Zbieg okoliczności

Z

Wilbur Wright (ten od braci Wright), zapytany o to, jaki jest sposób na życiowy sukces, powiedział, że „trzeba wybrać sobie dobrych rodziców i urodzić się w Ohio”.

Zabawne, ale też brutalne – o tym, czy Ci się uda decyduje masa czynników, na które nie masz wpływu. Patrząc na sukcesy innych, lubimy przypisywać zasługi ich cechom albo decyzjom, ale tak naprawdę ogromną rolę odgrywa tu też przypadek, zbieg okoliczności, czy po prostu szczęście.

I co z tego?

To zjawisko ma nawet w psychologii swoją nazwę: Podstawowy Błąd Atrybucji. Oceniając sytuację lub zachowanie, przeceniamy cechy wewnętrzne (np. cechy charakteru, talenty), a lekceważymy cechy zewnętrzne (np. wpływ środowiska).

Wielu ludzi to frustruje bo robią dokładnie to, co inni, ale ich efekty są gorsze. Dlaczego? Właśnie przez inną sytuację, okoliczności, moment, miejsce itp., czyli rzeczy, na które zupełnie nie mamy wpływu.

I co dalej?

  • Przeczytaj książkę Malcolma Gladwella „Poza Schematem”, która w świetny sposób opisuje ten temat.
autor Jacek Kłosiński

Mój dziennik

To jest zakładka mojego bloga przeznaczona na bardzo krótkie wpisy. Zbieram ciekawe informacje, kompresuję je i podaję Ci jako gotowe inspiracje.

Wróć do głównej strony bloga

Zostań w kontakcie