Wyobraź sobie, że zakładasz startup. Prawdopodobnie jednym z pierwszym kroków będzie szukanie nazwy. Siedzisz w pokoju ze wspólnikami i wymyślacie dobrą nazwę dla swojej firmy. Kiedy wreszcie pada propozycja, która wszystkim się podoba, a jeden z kolegów przy komputerze potwierdza, że domena jest wolna, wszyscy czujecie gigantyczną ulgę. Wreszcie macie ten problem z głowy.
Tak bardzo nie chce Wam się wymyślać już dalej, że nie rezygnujecie z nazwy nawet wtedy, kiedy okazało się, że przy wpisywaniu w wyszukiwarkę domen zrobiliście literówkę i nazwa nie ma w zasadzie żadnego sensu. Brzmi dobrze, zostaje na stałe, a dwadzieścia lat później jest to marka znana na całym świecie.
Brzmi to jak bajka, ale tak właśnie powstała nazwa Google. Oryginalny pomysł zakładał wykorzystanie słowa googol (10 podniesione do setnej potęgi), ale jeden z założycieli marki źle zapisał to słowo i tak już zostało.
Dobra nazwa firmy, produktu lub bloga? Niestety to nie takie proste
Kto chociaż raz wymyślał nazwę, wie jaka to trudna sprawa. Szczególnie w czasach powszechnego dostępu do Internetu, gdzie znalezienie wolnej, ciekawej domeny graniczy z cudem. Jednocześnie jest to zadanie, które wielu z nas chce wykonać samodzielnie. Co to za problem prawda? Przy pierwszym podejściu optymizm jednak często pryska i zaczynają się schody.
Postaram się pomóc
W tym wpisie chcę pomóc w wymyśleniu dobrej nazwy. Opisuję ich najpopularniejsze rodzaje oraz podpowiadam przydatne narzędzia.
Moja metoda sprawdzi się nie tylko wtedy, kiedy szukasz nazwy dla firmy. Przyda się się w wymyślaniu nazwy konta na Instagramie, kanału na YouTube oraz nazwy dla drużyny sportowej.
Przygotowałem też dla Ciebie prezent: arkusz za pomocą którego wybierzesz, który z Twoich pomysłów jest najlepszy. Z takim zestawem powinno być dużo łatwiej.
Na samym końcu zbrałem kilka przykładów ciekawych historii i nazw firm, które mogą być niezłą inspiracją.
3 kroki przy tworzeniu nazwy
Jeśli miałbym ubrać tworzenie nazwy w proces, podzieliłbym go na 3 podstawowe kroki:
- Burza mózgów – poszukiwanie skojarzeń i wyrazów nawiązujących do marki
- Przerabianie – słowotwórstwo, łączenie, dzielenie itp.
- Weryfikacja – analiza pomysłów i wybór najlepszego.
Wszystkie te trzy kroki omawiam poniżej.
Wymyślanie nazwy: Krok 1 – tworzymy bazę skojarzeń
Najprościej zacząć od wypisania wszystkich wyrażeń i zwrotów jakie kojarzą nam się (lub które powinny się kojarzyć) z marką lub produktem dla którego szukamy nazwy. Na tym etapie ważna jest ilość – im więcej i szerzej, tym lepiej. Nie przejmuj się na razie oryginalnością, pisownią itd. Wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy.
Do tego przyda nam się… druga osoba, albo najlepiej kilka osób. Dobra nazwa, tak jak w przypadku nazwy Google, często powstaje podczas dobrej burzy mózgów, dobrych znajomych.
Pomocne będą te narzędzia:
- synonimy.pl – Prosty słownik synonimów. Wpisujemy wyraz i otrzymujemy listę słów o podobnym znaczeniu.
- dobryslownik.pl – Słownik języka polskiego. Oprócz synonimów zawiera też odmiany, formy i przykłady użycia.
- slownik.adiasz.pl – Daje możliwość wyszukiwania wyrazów zawierających określony człon, a nawet literę. Bardzo pomocne.
To są oczywiście strony z wyrazami polskimi. Przy innych językach przyda się np. popularny Google Translator.
Wymyślanie nazwy: Krok 2 – przerabiamy
Powinniśmy mieć teraz dosyć długą listę różnych pomysłów na dobrą nazwę. Zanim zaczniemy je weryfikować, warto spróbować jeszcze trochę poprzerabiać, pobawić się słowami i ich znaczeniem. Daje to szansę na nazwę bardziej wielowymiarową – po prostu ciekawszą.
W tym momencie przydatne będą rodzaje nazw, które opisałem poniżej. To trochę sztuczny podział, ale daje punkt wyjścia do przeróbek. Stosowane przez inne marki schematy mogą Cię zainspirować.
Popularne schematy i przykładowe nazwy firm:
- Opisowe – istniejące słowo w różnych językach, np. apple, vox
- Połączenia – dwa (lub więcej) wyrazy zlepione w jeden, np. facebook
- Frazy – funkcjonujące w języku połączenie wyrazów, np. myspace
- Połączone fragmenty wyrazów – człony różnych słów zlepione razem, np. microsoft
- Przedrostek – dodajemy na początku literkę np. ebay, iphone
- Zmyślone – nowe, nieistniejące wyrazy, np. xerox
- Imiona i nazwiska – to mogą być imiona i/lub nazwiska założycieli np. Ralph Lauren, postaci historycznych, a nawet fikcyjnych, jak np. wódka Pan Tadeusz.
- Akronimy – pierwsze litery kilku wyrazów, np. IMB, BBC
Pewnie znalazłyby się jeszcze inne, ale mam wrażenie, że te pojawiają się najczęściej.
Popularne schematy i przykładowe nazwy firm:
- Opisowe – istniejące słowo w różnych językach, np. apple, vox
- Połączenia – dwa (lub więcej) wyrazy zlepione w jeden, np. facebook
- Frazy – funkcjonujące w języku połączenie wyrazów, np. myspace
- Połączone fragmenty wyrazów – człony różnych słów zlepione razem, np. microsoft
- Przedrostek – dodajemy na początku literkę np. ebay, iphone
- Zmyślone – nowe, nieistniejące wyrazy, np. xerox
- Imiona i nazwiska – to mogą być imiona i/lub nazwiska założycieli np. Ralph Lauren, postaci historycznych, a nawet fikcyjnych, jak np. wódka Pan Tadeusz.
- Akronimy – pierwsze litery kilku wyrazów, np. IMB, BBC
Pewnie znalazłyby się jeszcze inne, ale mam wrażenie, że te pojawiają się najczęściej.
Narzędzia i programy do wymyślania i przerabiania nazw
Jeśli te schematy nie podpowiedziały Ci ciekawych pomysłów, warto skorzystać jeszcze z takich narzędzi, jak:
- Naminum – Na tej stronie możemy wpisać wyrazy, które powstały w kroku 1. Narzędzie zaproponuje nam dla każdego długą listę różnych wariantów. Przerobi wyraz, doda końcówkę, przedrostek itp. Za $1,22 dolara możemy kupić także ebooka o tworzeniu nazw dla firm.
- Panabee – To rozwiązanie bardzo podobne do Naminum. Wpisujemy wyraz, a program przerabia go na różne alternatywne warianty i proponuje domeny.
- Name Mesh – To narzędzie podpowiada nam ciekawe, wolne domeny dla naszej nazwy. Przeszukuje setki różnych, często egzotycznych końcówek, żebyśmy nie musieli ograniczać się jedynie do com, czy pl.
- Namech_k – Tutaj sprawdzimy nie tylko wolną domenę, ale przede wszystkim dostępność nazw użytkownika w kilkudziesięciu najpopularniejszych serwisach społecznościowych.
Zobacz koniecznie
Jeśli tworzysz nazwę i szukasz programów, które w tym pomogą, koniecznie zajrzyj do specjalnego wpisu, w którym zebrałem masę przydatnych narzędzi:
Wymyślanie nazwy: Krok 3 – weryfikujemy
Poprzednie etapy powinny wygenerować nam naprawdę sporą ilość pomysłów. Nie wszystkie z nich są jednak dobre. Czas wykreślać, odrzucać i wybierać faworytów. Jak się do tego zabrać?
Każdą z propozycji nazwy firmy warto zweryfikować pod kątem kilku cech, którymi powinna się charakteryzować dobra nazwa. Poniżej opisałem te, które uważam za najważniejsze.
Dobra nazwa, co musi mieć?
- Przekazuje przesłanie marki – Dobra nazwa firmy to nie tylko ładnie brzmiące słowa. Powinna, przede wszystkim, komunikować wartości i skojarzenia, które chcemy powiązać z naszą marką. Nazwa to jeden z pierwszych elementów, który buduje wizerunek. Musimy być pewni, że nie marnujemy tego potencjału.
- Jest unikalna – To jedna z największych trudności w tworzeniu nazwy. Bardzo trudno o pomysł, który nie został już wykorzystany, który będzie oryginalny i „tylko nasz”. Oprócz standardowej weryfikacji w Google, warto sprawdzić też bazy KRS oraz Urzędu Patentowego.
- Nie jest związana z przelotną modą – Chwilowo modne frazy kuszą popularnością i chwytliwością, ale warto pamiętać, że nazwa to jeden z najbardziej trwałych elementów marki. Nazwa firmy ma zostać z nami na długie lata i powinna być ponadczasowa.
- Łatwa do wymówienia i literowania – Czy nie ma wątpliwości jak wymówić lub zapisać nazwę? Jeśli zapis nazwy znacznie różni się od jej wymowy, zastanów się czy chcesz za każdym razem literować ją, np. przez telefon.
- Łatwa do zapamiętania – Nazwa firmy powinna zapadać w pamięć. Nie powinna być za długa lub zbyt skomplikowana.
- Ma potencjał do tworzenia submarek i rozszerzeń – To nie jest wymóg konieczny, ale stanowi na pewno zaletę. Warto myśleć o przyszłości i rozwoju. Nazwy mające potencjał rozszerzania są wyjątkowo wartościowe.
- Ma pozytywne znaczenie – Niektóre wyrazy mogą mieć w obcym języku znaczenie, które będzie dla nas bardzo niekorzystne. Być może nie planujesz ekspansji globalnej, ale to może się za kilka lat zmienić. Raczej nie chcesz iść tą drogą, co np. żarówki Osram.
- Dobrze przedstawia się wizualnie – Nazwa formy to nie tylko część werbalna, ale także wizualna. Warto wziąć pod uwagę, czy zapis wyrazu nie ma par lub ciągów znaków, które wyglądają nieestetycznie.
PREZENT: sprawdź swój pomysł na nazwy firmy
Przygotowałem też prosty arkusz PDF, który możecie pobrać i wykorzystać do wybierania pomysłów. Wystarczy, że wpiszecie w nim swoje typy na nazwy i zaczniecie weryfikować które z nich spełniają cechy, które opisałem wyżej. To powinno odsiać te alternatywy, które mają najwięcej wad. To też jednocześnie krótkie podsumowanie rad zawartych w tym wpisie.
Ciekawe nazwy firm
Historia Google, którą opowiedziałem Ci na początku to nie jedyna ciekawostka związana z wybieraniem nazwy. Zebrałem kilka fajnych nazw firm. Mam nadzieję, że historie z nimi związane Cię zainspirują.
HOTMAIL
Nazwa w wyraźmy sposób nawiązuje do HTML – twórcy Sabeer Bhatia i Jack Smith szukali czegoś co odda przeglądarkowe charakter i musisz przyznać, że świetnie im się to udało.
ASUS
Nazwa odnosi się do Pegaza (ang. Pegasus). Założyciele zrezygnowali z pierwszych liter w nazwie tego mitologicznego konia, żeby… wcześniej wyświetlać się na listach segregowanych alfabetycznie.
CISCO
Cisco to skrót od San Francisco. Korzenie z Uniwersytetu Stanforda, na którym firma miała swój początek, są też podkreślone w logotypie, nawiązującym kształtem do mostu Golden Gate.
IKEA
IKEA to po prostu akronim. Pierwsze dwie litery pochodzą od imienia i nazwiska założyciela (Ingvara Kamprada), a kolejne od fajny i miejscowości, w której się wychowywał (Elmtaryd i Agunnaryd)
LEGO
Duńska marka klocków to skrót od LEg Godt, który oznacza baw się dobrze. Prawda, że idealnie oddaje ideę marki? :)
REEBOK
Nazwa Reebok pochodzi od afrykańskiego określenia antylopy – Rhebok. Założyciele wpadli na nią, przeglądając słownik południowoafrykański, który wygrał syn jednego z założycieli.
APART
Nazwa tej polskiej marki ma proste korzenie. Pierwsze litery pochodzą od imion braci założycieli (Adama i Piotra), do których doklejono końcówkę art.
Mam nadzieję, że te kilka rad pomoże ci w trudnych poszukiwaniach nazwy idealnej. Jeśli znasz inne ciekawe sposoby na ułatwienie sobie tego procesu, koniecznie napisz w komentarzu.
zobacz też
Przydał Ci się ten wpis?
-
Pochwal się nazwą, którą udało Ci się wymyślić.
- Skomentuj
co o tym myślisz?
komentarze