Dieter Rams to jeden z najbardziej wpływowych projektantów XX wieku. Mimo że jego kariera zakończyła się wiele lat temu, wyznawana przez niego filozofia jest podstawą współczesnego designu, rozumianego w bardzo szerokim kontekście.
Złota zasada „Weniger, aber besser”, czyli „Mniej, ale lepiej” (albo anglojęzyczne „Less is more”) podchwycona przez takich liderów jak Apple, zamieniła się w globalną modę, którą starają się dziś naśladować praktycznie wszyscy.
Nic więc dziwnego, że stworzone kilkadziesiąt lat temu projekty Ramsa wyglądają wciąż bardzo współcześnie i nadal cieszą oko.
10 zasad dobrego designu
Dieter Rams znany jest także jako twórca 10 zasad dobrego designu. To opracowana w latach 70. lista kryteriów, które pozwalały mu określić, czy projekt jest „wystarczająco dobry”.
Te reguły są jednak na tyle uniwersalne, że szybko zyskały popularność i do dziś mogą skutecznie weryfikować jakość wielu projektów. Stały się wręcz branżowym dekalogiem. Jakie to zasady?
Rams twierdzi, że dobry design:
- jest innowacyjny
- sprawia, że produkt jest użyteczny
- jest estetyczny
- sprawia, że produkt staje się zrozumiały
- jest nienachalny
- jest szczery
- jest ponadczasowy
- jest dopracowany do ostatniego szczegółu
- jest przyjazny dla środowiska
- zawiera tak mało designu, jak to tylko możliwe.
Kilka dni temu zauważyłem na Twitterze wpis, w którym jeden z projektantów trochę prześmiewczo dostosował te zasady do standardów panujących obecnie w branży technologicznej.
Mimo że reguły Ramsa znałem od lat i starałem się stosować je jako projektant, dopiero teraz spojrzałem na nie w znacznie szerszy sposób. Zdałem sobie sprawę, że wykraczają one znacznie poza design rozumiany jako wzornictwo, czy grafikę – są wręcz listą, za pomocą której oceniać można praktycznie każdą twórczość.
Pasowałyby do muzyki, literatury, fotografii i pasują też do… tworzenia treści. Od kiedy mniej projektuję, to właśnie praca nad różnymi treściami stała się moim głównym zajęciem. Pisanie bloga, tworzenie szkoleń, kursów, czy od niedawna podcastów, to twórczość, którą oceniać i weryfikować można wg reguł opisanych prawie 50 lat temu.
Pomyślałem, że warto przystosować zasady Ramsa do świata, w którym obecnie pracuję. Jestem przekonany, że przyda się to wszystkim innym twórcom: blogerom, youtuberom, podcasterom, marketerom, specjalistom ds. social media, pisarzom oraz każdemu innemu, kto poprzez jakościową treść chce docierać do odbiorców i w jakiś sposób na nich wpływać. Te reguły są naprawdę uniwersalne.
Czuję, że podobnymi wytycznymi kierowałem się do tej pory podświadomie. Dzięki inspiracji filozofią Ramsa mogłem je jednak lepiej przemyśleć i sformalizować. Jeśli tworzysz treści, na pewno pomoże Ci to zweryfikować własną pracę i niektóre rzeczy poprawić.
Sprawdzi się to zarówno w skali makro, jak i mikro. Możesz w ten sposób ocenić np. jakość całego swojego bloga, jak i pojedynczego wpisu.
Zobacz 10 uniwersalnych zasad tworzenia dobrych treści:
1. Dobre treści wnoszą coś nowego
Nawet jeśli poruszasz tematy, które były omawiane już miliony razy, musisz przemycić w nich coś od siebie – swój unikalny charakter, pomysł, podejście. Odbiorca nie obrazi się jeśli opowiesz mu kolejny raz tę samą historię, pod warunkiem, że zrobisz to w sposób, który go zaskoczy. Nie ma miejsca na kopie i bezmyślne klony. Zmień, odwróć, zmieszaj, zrób po swojemu, inaczej niż inni.
- Co nowego wnoszą Twoje treści?
Zobacz też: SCAMPER – prosta metoda na szukanie innowacji
2. Dobre treści są użyteczne
Odbiorca musi coś z tego wynieść. Zgodził się Ciebie posłuchać bo liczy, że dostanie coś w zamian. To nie musi być nic wielkiego — czasami wystarczy jeden uśmiech, mała inspiracja, czy np. wzruszenie, ale nie może tego zabraknąć. Nie możesz zostawić odbiorcy z pustymi rękami.
- Co Twoje treści dają innym?
Zobacz też: Dlaczego dla odbiorcy najważniejszy jest… on sam
3. Dobre treści są estetycznie zaprezentowane
Liczy się nie tylko funkcja, ale też forma. Sposób podania wpływa na odbiór treści. Estetyka, kształty, kolory, zdjęcia i styl to ważny element Twojego komunikatu. Musisz o to zadbać nie tylko ze względu na większą skuteczność, ale też z szacunku dla odbiorcy. Kiedy spodziewasz się gości, sprzątasz mieszkanie.
- Czy Twoje treści są dobrze opakowane?
Zobacz też: Dlaczego wygląd jest ważny
4. Dobre treści pozwalają czytelnikom lepiej rozumieć świat
Słuchasz innych, bo pokazują Ci świeżą perspektywę. Twoja wiedza, opinie albo inspiracje muszą sprawiać, że odbiorca poznaje nowy punkt widzenia. Nikt nie chce czytać, słuchać ani oglądać tego, co doskonale wie, rozumie albo zna. Świat jest bogaty, a my chcemy go odkrywać. Pokazuj i otwieraj oczy.
- Czy Twoje treści przedstawiają odbiorcy nowe spojrzenie?
5. Dobre treści nie są natrętne
Twoje treści potrzebują promocji, a nie narzucania się. Są podawane dalej dzięki jakości, a nie Twoim prośbom. Nie możesz wkładać nogi między drzwi, wyskakiwać zza krzaka ani błagać na kolanach. Odbiorca musi chcieć Cię posłuchać, nie możesz go do tego zmusić.
- Czy nie promujesz się zbyt nachalnie?
6. Dobre treści są szczere
Nie ma miejsca na udawanie, a kłamstwo ma zawsze krótkie nogi. Nawet jeśli dobrze oszukujesz, odbiorca prędzej czy później wyczuje nieszczerość. Dobry twórca jest uczciwy — względem siebie oraz odbiorców.
- Czy na pewno niczego nie udajesz?
7. Dobre treści są ponadczasowe
Im bardziej uniwersalne są treści, tym dłużej pożyją. Suche relacjonowanie rzeczywistości nie jest trudne – sztuką jest opisanie jej tak, żeby treść pozostała aktualna mimo upływającego czasu.
- Czy Twoje treści się dezaktualizują?
8. Dobre treści są dopracowane
Na idealnej powierzchni łatwo zauważyć nawet małą rysę. Błędy zdarzają się każdemu, ale na świadome niechlujstwo nie ma miejsca. Szlifowanie detali nie jest widowiskowe, ale to właśnie szczegóły przeważnie decydują o sukcesie – szczególnie na najwyższym poziomie.
- Czy dbasz o detale?
Zobacz też: Jak zastosować strategię małych kroków
9. Dobre treści są odpowiedzialne
Upubliczniając swoje treści, bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność. Nigdy do końca nie wiesz jak ktoś je odbierze i jak na tej podstawie się zachowa. Masz wpływ na swoich odbiorców i musisz być świadomy konsekwencji, które się z tym wiążą.
- Czy tworzysz odpowiedzialnie?
10. Dobre treści nie są przegadane
Treści powinny być tak długie i obszerne, na ile jest to niezbędne. Jeśli masz materiał tylko na połowę książki, to nie dopisuj reszty na siłę. Rozrzedzając dobre wino wodą zepsujesz je, zamiast sprawić, że będzie go więcej. Odbiorca wyczuje kiedy krążysz i marnujesz jego czas.
- Czy możesz opowiedzieć to samo w krótszy sposób?
Oczywiście to nie jest tak, że dopiero spełnienie tych wszystkich dziesięciu punktów sprawia, że dana treść jest wartościowa. Jestem jednak przekonany, że taki „pełen pakiet” drastycznie zwiększa Twoje szanse na zdobycie uwagi odbiorcy i docenienie Twojej pracy. Jeśli nie osiągasz wyników na miarę swoich oczekiwań, być może po prostu zapominasz o jednej z opisanych tutaj reguł.
Bonus: arkusz do pobrania
Ważna jest weryfikacja. Te zasady nakreślają ramy, których nie warto tracić z oczu. Całość wrzuciłem więc na prosty arkusz, który możesz wydrukować, żeby mieć go pod ręką. Kliknij poniżej, żeby go pobrać:
Pobierz arkusz z 10 zasadami
Pobierz w PDF (389KB)
Content marketing – co musisz wiedzieć zanim zaczniesz? (darmowy poradnik)
Zobacz darmowy poradnik, który pomoże Ci zacząć. Dowiesz się:
- Czym jest content marketring?
- Jak możesz go wykorzystać?
- Jakie są przykłady zastosowania tego podejścia?
- Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę, żeby content marketing dawał efekty?
Szczegóły w tym wpisie: https://klosinski.net/content-marketing/
Sprawdź mój kurs tworzenia treści
zobacz też
Co o tym myślisz?
-
Masz swój sposób na szukanie albo testowanie pomysłów na biznes? Koniecznie podziel się w komentarzu.
- Skomentuj
co o tym myślisz?
komentarze