uniwersalnych schematów nie warto łamać, bo wywołamy efekt odwrotny od zamierzonego. Wyróżnianie się i łamanie zasad nie zawsze będzie działało na naszą korzyść.

 • Zastanów się czy Twoje pomysły na promocję i sposób komunikacji nie są za bardzo odjechane. Czy nie dezorientują odbiorców?

Bądź konsekwentny

No i na koniec: Ważna jest też konsekwencja.

Czy Twoja ulubiona piosenka podobałaby Ci się tak bardzo, gdyby za każdym odsłuchaniem zmieniał się w niej tekst albo melodia?

Budowanie marki to długi proces. Powiedzieliśmy sobie, że klient potrzebuje wielu kontaktów, żeby ją polubić i zapamiętać. Jeśli przy każdym kontakcie nasza marka będzie prezentowała się inaczej, po prostu cały ten proces jeszcze bardziej wydłużamy.


Im bardziej spójny i konsekwentny komunikat tworzysz, tym lepiej.


Nie zmieniaj co chwilę kolorów, fontów, stylu zdjęć, czy języka, którego używasz. To jeden z najpopularniejszych błędów. Bardzo często dzieje się tak dlatego, że brakuje nam dobrze określonego przepisu na to, jak opowiadać o naszej marce.

Dlatego mam dla Ciebie darmowe narzędzie, które Ci w tym pomoże.

Stwórz własny Brand Book

Frontify to narzędzie, w którym możesz stworzyć księgę z wytycznymi dotyczącymi komunikacji Twojej marki.

budowanie marki – własny brandbook
Frontify pomaga zachować w jednym miejscu wytyczne dotyczące komunikacji Twojej marki.

Dzięki temu, że wszystko będzie pod ręką w jednym miejscu, łatwiej zachować konsekwencję. Szczególnie kiedy markę tworzy większy zespół, współpracujesz z podwykonawcami itp. Wszyscy znają wtedy podstawowe zasady, których trzeba się trzymać.

Darmowy newsletter o budowaniu marki

Budujesz markę swojego biznesu i potrzebujesz wiedzy, inspiracji i narzędzi? Świetnie się składa. 🙂 Stworzyłem osobny newsletter dotyczący tych tematów. Raz na kilka dni wysyłam krótkie, konkretne wiadomości.

Masz ochotę dołączyć? Wystarczy, że zostawisz swój e-mail w formularzu poniżej:


DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA

  Budowanie marki – dlaczego warto?

  • Skupimy się na budowaniu marki w małej firmie. To nie będą metody rodem z korporacji, które u Ciebie się nie sprawdzą.
  • Wiadomości będą krótkie i konkretne. Informacje będą podane w małych, łatwych do strawienia porcjach. W sam raz do kawy. Zero lania wody, szanuję Twój czas.
  • Stawiam na praktykę. To będzie wiedza, z której możesz szybko i łatwo skorzystać.
  • Tę wiedzę możesz wykorzystać także w pracy jako konsultant. Dzięki tym inspiracjom łatwiej będzie Ci pomagać klientom w budowaniu ich marek.

  To jak, jesteś z nami? 🙂

  zobacz też
  Zobacz także

  Inne tematy

  Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

  co o tym myślisz?

  komentarze

  Razem raźniej

  buduj z nami
  fajny mały
  biznes

  YouTube

  Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

  Dołącz

  Podcast

  Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

  Dołącz

  Instagram

  Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

  Dołącz

  Facebook

  Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

  Dołącz
  więcej o mnie

  poznajmy się,
  zobacz kim jestem

  Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
  Wyrażam zgodę