Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Chcesz mieć więcej klientów, ale nie masz czasu na marketing?

Sprawdź
Rozpoczynanie, Marketing

Jak zrobić dobre logo firmy– 33 praktyczne rady

Logo to podstawowy element każdej marki. Nieważne, czy jesteś wielką korporacją, czy małym blogiem – chcesz mieć znak, który Cię wyróżnia i chcesz żeby był on zrobiony dobrze. Nawet jeśli projekt zlecasz zewnętrznej firmie lub grafikowi, możesz wpaść w masę pułapek. Jak ich uniknąć?


Logo firmy to z reguły prosty symbol i krótki napis, więc jego stworzenie wydaje się łatwe. Ale to właśnie ta ograniczona i zwięzła forma sprawia, że praca nad tym elementem jest bardzo wymagająca.

W grę wchodzi łączenie różnych komunikatów, wartości oraz skojarzeń i szukanie dla nich wspólnego mianownika.

Przydają są nie tylko wysokie umiejętności techniczne oraz artystyczne, ale także znajomość marketingu, psychologii czy nawet prawa. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się, ten wpis Ci w tym pomoże. Zebrałem aż 33 elementy, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz mieć nie tylko ładne, ale też skuteczne biznesowo logo dla swojej firmy.

Co znajdziesz w tym wpisie?

DLA KOGO JEST TEN TEKST?
  • Dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć prace nad stworzeniem logo.
  • Dla osób, które zlecają stworzenie logo projektantowi lub agencji i chcą mieć pewność, że zostaną uwzględnione wszystkie ważne elementy procesu.
  • Dla projektantów, którzy chcą uporządkować wiedzę.
ZNAJDZIESZ TUTAJ M.IN.:
  • Linki do przydatnych narzędzi.
  • Przykłady i inspiracje.
  • Pytania pomocnicze.
NA KOŃCU UMIEŚCIŁEM TEŻ 2 BONUSY:
  • Rekomendację prawną przygotowaną na potrzeby tego wpisu, dotyczącą rejestracji Twojego logo i możliwości jego ochrony.
  • PDF z checklistą do pobrania, która podsumowuje wszystkie informacje z tego wpisu.

To tyle tytułem wstępu, przejdźmy do 33 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. :)

1. Logo to narzędzie

Do tworzenia logo nie warto podchodzić zbyt emocjonalnie. Trzeba pamiętać, że to po prostu narzędzie, które każdego dnia powinno pracować na korzyść marki.

Wiem, że to trudne, szczególnie wtedy, kiedy bierzemy udział w tworzeniu znaku np. dla własnej firmy, ale pragmatyczne i rzeczowe podejście na pewno ułatwi cały proces.

2. Logo firmy ma obowiązki

Logo musi realizować cele wizerunkowe. Zanim zaczniesz prace graficzne, koniecznie wybierz jakie zadania stawiasz przed nowym znakiem.

Zastanów się:

  • Jakie skojarzenia chcesz wywołać?
  • Jaka jest najważniejsza rzecz, którą odbiorca powinien zapamiętać?

Dopiero w dalszej kolejności zajmij się tym, w jaki sposób możesz te cele osiągnąć poprzez kolory, kształty, czy typografię.

logo firmy cel

3. Logo to skrót myślowy

Logo powinno przekazywać styl marki. Jeśli mówimy o znaku dla przytulnej restauracji, musi być przyjazne i zachęcające. Jeśli tworzysz logo dla zespołu rockowego, będzie raczej odważne i zadziorne itd.

Jakie powinno być Twoje logo?

Zastanów się:

  • Jaka jest osobowość marki?
  • Gdyby marka była człowiekiem, jaki miałaby styl, jak by się zachowywała?

4. Logo nie tworzymy dla siebie

Logo ma podobać się przede wszystkim odbiorcom marki, a nie jej twórcom. Nienawidzisz zielonego? Jeśli z jakiegoś powodu to właśnie ten kolor jest uwielbiany przez klientów, musisz zagryźć zęby. To nie o Ciebie tutaj chodzi.

Weź pod uwagę:

  • Cechy demograficzne — np. płeć, wiek, czy poziom dochodów
  • Upodobania — co jest ważne dla odbiorców? Jakie mają priorytety i jakie wartości są im bliskie?
  • Stany i zachowania — jak odbiorcy spędzają czas? Na jakim etapie życia się znajdują (np. młode mamy)?
logo odbiorcy

5. Nie chodzi tylko o estetykę

Ocenianie logo zbyt często sprowadza się do poziomu „ładne-brzydkie”. Jeśli estetyka będzie najważniejszym aspektem oceny, do głosu dojdą różne gusta i w ten sposób nigdy nie zadowolisz wszystkich. Wypisz takie kryteria, które naprowadzą dyskusję na merytoryczne tory.

Przykłady dobrych pytań:

  • Czy jest czytelne?
  • Czy jest unikalne?
  • Czy pasuje do stylu komunikacji marki?

6. Weź pod uwagę konkurencję

Wyróżnij się albo zgiń – to z jednej strony banał, ale z drugiej… sama prawda. Na początku procesu tworzenia logo warto przyjrzeć się konkurencji. Zbierz w jednym miejscu znaki wykorzystywane przez największych rywali i spróbuj wyciągnąć na tej podstawie wnioski.

Zastanów się przede wszystkim jakie schematy powielają się u konkurencji. Na tej podstawie stwórz listę zabronionych rozwiązań.

Jeśli np. większość rywali wykorzystuje niebieski, unikaj tego koloru w swoich pomysłach.

7. Poszukaj inspiracji

Warto przyglądać się nie tylko konkurencji. Poszukaj ciekawych rozwiązań u innych marek. Oczywiście nie mam tu na myśli kopiowania cudzych pomysłów. Chodzi bardziej o wzorce i ogólne rozwiązania.

Przykładowo, logo poniżej może Ci podpowiedzieć, że możesz wykorzystać w symbolu zwierzę (np. ptaka), możesz zainspirować się też tekstem pisanym po okręgu, kolorem itp.

logo przykład

 Gdzie szukać inspiracji?

8. Stwórz moodboard

Wszystkie swoje wstępne pomysły wrzuć na tzw. moodboard, czyli tablicę z inspiracjami. Możesz wykorzystać do tego specjalne narzędzie albo po prostu umieścić kilka plików w jednym folderze.

Po co? Żeby w jednym miejscu i na różnych przykładach określić w jakim kierunku powinny pójść projekty.


To za mało jeśli stwierdzisz, że logo powinno być np. przyjazne. Musisz na wizualnych przykładach określić czym dokładnie ta „przyjazność” dla Ciebie jest.


To niezbędne jeśli pracujesz w większym zespole lub zlecasz projekty agencji, ale pomaga także jeśli stworzysz taki moodboard tylko dla siebie.

Przykład moodboardu:

 Narzędzia do tworzenia moodboardów:

9. Zacznij od szkicowania

Zanim włączysz program komputerowy, usiądź przed kartką papieru i naszkicuj tyle pomysłów, ile przyjdzie Ci do głowy. Taką burzę mózgów znacznie łatwiej przeprowadzić z ołówkiem w ręku niż na ekranie monitora. Działasz po prostu szybciej i bardziej swobodnie.

10. Tylko jedna rzecz

Nie staraj się przemycić w logo każdego pomysłu, który wpadnie Ci do głowy. Skup się na jednej najważniejszej rzeczy, która będzie dominować.

Jabłko w logo Apple jest po prostu nadgryzione. Nie wychodzi z niego dodatkowo robak i nie jest przedzielone na pół. Każdy zapamiętuje nadgryzienie.

Im więcej dodajesz, tym bardziej rozmywasz przekaz.

apple

11. Logo powinno być proste

Logo jest symbolem, skrótem myślowym. Kiedy zaczyna przypominać wieloelementową ilustrację, traci na sile, przestaje być czytelne i łatwe do zapamiętania.

Jeśli logo wykorzystuje oprócz typografii także dodatkowe elementy graficzne, powinny one składać się na jeden charakterystyczny symbol.

Logo Mercedesa, czy Pumy to przykłady rozpoznawalnych i czytelnych znaków, które łatwo można zapamiętać i odtworzyć.

Zastanów się:

  • Czy Twój klient będzie w stanie z pamięci naszkicować Twoje logo na kartce?
logo_mercedes_puma

12. Logo powinno być uniwersalne

Nawet jeśli na samym początku tworzone przez Ciebie logo będzie wykorzystywane jedynie na stronie internetowej, nigdy nie wiesz czy za jakiś czas nie pojawi się potrzeba umieszczenia go w jakimś materiale drukowanym, wyhaftowania albo nawet wygrawerowania.

Logo powinno nadawać się do zastosowania na różnych nośnikach i w rozmaitych sytuacjach. Musi być maksymalnie uniwersalne.

Czy Twoje logo da się wyhaftować?
Czy Twoje logo da się wyhaftować?

13. Logo powinno być ponadczasowe

Na projektowanie graficzne silny wpływ mają pojawiające się mody. Widać to szczególnie w przypadku tworzenia na potrzeby internetu, ale wyraźne jest też w identyfikacji wizualnej. Często zmieniające się trendy zachęcają do rozwiązań, które są popularne w danej chwili.

Na przykład niedawno modne było wykorzystanie różnych krzyżujących się linii i przedmiotów oraz wpisywanie pomiędzy nimi liter:

Powstał nawet prześmiewczy generator „hipsterskich” logo.

Tymczasem najbardziej znane i rozpoznawalne znaki nie zmieniają się nawet przez kilkadziesiąt lat i odporne są na przelotne tendencje.

Nie sugeruj się tym, czy obecnie większość firm wykorzystuje kółka, intensywne barwy, czy gradienty. Skup się na swojej marce i tym, co chcesz przekazać.

Rzuć okiem:

14. Logo nie musi być dosłowne

Dobre logo nie musi nawiązywać wprost do działalności marki, którą reprezentuje. Symbolem piekarni nie musi być bagietka, a logo warsztatu nie musi opierać się o ikonę samochodu.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby odwołać się do bardziej abstrakcyjnych pomysłów. Najważniejszy jest styl i dopasowanie do charakteru marki. Logo powinno wywoływać odpowiednie emocje i skojarzenia.

W logo Nike nie ma butów, a mimo tego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych symboli w historii, ponieważ doskonale komunikuje ruch, dynamikę i niebanalność.

logo nike znaczenie

15. Bądź inny

Codziennie powstają tysiące marek, a każda z nich prawdopodobnie ma swoje logo. Nie oszukujmy się – praktycznie nie masz szans stworzyć projektu, którego podobna wersja nie istniałaby już gdzieś w jakimś zakątku świata. Nie szkodzi.

Skup się na swojej branży i swoich odbiorcach. To w ich świadomości chcesz się zapisać. Dla nich musisz być unikalny, wyróżniać się, a czasami wręcz zaskakiwać. Jeśli wszyscy wkoło powielają jakieś schematy, to dla Ciebie sygnał żeby je omijać, a nie bezmyślnie wpasowywać się w tłum.

Często pierwsze skojarzenia i metafory wydają się najlepsze, ale warto dać sobie trochę więcej czasu i poszukać głębiej.

logo_deeper

Jeśli pomysł na logo pojawił się szybko i bez problemów, to prawdopodobnie oznacza, że jest mało unikalny. Te najbardziej oczywiste skojarzenia już dawno są wykorzystywane.

Zakład fryzjerski, więc są nożyczki... Nuda.
Zakład fryzjerski, więc w logo mamy nożyczki… Nuda.

17. Poszukaj dwuznaczności

Dobrym pomysłem na uniknięcie banału jest wykorzystanie dwuznaczności i błyskotliwych połączeń. Klasycznym przykładem jest logo FedEx, które zawiera w sobie strzałkę:

fedex

Inne przykłady dobrego logo:

ninetypercent
twi2s

18. Wykorzystaj pustą przestrzeń

Popularnym sposobem na osiągnięcie efektu wow jest umiejętne wykorzystanie pustej przestrzeni.

Zobacz jak obszar pomiędzy dwiema wtyczkami w znaku graficznym poniżej tworzy literę „E”.

edsel

19. Zadbaj o strukturę

Dobrze zaprojektowany znak graficzny wygląda estetycznie dlatego, że opiera się na przemyślanej strukturze. Nawet jeśli gołym okiem tego nie widać, posiada odpowiednie proporcje i ułożone jest na powtarzalnej siatce.

twitter logo struktura
braun_siatka

20. Nie musisz tworzyć symbolu

Wiele osób, myśląc o logo dla swojej marki, zaczyna od szukania dla niej odpowiedniego symbolu. A może to wcale nie jest potrzebne? W wielu przypadkach wystarczy sama typografia (czyli logotyp).

W rankingu 100 najsilniejszych marek świata opracowanym przez Forbes, aż 43 firmy nie mają w logo symbolu.

ibmlogo

21. Współgranie

Jeśli zdecydujesz się zarówno na typografię, jak i na symbol (nazywany sygnetem) koniecznie zadbaj o to, żeby te dwa elementy ze sobą współgrały.

Nawet najpiękniejszy font nie będzie wyglądał dobrze zestawiony z przypadkowym symbolem. Szukaj takich krojów, które mają charakter podobny do opracowanego sygnetu.

22. Typografia z charakterem

Fonty, tak samo jak Twoja marka, mają swój unikalny styl i osobowość. Kształt liter, wygląd ich zakończeń, grubość itp. komunikują odbiorcy określone wartości. Inne wrażenie wywołuje napis pochylony, a inne stylizowany na pismo odręczne. Wybieraj świadomie.

Do publicznej biblioteki dobrze pasują szeryfowe, duże litery.
Do publicznej biblioteki dobrze pasuje szeryfowy krój i wielkie litery.

23. Nie popadaj w schematy

Jeśli tworzysz identyfikację wizualną skierowaną do dzieci, to nie znaczy, że musisz wykorzystać Comic Sans. Unikaj banałów i często powielanych pomysłów w wyborze typografii.

Skoro to sklep dla dzieci, twórcy uznali, że niezbędne są klocki i comic sans. Nie tędy droga.
Skoro to sklep dla dzieci, twórcy uznali, że niezbędne są klocki i comic sans. Nie tędy droga.

24. Nie przesadzaj z liczbą fontów

Maksymalnie dwa, kropka. Im więcej rozmaitych krojów i/lub ich odmian zastosujesz, tym trudniej zachować spójny i estetyczny przekaz.

Przydatne narzędzia:

  • Dobrą inspirację typograficzną znajdziesz na stronie typewolf.com.
  • Tinder dla fontów, czyli pomysłowe narzędzie do wyszukiwania i porównywania krojów fontflame.com
  • Chcesz sprawdzić jaki font wykorzystano na tej stronie. Zainstaluj rozszerzenie What the font w przeglądarce Chrome

25. Zadbaj o poprawne odstępy w logo

Poprawny kerning, czyli odstępy pomiędzy poszczególnymi znakami, to aspekt który jest bardzo często lekceważony. Koniecznie zwróć uwagę na to, jak wygląda przestrzeń pomiędzy literami w Twoim logotypie.

Zwróć uwagę:

  • Czy poszczególne litery nie są od siebie za blisko albo za daleko?
  • Czy nie stworzył się jakiś sztuczny podział wewnątrz napisu?

Na pewno nie chcesz zaliczyć takiej wpadki, jak ta poniżej:

logo przykład zły kerning

26. Opisz kolory

Dobry znak graficzny jest dostosowany kolorystycznie do różnych potrzeb. Przyda się wersja z kolorami RGB, do zastosowania na ekranach, ale też wersje CMYK i PANTONE, które wykorzystuje się w druku.

27. Pomyśl o rozmiarach

Znak graficzny powinen wyglądać dobrze zarówno na wielkim banerze, jak i małym wyświetlaczu telefonu lub pasku z listą sponsorów. Unikaj rozwiązań, które nie będą uniwersalne.

Powinieneś określić także rozmiar minimalny zastosowania logo, poniżej którego znak nie jest już czytelny.

28. Logo to tylko element

Logo to tylko punkt wyjścia do całego systemu komunikacji firmy. Na odbiór marki ma wpływ całość identyfikacji wizualnej. Upewnij się, że logo będzie dobrym fundamentem do stworzenia rozbudowanej linii graficznej. Wybieraj te pomysły, które mają w tym zakresie największy potencjał.

logo identyfikacja wizualna
Logo musi być dobrym fundamentem pod całą identyfikację wizualną.

29. Przygotuj księgę znaku

Zasady używania logo warto opisać w tzw. księdze znaku. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko tego, że osoby używające Twojego znaku popełnią błędy.

Co powinno znaleźć się w księdze znaku:
  • konstrukcja znaku, jego budowa i proporcje,
  • rozmiar minimalny,
  • tła, na jakich może być umieszczane i na jakich stosowanie logo jest zabronione,
  • różne odmiany logo (jeśli takie występują) np. pionowa i pozioma, na ciemnym tle itp.
  • obszar bezpieczny, czyli niezbędny margines wokół logo
  • kolory, które wykorzystuje logo
  • typografię, którą wykorzystuje logo
  • dopuszczalne i niedopuszczalne modyfikacje

30. Zadbaj o uniwersalne formaty logo firmy

Potrzebne Ci będą pliki w różnych formatach – zarówno wektorowym (głównie do zastosowań w druku), jak i rastrowym (do wykorzystania w środowisku cyfrowym).

Popularne formaty:

  • wektorowe: ai, eps, svg, cdr
  • rastrowe: jpg, png, gif
logo formaty

31. Unikaj generatorów logo

W sieci znajdziesz sporo prostych programów, które pozwolą szybko wygenerować logo, ale odradzam takie podejście. Jak widzisz lista elementów, które trzeba uwzględnić tworząc profesjonalne logo jest bardzo długa.


Logo to inwestycja na lata i podstawa wizerunku firmy, nie warto na tym elemencie przesadnie oszczędzać.


Korzystając z gotowca pomijasz wiele ważnych kwestii technicznych (np. odpowiednie formaty zapisu, czy dobre określenie kolorów). Przede wszystkim godzisz się jednak na szablonowość i popadanie w schematy.

32. Znajdź dobrego projektanta

Na rynku działa bardzo wielu zdolnych twórców. Na pewno znajdziesz osobę lub zespół, odpowiadający Twoim wymaganiom i możliwościom finansowym.

Gdzie szukać projektanta?

Rzuć okiem na dwa najpopularniejsze serwisy dla grafików:

Możesz też wysłać brief do mnie.

33. Uzbrój się w cierpliwość

Pamiętaj, że dobry znak graficzny to dopiero początek drogi. W procesie budowania silnej marki nie ma lepszego doradcy niż cierpliwość i systematyczność. Najbardziej znane znaki nie od razu cieszyły się dużą popularnością. Na status legendy trzeba sobie zapracować.

Bonus nr 1: Kwestie prawne

Kiedy Twoje logo jest już gotowe, warto zadbać o jego ochronę prawną. Chcesz mieć przecież pełnię praw autorskich i zabezpieczenie na wypadek ewentualnych prób plagiatu.

O kilka rad w tej kwestii poprosiłem prawnika Arkadiusza Szczudło, autora bloga arkadiuszszczudlo.pl:

Jak ochronić prawnie logo?

Jeżeli już stworzysz swoje idealne logo, należałoby zabezpieczyć się przed jego bezprawnym wykorzystaniem. Najpełniejszym rozwiązaniem jest uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy, które przydziela się w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej i Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Przechodząc przez tę procedurę masz do wyboru rejestrację go jako znak towarowy słowny, graficzny – i to co może być dla Ciebie najciekawsze – słowno-graficzny. Znak towarowy możesz zgłosić samodzielnie ale pomóc w tym zakresie może Ci również adwokat, radca prawny lub rzecznik patentowy.

Jednak nawet w przypadku, gdy nie podejmiesz żadnych działań w kierunku rejestracji takiego znaku, nie pozostaniesz z niczym. W momencie naruszenia Twojego logo, możesz skorzystać z ochrony przewidzianej w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych lub Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Warto także w drodze umowy poprawnie przenieść majątkowe prawa autorskie do stworzonego utworu w przypadku, gdy twórcą logo będzie wynajęta przez Ciebie agencja lub grafik-freelancer.

Więcej informacji o tym jak poprawnie skonstruować umowę z grafikiem, znajdziesz tutaj.

Bonus nr 2 – Check-lista o czym warto pamiętać tworząc logo

Przygotowałem dla Ciebie małe podsumowanie tego materiału w formie checklisty do pobrania. Możesz ją pobrać całkowicie za darmo, wystarczy, że zapiszesz się do mojego newslettera (w każdej chwili możesz się wypisać):

POBIERZ PDF Z PODSUMOWANIEM

Zostaw maila, wyślę Ci darmową checklistę

    Logo – najczęstsze pytania i odpowiedzi (dodatkowe FAQ):

    Logo a logotyp – czy jest jakaś różnica?

    Logo to pojęcie szersze – obejmuje zarówno tekstowy zapis nazwy (logotyp), jak i sygnet, czyli dodatkowy znak graficzny. Logotyp to tylko typograficzna, tekstowa część logo. Potocznie sygnet bywa często również określany jako logo.

    Czy każde logo musi mieć symbol (sygnet)?

    Jeśli nie masz dobrego pomysłu na symbol, postaw tylko na dobrą typografię. Nic nie stracisz. :) W rankingu 100 najsilniejszych marek Forbes aż 43 z nich w ogóle nie ma sygnetu.

    Księga znaku – co to takiego i co powinna zawierać?

    Księga znaku określa i precyzuje zasady używania logo, takie jak:
    1. Konstrukcja logo, jego budowa i proporcje.
    2. Rozmiar minimalny.
    3. Tła, na jakich może być umieszczane i na jakich stosowanie logo jest zabronione.
    4. Różne odmiany logo (jeśli takie występują) np. pionowa i pozioma, na ciemnym tle itp.
    5. Obszar bezpieczny, czyli niezbędny margines wokół logo.
    6. Kolory, które wykorzystuje logo.
    7. Typografię, którą wykorzystuje logo.
    8. dopuszczalne i niedopuszczalne modyfikacje.

    Czy logo się odmienia?

    Zgodnie z oficjalną rekomendacją językoznawców „logo” jest nieodmienne. Czyli poprawnie powinniśmy powiedzieć: dostałem propozycje dwóch różnych logo. Jednak potocznie dość często jest odmieniane i niektórzy przestają postrzegać to jako błąd. :)

    Z czego się składa logo?

    Logo to szerokie pojęcie. Uwzględnia cały znak – zarówno sygnet (graficzny symbol), jak i tekstowy zapis nazwy (logotyp). Często w skład logo wchodzi również tagline, czyli hasło firmowe.

    zobacz też
    Masz dodatkowe pytania?
    • Zostaw je w komentarzu. Postaram się pomóc.

    • Skomentuj
    Zobacz także

    Inne tematy

    Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

    co o tym myślisz?

    komentarze

    Razem raźniej

    buduj z nami
    fajny mały
    biznes

    YouTube

    Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

    Dołącz

    Podcast

    Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

    Dołącz

    Instagram

    Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

    Dołącz

    Facebook

    Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

    Dołącz
    więcej o mnie

    poznajmy się,
    zobacz kim jestem

    Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
    Wyrażam zgodę