Chcesz uporządkować swój marketing?

Chcesz uporządkować swój marketing?

Sprawdź
Zarabianie

Jak odpowiadać na ogłoszenia, żeby zdobyć zlecenie

W Internecie sporo osób poszukuje wykonawców do różnych usług. O czym pamiętać, kiedy chcesz odpowiedzieć na ogłoszenie i zdobyć nowego klienta?


Przez lata pracy jako freelancer, a potem właściciel własnej agencji, nauczyłem się naprawdę sporo o zdobywaniu zleceń.

Sam też wiele razy szukałem kogoś do współpracy. Przeprowadziłem sporo rekrutacji i wiele zadań zlecałem na zewnątrz. Widziałem dosłownie tysiące odpowiedzi na moje ogłoszenia.

Wnioski z rekrutacji

Niedawno skończyłem poszukiwania osoby do montażu filmów na moim kanale YouTube i pomyślałem, że warto to podsumować na blogu.

Na moje ogłoszenie odpowiedziało dosłownie kilkaset osób. Niestety, większość ofert, które otrzymałem była średnia. Ich autorzy nie mieli szans na rozpoczęcie współpracy, bo popełniali podstawowe błędy.

Szczerze mówiąc – nie sądzę, żeby była to moja wina. 😉 Podejrzewam, że nie mam super wyśrubowanych wymagań.

Po prostu są takie błędy, które od razu Cię przekreślają, a ich popełnianie będzie przeszkodą w zdobyciu większości zleceń – nie tylko tych moich.

Dlatego w tym tekście skupię się na największych wpadkach i rzeczach, które na pewno przekreślą Cię w oczach osoby poszukującej współpracownika.

Wersja video

Ten wpis dostępny jest też jako film na moim kanale YouTube

Zobacz

Sprawdź wymagania

Zacznij od dokładnego sprawdzenia wszystkich wymagań osoby, która opublikowała zlecenie. Nie lekceważ próśb i sugestii, które tam znajdziesz.

Np. jeśli w treści ogłoszenia jest napisane, żeby wysłać swoje zgłoszenie mailem, nie odzywaj się poprzez Facebooka.

jak zdobyć zlecenie wymagania w ogłoszenia

Prośba o maila na pewno ma swoje uzasadnienie – np. zleceniodawca chce mieć wszystkie zgłoszenia w jednym miejscu. Kiedy kontaktujesz się w inny sposób niż wynika to z treści ogłoszenia, jest duża szansa, że Twoja oferta zostanie zwyczajnie pominięta.

To może dotyczyć wielu różnych elementów, np.:

  • Ktoś prosi o przesłanie jakiegoś pliku (np. referencji), ale Ty to olewasz.
  • Ktoś szuka osoby wystawiającej faktury VAT, a Ty rozliczasz się w inny sposób, ale i tak się zgłaszasz itd.

Sprawdź wszystkie założenia, które pojawiają się w ogłoszeniu i zrób tak, jak poprosił zleceniodawca. Te prośby mają swoje uzasadnienie.

Nie bój się dopytać

Bardzo często jest tak, że nie wszystkie informacje Ci wystarczają albo nie wszystko jest zrozumiałe. To normalne. 🙂

Masz prawo dopytać. Warto skontaktować się nie tylko wtedy, kiedy chcemy wysłać nasze docelowe zgłoszenie, ale też wcześniej. np. o coś dopytując.


Kontakt z pytaniem albo prośbą o doprecyzowanie jest znacznie lepszy niż wysłanie oferty, która będzie nieidealna przez brak informacji.


To działa też całkiem nieźle jako forma zwrócenia na siebie uwagi. Z reguły zapamiętywałem te osoby, które np. dzwoniły do mnie bo chciały podrążyć temat albo dopytać.

Nie wysyłaj CV

Kiedy już wszystko wiesz — znasz oczekiwania, kanały, wymagania — i chcesz wysłać ofertę, to pamiętaj: nie wysyłaj CV.

Na kilkaset zgłoszeń, pojawia się kilka-kilkanaście maili z CV. Kompletnie tego nie rozumiem. 🙂

CV to dokument, który wysyła się do ogłoszeń o pracę. Ale nawet wtedy nie zawsze jest to potrzebne – szczególnie jeśli mowa o małych biznesach.

Liczy się portfolio, Twoje doświadczenie, referencje, oferta. CV to nie jest dokument, który powinieneś wykorzystywać, kiedy prowadzisz małą firmę.

Rozpisz się trochę

Kolejnym błędem jest zbyt sucha i oszczędna wiadomość.

Często pojawia się mail w stylu: „Cześć, widziałem Twoje ogłoszenie, chętnie to zrobię. Moja oferta jest w załączniku, pozdrawiam.”

Teoretycznie nie jest to karygodne podejście 😉, ale wydaje mi się, że marnujesz w ten sposób niezłą okazją, żeby trochę lepiej się zareklamować.

Zdobyłeś właśnie uwagę Twojego odbiorcy, otworzył Twoją wiadomość i chce Cię lepiej poznać. Dwa suche zdania, to trochę mało. Postaraj się opowiedzieć o osobie, zanim odeślesz odbiorcę do załącznika z ofertą.

W tym opisie dobrze jest nawiązać do tego, że znasz, rozumiesz i pasujesz do potrzeb lub stylu naszego odbiorcy.

Chcemy współpracować z osobami, które do nas pasują, które lubią to, co my lubimy. Jeśli pokażemy naszemu potencjalnemu klientowi, że nadajemy na tych samych falach, dostajemy dużego plusa.

Staraj się zrozumieć odbiorcę, sprawdzić co lubi, co robił do tej pory i nawiąż do tego.

Nie unikaj odpowiedzi

Sporym błędem jest też unikanie odpowiedzi na niektóre pytania.

Nie licz na to, że „najwyżej ktoś dopyta”. Jeśli w ogłoszeniu ktoś napisał, że potrzebuje widełek cenowych lub opisu doświadczenia, to musisz na te prośby odpowiedzieć.

Przez to, że nie dostarczysz kompletu informacji, jest duża szansa, że Twoja oferta zostanie wrzucona do kosza. Dlaczego ktoś ma analizować zgłoszenie bez kompletu informacji, skoro 20 innych osób przesłało wszystko?

jak zdobyć klienta z ogłoszenia

I oczywiście wiem, że czasami niektóre pytania nie są dla nas wygodne, chcemy coś ukryć albo zatuszować, ale uwierz mi: druga strona to zauważy.

Lepiej odpowiedzieć na pytania nieidealnie niż nie odpowiedzieć wcale.

Wyróżnij się

Jeśli zależy Ci na tym zleceniu, warto zrobić coś, co Cię wyróżni.

To nie musi być nic wielkiego. Na Twoją korzyść zadziała już nawet wstępna rada albo mała próbka. Postaraj się dać więcej, niż odbiorca na tym etapie oczekuje.

Kiedy osoba tworząca ogłoszenie dostanie, powiedzmy, 100 odpowiedzi, wśród nich trzeba się wyróżnić i zrobić coś lepiej niż reszta.

Kiedy przeglądam odpowiedzi na moje ogłoszenia, w pierwszej kolejności zwracam uwagę na te osoby, które zrobiły trochę więcej i bardziej się postarały, wykazały się większą kreatywnością.

Nie nawalaj już na starcie

Jeśli ktoś prosi o przesłanie oferty do 16:00 w piątek, to nie wysyłaj jej o 17:00.

Kiedy podejmiesz już współpracę, to z reguły nic się nie stanie, jeśli z czymś spóźnisz się godzinę. To nadal nie będzie ok, ale jest wybaczalne. 😉

Kiedy jednak jesteś na samym początku i druga strona chce Cię poznać, wszelkie małe detale i niuanse mają znaczenie. Na samym początku wszystko powinno grać – być idealne i perfekcyjne.

Nie możesz zawalić z czymś już na samym starcie. Każde drobne potknięcie może Cię przekreślić, bo po prostu w kolejce czeka bardzo dużo osób, żeby zająć Twoje miejsce.

Zadbaj o opakowanie

Kiedy wysyłamy ofertę, warto zadbać również o jej opakowanie. Forma ma duże znaczenie.

Jest masa darmowych narzędzi, które możesz wykorzystać, żeby stworzyć estetyczny dokument.

Na blogu wiele raz pisałem o tym, jak to zrobić. Zobacz te wpisy:

Powodzenia w zdobywaniu zleceń i klientów! 🤜🤛

Chcesz się nauczyć tworzyć oferty, które sprzedają?

Pokażę Ci jak robić skuteczne oferty. Ruszamy z nowym kursem, w którym znajdziesz gotowy i sprawdzony proces. Oszczędzisz czas i zdobędziesz nowe zlecenia.

A może Ty masz jakieś rady, o którym nie pomyślałem?
  • Pomóż innym czytelnikom i podziel się swoimi sposobami.

  • Skomentuj
Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę