Jak opanować marketing?

Jak opanować marketing?

Sprawdź
Organizacja pracy

Planowanie zadań w ciągu tygodnia

W poprzednich materiałach pokazałem jak zbieram i porządkuję zadania do wykonania. Teraz opowiem jak planuję ich wykonanie.


Planowanie zadań to temat na niejedną książkę. Dzisiaj wprowadzę Cię w temat i zdradzę kilka bardzo prostych i łatwych do wdrożenia sposobów, które pomogą Ci skutecznie zaplanować tydzień.

Planowanie zadań – jak to robić?

Jeśli nie widziałeś wcześniejszych wpisów z tego cyklu, konieczniej zajrzyj najpierw tutaj:

Kiedy planować?

Do większego planowania siadam raz w tygodniu, z reguły w niedzielę wieczorem. Podsumowuję wtedy kończący się tydzień i sprawdzam co jest do zrobienia w kolejnym. Więcej o podsumowaniach pisałem tutaj.

Planowanie. Jak planować zadania? Kiedy planować? Klosinski.net
Planowanie wymaga czasu i dobrej kawy. ;)

W tym artykule chciałem pokazać kilka kroków, które wykonuję, żeby zaplanować kolejne dni. To prosty proces, dzięki któremu mam jasną wizję tego, co i kiedy trzeba zrobić.

Planowanie zacznij od listy zadań i projektów

Wiem już, że wszystkie najważniejsze zadania mam uporządkowane w ramach projektów. Wystarczy więc po kolei przejrzeć listę projektów i sprawdzić jaki jest następny krok do wykonania w każdym z nich.

Planuj z podziałem na dni

To właśnie dlatego tak ważne jest, żeby każde zadanie należało do jakiegoś projektu. Są wtedy ułożone wg kolejności i po prostu wystarczy sprawdzić co jest następnym krokiem.

Teraz wystarczy rozłożyć zadania w ramach dni. Stosuję tutaj zasadę bloków czasowych.

Bloki czasowe to dłuższe momenty w ciągu dnia, które poświęcam na jeden konkretny typ aktywności. Np. blok czasowy poświęcony na nagrywanie filmu.

Swój czas w ciągu dnia dzielę w blokach na pracę głęboką i płytką.

  • praca głęboka to zadania wymagające dużo energii i koncentracji, np. nagrywanie lekcji do kursu online
  • praca płytka to praca, która pełna jest małych, niewymagających zadań, które można wykonać bez dużej dawki energii i skupienia, np. komunikacja w social media, czy odpowiadanie na maile

Więcej na temat takiego podziału pracy dowiesz się z książki Cala Newporta „Deep Work”, którą szczerze polecam.

Staram się każdego dnia poświęcać na pracę głęboką przynajmniej 2/3 mojego czasu, bo to gwarantuje mi największe postępy.

Bardzo ważny jest też poziom energii, więc pracę płytką zostawiam na koniec dnia, a zaczynam od tych bardziej wymagających rzeczy.

Planowanie zadań w ciągu tygodnia praca głęboka i płytka
Mój plan dnia jest podzielony na pracę głęboką i płytką.

Planowanie a dni tematyczne

Stosuję też zasadę dni tematycznych. Każdego dnia skupiam się na jednym obszarze, w ramach którego działam. Przykładowo: w poniedziałki nagrywam materiały na bloga, we wtorki jest czas na lekcje do kursu. Nie mieszam w ramach jednego dnia różnych obszarów.

Więcej o tej koncepcji opowiedziałem pokazując 5 zasad organizacji mojej pracy.

Skuteczne planowanie – spróbujmy to podsumować

Mój sposób planowania jest bardzo prosty, ale uważam, że prostota jest tutaj bardzo dużą zaletą. Po rozłożeniu na poszczególne kroki wygląda to tak:

  • Przeglądam listę projektów.
  • Określam następne zadanie do wykonania w ramach każdego projektu.
  • Dzielę te zadania na pracę płytką i głęboką.
  • Rozkładam zadania w ramach dni tygodnia, trzymając się zasady, że praca głęboka jest ważniejsza. Od niej zaczynam i staram się, żeby zajmowała większość każdego dnia.
  • Dodatkowo każdego dnia staram się skupić tylko na jednym rodzaju zadań. Zajmuję się wieloma rzeczami, ale nie chcę żeby mieszały się one ze sobą w ciągu dnia.

Taki system możesz zastosować w dowolnej aplikacji, a nawet na kartce papieru. Narzędzie nie ma tutaj wielkiego znaczenia. Najważniejszy jest porządek, jasna wizja tego, co trzeba zrobić danego dnia i świadome dopasowanie swojej energii i koncentracji do rodzaju zadań, które trzeba ogarnąć.

Sprawdź, może zadziała to też u Ciebie. 🙂

Zobacz też inne wpisy:

Masz ochotę na więcej? Zerknij na moją książkę

Metoda Tęczówki to praktyczna i narzędziowa książka o organizacji pracy, zarządzaniu zadaniami i realizowaniu projektów. Opisałem aż 40 różnych technik. Pokażę Ci jak z nich korzystać i jak można łatwo dopasować je do swoich potrzeb i stylu działania.

Zobacz także

Inne tematy

Wybierz jeden z pozostałych tematów z list poniżej. Znajdziesz tu materiały dotyczące każdego etapu prowadzenia małego biznesu.

co o tym myślisz?

komentarze

Razem raźniej

buduj z nami
fajny mały
biznes

YouTube

Dla tych, którzy wolą treści w formie video.

Dołącz

Podcast

Jeśli lubisz słuchać w dowolnym momencie.

Dołącz

Instagram

Jeśli chcesz więcej materiałów zza kulis.

Dołącz

Facebook

Jeśli chcesz dołączyć do grupy i porozmawiać.

Dołącz
więcej o mnie

poznajmy się,
zobacz kim jestem

Wykorzystujemy pliki cookies. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
Wyrażam zgodę